2.Dünya Savaşından sonra 29 Yıl Daha Savaşan Japon Askeri

2.Dünya Savaşından sonra 29 Yıl Daha Savaşan Japon Askeri : Hiroo Onoda​

Japonya 2. Dünya Savaşın'da Amerika ile savaşmış ve 1945 yılında Hiroşima'ya atılan atom bombaları sonrasında teslim olmuştur. Savaş Pasifik Okyanusu'nda deniz savaşları ve burada bulunan pek çok adada ise kara savaşları şeklinde gerçekleşmiştir. Savaş bittikten sonra adalarda bulunan Japon askerleri savaşın bittiğini bilmedikleri için savaşmaya devam etmişlerdir.
hiroo-onoda-4_b5cf76e3972dc7dc.jpg

Bu askerlerden en meşhuru Hiroo Onoda'dır. Onoda 1974 yılına kadar yani savaş bittikten sonra 29 yıl daha Japonya adına savaşmaya devam etmiştir.

Onoda, Nakano Askeri Okulu'nda haber alma subayı olarak eğitim görmüştür. Burada haber alma ve gerilla savaş taktikleri öğrenmiş ve 1944 yılında Filipinler'e bağlı Luzon adasına gönderilmiştir. Adaya ulaştığında daha önce adada bulunan Japon askerlere katılmıştır.

Adada bulunan Japon birliğinin komutanı Yoshimi Taniguchi adadan ayrılırken Onoda'ya emirlerini vermiş ve ne durumda olursa olsun intihar etmesini yasaklamıştır. Ayrıca Taniguchi Onodo'ya "3 yıl da sürse 5 yıl da sürse sizin için mutlaka döneceğiz." sözünü vermiştir.

Amerika'nın adaya çıkarma yapmasıyla adadaki savaş başlamıştır. Amerikalıların üstün gücüne karşı gelemeyen Japonlar ada içlerini çekildi ve Şubat 1945 yılında ada Amerikalıların eline geçti. Japonlar bu çekilme sırasında 3-4 kişilik gruplara bölünerek dağılmışlardır.
hiroo-onoda-1_bc795de0f5a78dc5.jpg

Sonraki günlerde küçük çaplı çatışmalar devam etmiş ve pek çok Japon askeri ya esir alınmış ya da öldürülmüştür. Adadaki Japon gücünden geriye sadece Onoda'nın da içinde bulunduğu 4 kişilik bir grup kalmıştır. Grup dağlarda kamp kurmuş ve düşmanı pusuya düşürüp zarar vermek için planlar yapmaya başlamıştır.

Japonya ve Amerika arasındaki savaş resmi olarak Eylül 1945 yılında sona ermiştir. Bu süreye kadar Onoda'nın grubu düşmanın yararlanacağını düşündüğü ekin stoklarını yakmıştır. Grup bu tarihlerde yerel halk tarafından yazılmış bir not bulmuştur. Notta "Dağlardan inin. Savaş 15 Ağustos'ta bitti." yazmaktadır. Onoda ve diğerleri notun düşmanların bir kandırmacası olduğunu düşünmüş ve faaliyetlerine devam etmiştir.

Teslim olmuş Japon ordusu uçaklar ile adalara ulaşmış ve buralarda hala savaşan Japon askerleri için savaşın bittiğini ve teslim olmalarını belirten bildiriler bırakmışlardır. Onoda ve grubu bu bildirilerden bir tanesini bulmuş ve bunun da düşmanın bir kandırmacası olduğu sonucuna varmışlardır.
hiroo-onoda-2_42a7583c49c41241.jpg

1949 yılında gruptaki bir asker dağdaki kaçak yaşama dayanamamış ve kamptan kaçarak yerel polise teslim olmuştur.

