Ağır Vasıta Ehliyetinde Yeni Dönem Başlıyor

sapdin

topragizbiz.com
Katılım
15 Temmuz 2013
TBMM'den geçen torba kanunda, ehliyet alacak sürücülerle ilgili yeni yönetmeliğe göre üç yıllık B sınıfı belgesi olmayanlar, ağır vasıta ehliyeti alamayacak. Yönetmeliğin, 2014 Ocak ayından önce çıkması bekleniyor.,

"YÖNETMELİK OCAK AYINDA ÇIKACAK"

Batı Anadolu Sürücü Kursları Federasyonu Başkan Vekili Muhterem Sıkı, söz konusu yönetmeliğin İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanacağını belirterek, "Bunun içinde bizi ilgilendiren iki konu var. Bir tanesi, halk arasında stajyer sürücülük diye bilinen, ilk defa sürücü belgesi almış kişilerin belli bir süre trafikte, belli standartlarda araç kullanmasını öngören bir yasa var. Onun haricinde bir de ağır vasıta ehliyet dediğimiz E sınıfı, D sınıfı gibi büyük araçları kullanan sürücülerin, bu sürücü belgesini alabilmesi için önceden bir B sınıfı sürücü belgesi alma şartı, bu torba yasanın içinde mevcut. Üç yıllık B sınıfı sürücü belgesi olmayan insanların, direkt olarak ağır vasıta sınıfı ehliyet almalarına müsaade edilmeyecek. Yönetmeliğin, önümüzdeki ocak ayı öncesi çıkmasını bekliyoruz." dedi.

Kursiyer kayıtlarıyla ilgili yeni yönetmeliğin de geçen mayıs ayında yayınlandığını hatırlatan Başkan Vekili Sıkı, "AB standardında yeni bir yönetmeliğimiz var. Artık 1 Haziran'dan itibaren yeni yönetmeliğe uygun Türkiye'de kursiyerler kayıt yapılıyor ve 29 Haziran'da ilk yazılı sınavımızı yeni sisteme göre yaptık. 3-4 Ağustos'ta da Türkiye'de ilk defa yeni sisteme göre yarım saat sürecek olan, standartları daha ağırlaştırılmış ilk direksiyon sınavlarımızı yapacağız." diye konuştu.
 
kırk yıllık ağır vasıta ehliyetli ve hala tır kullanan biri olarak üç yıl az en az beş yıl olmalı.yetmişli yıllarda üç dingilli araç yani ağır vasıta için beş yıl şartı vardı.şehir içi nakliye yapan sürücüler şehirler arası trafikte zorlanıyor çünkü şimdiki ağır vasıtalar çok seri kantar ağırlığı 42 ton bu yüzden aracın hakimiyeti çok dikkat ve tecrübe gerektiriyor. bu tecrübeyi üç yıllık birikimle elde edemezsiniz saygılar.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri
Üst