7 Haziran 2015 Genel Seçim Anketi

7 Haziran'da Hangi Partiye Oy Vereceksiniz?

 • 1.DoÄŸru Yol Partisi

  Oy: 0 0.0%
 • 2.Millet ve Adalet Partisi

  Oy: 0 0.0%
 • 3.Anadolu Partisi

  Oy: 0 0.0%
 • 4.Komünist Parti

  Oy: 0 0.0%
 • 5.Millet Partisi

  Oy: 0 0.0%
 • 6.Merkez Parti

  Oy: 0 0.0%
 • 7.Toplumsal UzlaÅŸma R. ve K. Partisi

  Oy: 0 0.0%
 • 8.Halkın KurtuluÅŸu Partisi

  Oy: 0 0.0%
 • 9.Liberal Demokrat Parti

  Oy: 0 0.0%
 • 10.Milliyetçi Hareket Partisi

  Oy: 0 0.0%
 • 11.Halkların Demokratik Partisi

  Oy: 1 9.1%
 • 12.BBP ve Saadet Partisi

  Oy: 0 0.0%
 • 13.Cumhuriyet Halk Partisi

  Oy: 2 18.2%
 • 14.AK Parti

  Oy: 7 63.6%
 • 15.Demokratik Sol Parti

  Oy: 0 0.0%
 • 16.Yurt Partisi

  Oy: 0 0.0%
 • 17.Demokrat Parti

  Oy: 0 0.0%
 • 18.Vatan Partisi

  Oy: 1 9.1%
 • 19.Bağımsız Türkiye Partisi

  Oy: 0 0.0%

 • Kullanılan toplam oy
  11
 • Anket kapatılmış .

Ugur

Administrator
7 Haziran'daki genel seçimlere katılacak siyasi partilerin oy pusulasında hangi sırada yer alacakları belirlendi. Buna göre, pusulada AK Parti 23, CHP 22, MHP 18, HDP 19. sırada yer aldı. Milletvekili Genel Seçimi'ne 31 siyasi parti katılacak.

Tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz ankete oy kullanabilirler. Lütfen oyunuzu kullanınız...
secim2015.jpg


 1. Hür Dava Partisi
 2. Doğru Yol Partisi
 3. Millet ve Adalet Partisi
 4. Anadolu Partisi
 5. Halkın Yükselişi Partisi
 6. Hak ve Özgürlükler Partisi
 7. Büyük Birlik Partisi
 8. Komünist Parti
 9. Demokratik Gelişim Partisi
 10. Muhafazakar Yükseliş Partisi
 11. Millet Partisi
 12. Hak ve Adalet Partisi
 13. Özgürlük ve Dayanışma Partisi
 14. Merkez Parti
 15. Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi
 16. Halkın Kurtuluşu Partisi
 17. Liberal Demokratik Parti
 18. Milliyetçi Hareket Partisi
 19. Halkların Demokratik Partisi
 20. Saadet Partisi
 21. Genç Parti
 22. Cumhuriyet Halk Partisi
 23. AK Parti
 24. Demokratik Sol Parti
 25. Yurt Partisi
 26. Demokrat Parti
 27. İlk Parti
 28. Hak ve Eşitlik Partisi
 29. Türkiye Komünist Partisi
 30. Vatan Partisi
 31. Bağımsız Türkiye Partisi


Oy pusulası değişti 11 parti seçime girmiyor!​


Seçimlere katılma yeterliliği bulunan 31 partiden 11′i seçimlere girmeme kararı aldı ve listelerini göndermeyerek başvuru yapmadı. Toplam 20 parti başvuruda bulundu. Büyük Birlik Partisi ise, Saadet Partisi çatısı altında seçime gireceklerini açıkladı.

Böylece, seçimlerde kullanılacak birleşik oy pusulasında yer alacak parti sayısı 19′a düştü. Partilerin oy pusulasındaki yerleri de değişmiş oldu.

