• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

8 Adımda Chrome Tarayıcısını Hızlandırmak

MURATS44

topragizbiz.com
#1
En popüler internet tarayıcısı olan Chrome’da daha hızlı bir deneyim elde etmek istiyorsanız, makalemizin devamında anlattığımız önerilere kulak vermenizi tavsiye ediyoruz.
Günümüz şartlarında internet kullanıcılarının en büyük problemi yavaş açılan internet sayfaları diyebiliriz. İnternet hızının yanında, internet tarayıcısının da daha hızlı bir performans göstermesi de büyük önem arz ediyor diye düşünüyorum. Daha iyi önbellekleme, sayfaları hızlı yükleme ve kapatma vb. durumlar için tarayıcınızın adres çubuğuna chrome://flags yazıp enter tuşuna basın ve ardından aşağıdaki işlevleri aktif hale getirin. Bu işlevleri aktif hale getirdikten sonra tarayıcınızdaki değişimi anında fark edeceksiniz.

1. Kafes İş Parçacığı Sayısı

Bu deneysel özellik, Chrome tarayıcısında resimlerin işlenmesinden sorumlu. Bu özellikteki kafes iş parçacığı sayısını artırarak resimlerin Chrome’daki render hızını ve sayfaların yüklenme hızını artırmaktadır. Ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki görüntülerin yavaş yüklenmesinden muzdarip iseniz bu özelliği kullanabilirsiniz.

2. Çevrimdışı Otomatik Yeniden Yükleme Modu

Tarayıcınız çevrimdışıyken, yani internete bağlı değilken yüklenemeyen sayfaları internete bağlandıktan sonra otomatik olarak yeniden yüklemenizi sağlamaktadır.

3. Deneysel Tuval Özellikleri

Deneysel tuval özelliklerini aktif hale getirmek, sayfa yükleme hızınızı ve performansınızı arttıracaktır. Bu özellik halen geliştirme aşamasında olduğundan, aktif hale getirdikten sonra problemler yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, değeri varsayılana döndürmeniz yeterli olacaktır.

4. Sekmeleri/Pencereleri Hızlı Kapatma

Bu işlev sayesinde Chrome’daki sekmeleri ve pencereleri daha kısa sürede kapatabiliyorsunuz. Varsayılan ayarlarda da bu işlem hızlı ancak, işlevi kullanarak bu hızı daha da arttırabilirsiniz.

5. Düşük Öncelikli iFrame’ler

Web sitelerinde yer alan iframe’ler yani reklamlar, eklentiler ve diğer içerikleri barındıran pencereleri tespit ederek sayfanın geri kalanından daha sonra yüklenmesine izin vermektedir. Yani web sitelerindeki gereksiz içeriklerin yüklenmesini beklemekten kurtulabilirsiniz.

6. TCP Hızlı Açma (Yalnızca Android ve Chrome OS üzerinde kullanılabiliyor)

Daha hızlı veri gönderimi sağlamak için geleneksel yöntemlerin aksine farklı bir metod izleyen bu yöntem sayesinde veri gönderimi konusunda daha hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu deneysel özelliği sadece Chrome OS ve Android platformunda kullanabiliyorsunuz.

7. Deneysel QUIC Protokolü

Bu deneysel özellik, Google’ın UDP üzerinden gerçekleştirdiği deneysel ve düşük gecikmeli bir internet protokolü olarak adlandırılıyor. Hızın önemli olduğu bazı içerikleri daha hızlı açmanızı sağlayan bu özellik TCP protokolüne göre çok daha hızlı çalışmakta.

8. "state-while-revalidate" önbellek yönergesini etkinleştir

Daha hızlı bir tarama deneyimi, daha az engelleme kaynakları ve daha iyi yeniden önbellekleme gibi faydalı özellikler sunan bu özelliği de aktif hale getirerek daha hızlı bir Chrome deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yukarıdaki etkinleştirme işlemlerinin ardından, yaptığınız değişikliklerin aktif olması için tarayıcınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Tarayıcınız yeniden başladıktan sonra artık daha hızlı bir deneyim elde edebilirsiniz. Eğer; yapmış olduğunuz bu değişikliklerden ötürü problem yaşıyorsanız adres çubuğuna tekrar chrome://flags yazarak Tümünü varsayılan değere sıfırla butonuna tıklayabilirsiniz.


 

Reklam

 • Türkiye'de Camiye Çevrilen Kiliseler
  Ugur Ugur
  Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu toprakları, birçok inancın da ibadet ettiği bir yer olmuştur. Ülkemiz topraklarında yaşayan topluluklar ibadet edebilecekleri...
 • 2018 Yılı Dini Günler ve Bayramlar Listesi
  Ugur Ugur
  2018 Yılı Dini Günler ve Bayramlar Listesi Üç Aylar başlangıcı 19 Mart 2018 Pazartesi Regaib Kandili 22 Mart 2018 Perşembe Miraç Kandili 13 Nisan 2018 Cuma Berat Kandili 30 Nisan...
 • National Geographic Fotoğrafçılarından Muhteşem Fotoğraflar
  Ugur Ugur
  Konya, Beyşehir'de bir balıkçı donmuş göle ağ atıyor. Beyşehir Gölü, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü. Tıknaz İzlanda atları kendine has bir görünüme sahip. “Gördüğüm en nazik, en...
 • Tarih Boyunca Türklerin Kullandığı Kılıçlar
  Ugur Ugur
  Bir zamanlar savaşların kaderini belirleyen tek silah kılıçlardı. Türk tarihinde de önemli zaferler bu kılıçlarla gelmişti. İşte o kılıçlar... Dımışki Kılıcın ismi, dünyanın en sağlam...
 • Fazla Bilinmeyen İlginç Müzik Aletleri
  Ugur Ugur
  Yaybahar, Çağlama, Glass Armonica, Theremin, Elasticsynth, AlphaSphere, Eigenharp, BeatBearing, Hydraulophone, Tenori-On, Hang, Kalimba, Array mbira.... Eminim bu aletlerinin çoğunun ismini daha...
 • Kapıkule ve Diğer Gümrük Kapılarını Canlı İzleyin - 2018
  Kaptan43 Kaptan43
  Buyurun Arkadaşlar, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Pazarkule ve Dereköy Gümrük Kapılarımızı sizler de canlı izleyebilirsiniz. Görüntüler yaklaşık 30 saniyede bir yenilenmektedir. Kapıkule...

Facebook