1952'de Japonya grup için bir ekip kurmuştur. Bu ekip grubun ailelerine ulaşarak gruptakilere mektuplar yazmalarını istemişlerdir. Aileler tarafından yazılan mektuplar ve aile resimleri grubun yaşadığı düşünülen alana uçakla bırakılmıştır. Dökümanları bulan grup üyeleri bunun da bir kandırmaca olduğunu düşünmüştür.

Bu süreçte yerel halk ile karşılaşan grup yerel halkı düşman olarak nitelendirmiş ve pek çok insanı öldürmüştür.

Yerel halk gruba karşı bir arama ekibi kurmuş ve 1954 yılında iki grup arasında çatışma yaşanmıştır. Bu çatışmada Onoda'nın askerlerinden biri öldürülmüştür.

1972'ye kadar Onoda ve kalan diğer asker Kozuka tarım alanlarına zarar vermiş, ekin stoklarını yakmış ve çiftçilere saldırmışlardır. 1972'de polis devreye girmiş ve Kozuka'yı bir çatışma sırasında öldürmüştür.

Bu tarihten sonra Onoda tek başına kalmış fakat eylemlerine devam etmiştir. 1974 yılında Japon kaşif Norio Suzuki, Onoda'yı bulmak için adaya gelmiştir. Aramalar sonucunda Onoda'yı bulan Suzuki Onoda'ya savaşın yıllar önce bittiğini ve Japonya'ya dönmesi gerektiğini söylemiştir.

Fakat Onoda teslim olmayı kabul etmemiştir. Suzuki Onoda'nın komutanına ulaşarak (Yoshimi Taniguchi) durumu anlatmıştır. 1974 yılında emekli komutan Taniguchi adaya gelerek Onoda'ya görevini kusursuz şekilde yerine getirdiğini artık teslim olması gerektiğini söylemiştir. Böylece teslim olmayı kabul eden Onoda yetkililere kılıcını teslim etmiştir.

Onoda teslim olduğunda hala Japon İmpratorluğu'nun bayrağını taşımaktaydı. Çantasından Arikasa 99 tip piyade tüfeği, bir kaç şarjör, el bombaları ve aile yadigari bıçağı çıktı. Üzerinde ise sayısız kere tamir edilmiş imparatorluk üniforması vardı.
hiroo-onoda-3_ac7de611fd784097.jpg

Onoda eylemlerinde çoğunluğu çiftçi 30 masum insanı öldürmüştür. Filipinler başkanı Ferdinand Markos hala savaşta olduğunu düşündüğü için Onoda'nın eylemlerini affetti ve ülkesine dönmesine izin verdi. Böylece Onoda 1944 yılında terkettiği Japonya'ya 1974 yılında geri döndü. Döndüğünde vatanseverliğinden ve fedakarlığından dolayı bütün Japonya'da oldukça meşhur olduğunu gördü.

Onoda her ne kadar ülkesine döndüyse de aradan geçen yaklaşık 30 yıllık zaman Japonya'yı tamamen değiştirmişti. Gelenekler unutulmuş, yaşam tarzı tamamen farklılaşmıştı. Bu nedenle ülkesine uyum sağlamada oldukça zorlanan Onoda Brezilya'ya taşınarak 1975 yılında otobiyografisini yayınladı. Bir ara hayvancılıkla uğraşan Onoda daha sonra doğada hayatta kalma üzerine bir okul açtı. 2012 yılında 94 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ölmeden bir yıl önce verdiği röportajda son sözleri "Ülkemi korumak için savaştım. Ölmemek için emir aldım. Görevimi yerine getirmeseydim kendimden utanırdım." olmuştur.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Starliner 22 Haziran'da Dünya'ya dönüyor
 • Haberci
 • Haberci,
 • Güncel
 • 0    6
Dünya'nın Dönüş ve Hareket Hızı
 • BULUT
 • BULUT,
 • Genel Kültür
 • 1    2K
Dünya Kediler Günü
 • Ugur
 • Ugur,
 • Hayvanlar Alemi
 • 0    2K
Yeni Dünya Düzeni
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    199
Geri