SEÇİME KATILMAYAN PARTİLER​


Hür Dava Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Demokratik Gelişim Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Hak ve Adalet Partisi, ÖDP, Genç Parti, İlk Parti, Hak ve Eşitlik Partisi, Türkiye Komünist Partisi

PUSULALARDAKİ YERLER DEĞİŞTİ​


Partilerin pusulalardaki yerleri de değişti. Buna göre, pusulanın 1. sırasında Doğru Yol Partisi yer alırken, daha önce 18. sırada yer alan MHP 10. sıraya, 19. sırada yer alan HDP11. sıraya, 22. sırada yer alan CHP 13. sıraya, 23. sırada yer alan AKP ise 14. sırada yer alacak.

Buna göre oy pusulalarındaki yeni sıralama şöyle olacak:

1. DYP
2. Millet ve Adalet Partisi
3. Anadolu Partisi
4. Komünist Parti
5. Millet Partisi
6. Merkez Parti
7. Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi
8. Halkın Kurtuluşu Partisi
9. Liberal Demokrat Parti
10. MHP
11. HDP 11,
12. BBP ve Saadet Partisi
13. CHP
14. AKP
15. DSP
16. Yurt Partisi
17. Demokrat Parti
18. Vatan Partisi
19. Bağımsız Türkiye Partisi
 

:Eylül:

Aktif Üye
Parti başkanları istifa edersee oy veririrz tabi ama şuan için oy verecek partidee yok başkanıda yok :( düşüneceğiz değerlendireceğiz artık hayırlısı diyerek :(
 

MURATS44

topragizbiz.com
Parti başkanlarından önce , parti zihniyeti gelir. Kişilere oy vermeyeceğiz. Parti tek kişiyle değil bütün kıyaslanır.
İslami değerleri ortadan kaldırmak için var olan chp , askere kurşun sıkan teröriste "canımız"diyen hdp ve başka devletlerin türkiyedeki vekilliğini yapan mhp.
Türk Milleti düşünecek ve en hayırlısı kim olacaksa ona verecektir oyunu. Kim hayırlısyla o kazanır inşaallah.
 

Celik

Emekli Admin
Seçim anketimize baktigimda, CHP'den istifa ederek Anadolu Partisi'ni (AP) kuran Emine Ülker Tarhan'nin yükseliste oldugunu görüyorum. 22/04/2015 tarihi itibariyle oylarin %17,30'unu almis. Bu durum gosteriyor ki; CHP'nin oy orani, bir önceki genel seçimlere oranla çok daha düsük olacak.

CHP'ye nazaran daha az oranda olmakla birlikte, Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin bir kisim oylari da, genel seçimler önsesi ittifak kuran BBP ve Saadet Partisi'ne gidiyor.

Bir tabela partisi durumunda olan BBP ve Saadet Partisi'nin, Uzun vadede AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi oylarini fazla etkilemesi beklenemez.

Fakat genç ve dinamik (1963 dogumlu) Emine Ülker Tarhan'in, CHP oylarini ciddi sekilde etkileyecegi kesin gibi görünüyor. Belki 2015 genel seçimlerinde olmaz ama, gelecek seçimlerde CHP'yi tarihe gömebilir diye düsünüyorum.
 

MURATS44

topragizbiz.com
Fakat genç ve dinamik (1963 dogumlu) Emine Ülker Tarhan'in, CHP oylarini ciddi sekilde etkileyecegi kesin gibi görünüyor. Belki 2015 genel seçimlerinde olmaz ama, gelecek seçimlerde CHP'yi tarihe gömebilir diye düsünüyorum.

Buna izin vermezler usta. Chp nin arkasındaki güçler Emine Ülker Tarhanı bir şekilde siyasetten silerler. Chp bu seçimde kısmende olsa oy kaybedecek ama bir sonraki seçimde yine sinsi ve kurnazlıklarıyla piyasaya birşeyler çıkarıp kaybettikleri oyu az da olsa geri alma ihtimalleri var.

Şu varki, Ülkede şartlanılmışlık var. Chp'ye oy verenler , Kişisel düşünerek Tayyip Erdoğan Düşmanlığı yada din karşıtlığı düşüncesinde olanlardır.
Ben müslümanım deyip chp ye oy verenleri anlamak güç. zihniyetlerinde , geçmişlerinde ve geleceklerinde dine karşı bir düşünceleri varken , bunuda açık açık söylerlerken hala bu desteği almalarının tek nedeni var....

