Üst
Kaptan43

Aşırı mükemmeliyetçilik ağrıları tetikliyor!

Uzmanlar uyarıyor: "Alınganlık, stres, karar verememe gibi aşırı zihni yüklenmeleri bel ve boyun ağrılarını tetikliyor"Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ali Şahabettinoğlu, öne eğilme, ağır kaldırma, bel üzerinde ani dönme hareketlerinin bel ağrısına sebebiyet verdiğini söyledi. Zihni yüklenmelerin bel ve boyun ağrılarını tetikleyici rolünün olduğunu anlatan Şahabettinoğlu "Son zamanlarda bu konuda şikayetler arttı. Utangaç insanlar daha çok boynunu büktüğü için daha fazla ağrı çekebiliyor. Başkalarını affedemeyen, içine atan, alıngan, hassas, titiz, aşırı mükemmeliyetçi mizaçlarınız varsa dikkatli olun. Bu tür mizaçlar kişide boyun ve bel fıtığı gibi rahatsızlıkları tetikler" dedi.

Bel ağrısının dünyada doktora gitme şikayetleri arasında ikinci sırada geldiğini ifade eden Şahabettinoğlu "Oldukça yaygın bir şikayet. 50 yaşına kadar gelen insanların yüzde 80'i hayatlarının belli döneminde muhakkak bel ağrısı çekebiliyor. Her bel ağrısı da bel fıtığı anlamına gelmiyor. Bel ağrısı olanların yüzde 10'unda fıtık çıkabilir. Genelde oldukça yaygın olarak görünen bir şikayet. Bel ve boyun ağrılarından korunmak için özellikle buna sebep olan psikolojik yüklenmelerden sakınmak gerekir" diye konuştu.

DİZLERİ BÜKEREK YÜK KALDIRIN'

Ağır yük kaldırılan işlerde çalışılmaması gerektiğini belirten Şahabettinoğlu, şöyle devam etti:

"Evde bir eşyayı kaldırırken bile dikkatli olmak lazım. Belden eğilmeden, dizleri bükerek, bacaklardan çökerek yükü kaldırmak gerekir. Aşağıya uzun süre bakmalı işlerden sakınmalıyız. Bilgisayar kullanmak en başta geliyor. Ayrıca resim ve seramik yaparken vatandaşlar, aşağıya uzun süre baktığı için boyna çok yük binebiliyor. Her yarım saatte bir birkaç dakika yaptığımız işe ara vermeliyiz. Yoksa bel ve boyun ağrılarından kurtulamayız" ifadelerini kullandı.

5 BİN YILLIK TEDAVİ

Elle tedavi olarak bilinen manipülasyon yönteminden de bahseden Şahabettinoğlu, Türkiye'de bu işi uygulayan uzman sayısının iki elin parmaklarını geçemediğini ifade etti.

Şahabettinoğlu, manipülasyon tedavisinin 5 bin yıllık bir tedavi olduğunu belirterek "Türkiye, bu tedavi yöntemi konusunda diğer Batılı ülkelerin çok gerisinde. Bizim ülkemizde bu tedavi yöntemini uygulayan uzmanların sayısı parmakla sayılabilir ama İngiltere'de bu sayı 16 bin. ABD'de ise bu rakam daha fazla ama bizde bu konuda fazla uygulama yok" dedi.


İHA
 
Bunu farketmeye basladim. Bu Alinganlik, stresli ve karar verememe hastaliklilar cok bel ve boyun agrilarindan sikayetci oluyorlar.
 
Geri