Üst
2016’da Yapılan  Siber Saldırılar

2016’da Yapılan Siber Saldırılar

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Ugur
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ugur

Administrator

2016 yılında internet korsanları birçok saldırı gerçekleştirdi. Uzmanlara göre sanal dünyadaki siber saldırıların büyük bir çoğunluğu para ve kimlik hırsızlığı için gerçekleştirildi.

hacker_haber.webp
hacker_haber.webp


Siber güvenlik alanında faaliyet gösteren Trend Micro adlı şirket, 2016 yılının en büyük siber saldırılarını derledi. Milyonlarca insanı ilgilendiren bu saldırıların büyük bir çoğunluğu kişisel verileri ve banka hesaplarını hedef aldı.

İnterneti felç ettiler​

Ekim ayında gerçekleşen saldırıda Mirai isimli bir zararlı yazılımı kullanan siber saldırganlar DDOS adı verilen saldırı yöntemiyle Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere tüm dünyada interneti felç ettiler. Bu saldırıda bilgisayarların yanında internet bağlantılı akıllı cihazlar da kullanıldı. Bu cihazlar kullanılarak yaratılan aşırı yoğun veri trafiğiyle birçok internet sitesi ve web hizmetinin altyapısı kilitlendi. Bu saldırıyla Twitter, Spotify, PayPal, Amazon gibi pek çok web sitesi erişilemez hale geldi.

270 milyondan fazla e-posta bilgisi çalındı​

Mayıs ayında ortaya çıkan bulgulara göre 57 milyon Mail.ru (Rusya merkezli e-mail sağlayıcı bir şirket), 40 milyon Yahoo!, 33 milyon Hotmail ve 24 milyon Gmail hesabı başta olmak üzere toplamda 270 milyonu aşkın kullanıcının e-posta bilgileri Rus siber suçluların eline geçti. Bu hesapların nasıl çalındığı ise hâlâ ortaya çıkarılamadı.

Bu siber saldırılar hem hesap sahiplerine zarar verdi, hem de söz konusu şirketlerin borsadaki hisse senetlerinin değer kaybetmesine neden oldu.

Siber banka soygunu​

Finans sektörü tarafından yoğunlukla kullanılan SWIFT sistemine yapılan saldırı da 2016 yılının en önemli siber saldırıları arasında yer alıyor. 2016’nın Şubat ayında Bangladeş’teki bir bankanın zayıf güvenlik sisteminden dolayı SWIFT sistemine sızan hackerlar, 81 milyon doları kendi hesaplarına transfer etti.

68 milyonu aşkın Dropbox hesabının bilgisi çalındı​

2016’nın Ağustos ayında popüler dosya paylaşım platformu Dropbox’u hedef alan saldırıda 68 milyondan fazla Dropbox kullanıcısının kullanıcı adı ve şifresi tehlikeye girdi. Dropbox yaptığı duyuruyla 2012'den beri şifresini yenilemeyen kullanıcıların şifre güncellemesi yapmalarını istedi.

Sosyal medya hesapları ve iş başvuruları da saldırı altında​

Siber saldırganlar yalnızca e-mail ve banka hesaplarını tehdit etmiyor. Sosyal medyada kullandığımız hesaplardan, iş başvurusu yaptığımız sitelere kadar sayısal dünyadaki her bilgi tehlike altında.

2016’nın Mayıs ayında popüler sosyal iş ağı LinkedIn’den 2012 yılında çalınan 117 milyon e-posta ve şifre bilgisi internete sızdırıldı. LinkedIn bu sızıntı nedeniyle 2012’den önce açılan tüm kullanıcı hesaplarının şifrelerini sıfırladı.

Sosyal blog sitesi Tumblr da 2016 yılında siber korsanların hedefindeydi. Mayıs ayında gerçekleşen saldırıda 65 milyona yakın kullanıcı hesabına ait bilgiler siber korsanlar tarafından sızdırıldı.

Kaynak: Aljazeera
 
Geri