Vekil daylarından biri "Ezanı susturma" vaadiyle oy istiyor.... ve bu parti adaylığına kabul ediliyor ... ??????

Bunlar neysede.. Bu ülkede muhalefet yok..

Bugünkü şartlar neyse seçimlerde de aynısı olacak.

Akparti ezip geçtiği zaman : Türkiye kazandı bu seçimleri ... derken ;
Kılıçdroğluda aldığı birkaç oy için : Chp kazandı...

diyebiliyorsa ortadaki durumu anlamak zor değil :) Kısacası Aynı tas aynı hamam. Beceriksizlik kaderleri olmuş. Şimdide ermenilere bel bağlamış bir zihniyet. Ne beklenecek ki ?

Ermeni soykırımını savunan birini aday yaparak ermeni desteğini almaya çalışan basit düşünceler.

Bu seçimde de , pek fazla bir değişiklik olmayacak. Herkes yerinde kalacak. Sadece oylarda değişiklikler olacak . Ülkemiz için hayırlısı olacak inşaallah..
 

avci

topragizbiz.com
Parti başkanları istifa edersee oy veririrz tabi ama şuan için oy verecek partidee yok başkanıda yok :( düşüneceğiz değerlendireceğiz artık hayırlısı diyerek :(


Malesef oyle bir sistemin su yakin zamanda Turkiyeye gelme gibi durumu yok,okadar cok hatalar yapiliyorki birakin parti baskanlarini parti isimlerini bile animsamakta zorlaniriz.
 

MURATS44

topragizbiz.com
CHP ve HDP'ye büyük şok!

MAK Danışmanlık Başkanı Kulat, seçime üç hafta kala tabloyu analiz etti.

son_secim_anketinde_carpici_sonuc_1431332557_8718.jpg

AK Parti, yüzde 47 bandına çıktı, yüzde 50'leri zorlayabilir. CHP, geriledi. HDP, tüm ölçümlerde barajın altında.

Türkiye'nin sandık başına gitmesine tam üç hafta kaldı. MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, bugünden görünen tabloyu değerlendirirken, yaptıkları araştırmalarda AK Parti'nin her halükarda tek başına iktidar göründüğünü söyledi.

HDP'nin barajı aşamaması durumunda AK Parti'nin 350 civarında milletvekilliği kazanabileceğini vurgulayan Kulat, paralel yapı ve bazı kesimlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ona ayak uyduran herkesi hedef aldığını dile getirdi.
Kulat, şu değerlendirmeleri yaptı:

CHP'DE GERİYE GİDİŞ VAR​


AK Parti, geçen aylarda yaptığımız anketlerde 43-45 bandında çıkıyordu. Son araştırmalarımızda, yurt dışı oyları da göz önüne aldığımızda yüzde 47'yi buluyor. Kalan süreçte bu oran yüzde 50'ye doğru ilerleyebilir.

Ancak, araştırmalarımıza göre biz tereddütsüz her halükarda tek partili bir AK Parti hükümeti görüyoruz. CHP'de bir geriye gidiş var. CHP yüzde 25 bandına geriledi. Bunun üstüne çıkabilecek ekstern bir durum da yok. Sol uç grupları HDP alıyor.

HDP, BARAJ ALTINDA KALIR​


Mersin başta olmak üzere bazı yerlerde CHP ile MHP arasında oy geçişgenliğinin olduğu çekişme de var. MHP'nin oyları yüzde 15-16 bandına gelmişti. Ancak bugünlerde ciddi bir gerilemeye başladı. HDP'nin, Diyanet'in ve Din derslerinin kaldırılması, Kabe ve Kudüs'le ilgili söylemi, muhafazakar Kürt seçmende ciddi tereddüt oluşturdu.Şu an yaptığımız bütün ölçümlerde HDP barajın altında, yüzde 8 bandında görünüyor.
 

MURATS44

topragizbiz.com
Seçimlere 19 gün kala Akdoğan AK Parti'nin son oy oranını açıkladı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, yaptırdıkları anketlerde AK Parti'nin oy oranının yüzde 45-46'larda göründüğünü söyledi.
ak_parti_oylari_bir_ayda_25_puan_artti_1422582012_4636.jpg

Katıldığı televizyon programında seçim anketlerine ilişkin bilgi veren Akdoğan "Bizim yaptırdığımız anketlere göre seçmenin yüzde 65-70'i koalisyon istemiyor. Yine yüzde 55-60'ı AK Parti'nin iktidar olacağını düşünüyor. Şu an yüzde 45-46'larda AK Parti'ye oy verenler görünüyor. Rehavete gerek yok. Rehavete kapılmadan herkesin sandığa gitmesi büyük önem taşıyor. Herkes iradesini ortaya koysun, oyunları bozacağım desin." dedi.

'KOALİSYON, SÜRECİ BİTİRİR'


Medyada yer alan koalisyon iddialarını da değerlendiren Başbakan Yardımcısı, "Koalisyon olursa çözüm süreci o gün biter" dedi ve şöyle konuştu: "Bunlar milleti okuyamıyor. Siyaset milleti okuma sanatıdır. Bunların temennisidir o, olan değil. Uluslararası anketlerde de AK Parti'nin iktidar olacağı görülüyor. Bunun içinde dolar daha istikrarlı bir yapıya girdi." "HDP'nin parti olarak seçime girmesi, barajı HDP'ye geçirme çabaları, bir projedir ve bu HDP'yi de aşan bir projedir" diyen Akdoğan şöyle devam etti: "Burada bir kaos planı işliyor. HDP'yi buna mecbur kıldılar. HDP de kendi geleceğini, Çözüm Süreci'nin geleceğini düşünmeden bu zokayı yuttu. AK Parti iktidarı güç kaybederse, Çözüm Süreci falan kalmaz."
 

MURATS44

topragizbiz.com
MAK'ın son anketinde partilerin oy oranları

MAK Danışmanlık, 30 büyükşehir, 17 il, 183 ilçe ile 5 Avrupa ülkesinde yaptığı seçim öncesi son kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

chpye_kotu_haber_27den_tekrar_25e_dustu_1432612290_7792.jpg

MAK Danışmanlık 18-26 Mayıs 2015 tarihinde 30 büyükşehir, 17 il, 183 ilçede 8.100 kişi ile yüzyüze görüşerek yaptığı seçim öncesi son kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı. MAK Danışmanlık ayrıca, Avrupa’nın 5 ülkesinde de 2155 kişi ile görüşerek bir anket çalışması yaptı.

Araştırmada deneklerin belirlenmesinde % 51.6 erkek, % 48.4 bayan olmak üzere cinsiyet dengesine de dikkat edildiği ifade edildi.

İşte anketten çıkan sonuçlar:

Kararsızlar dağıtılmadan önce​


YSPpp_1432729114_2912.jpg
Kararsızlar dağıtıldıktan sonra:​


hSBoc_1432729182_5502.jpg


YURT DIŞI SEÇMEN’İN SİYASİ TERCİH ANALİZİ/KBASLIK]

MAK Danışmanlık ayrıca, Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya'nın da dahil olduğu Avrupa’nın 5 ülkesinde de 2155 kişi ile yüzyüze görüşerek bir kamuoyu araştırması yaptı.


ÜLKE ADI
TÜRK SEÇMEN SAYISI
ARAŞTIRMAYA KATILAN KİŞİ SAYISI
Almanya 1380909 1381
Hollanda238968 240
Belçika126423130
Avusturya104536110
Fransa293412
294YURT DIŞI SEÇMENİN TERCİHLERİ ŞÖYLE OLUŞTU​


ct9n1_1432729659_1535.jpg


Bu tablo yurtdışı seçmeninin yaklaşık 1000.000 kadarının oy kullanacağı savıyla,Türkiye’de seçime katılım oranına bağlı olarak % 2 lik bir etkiye ulaşabilecektir.

Bu seçmenin toplam seçmene etkisi de dikkate alındığında Türkiye seçim tablosuna yaklaşık aşağıdaki oranlarda etki edeceği tahmin edildi.

AK PARTİ0,28
MHP0,17
HDP - İTTİFAK VE DİĞERLERİ0,24 / 0,04

Yurtdışı eklendiğinde partilerin oy oranları:​


AK PARTİ 44.73
CHP 25.18
MHP 16.57
HDP 10.18
İTTİFAK 4,09
DİĞERLERİ 1,25
 
Üst