Aynı Cisme Bakıp Neden Farklı Renkler Görüyoruz?

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
Kimsenin rengi üzerinde uzlaşamadığı bu elbiseyi hatırlarsınız. Zira 2015'te bu elbisenin rengi küresel bir fenomene dönüşmüştü.

elbise.jpg


Elbise rengi tartışması geride kalsa da sosyal medyada paylaşılan bir spor ayakkabı renk tartışmasının fitilini tekrar ateşledi.

ayakkabi.jpg


Peki, aynı cisme bakıp neden farklı renkler görüyoruz? İşte bilim insanlarının cevabı...

ABD'nin önde gelen üniversitelerinden biri olan New York University (NYU)'da görev alan bir grup neuro-bilimci, bazı cisimlerin farklı renklerde görünmesini "sirkadiyen ritimler" ile açıklıyor.

Ekip adına açıklamalarda bulunan Dr Wallisch, kişinin vücut saatindeki farklılıkların renkleri ayırt etmekte etkin olduğu bilgisine yer verdi. Başka bir deyişle güne erken başlayan ve biyolojik saat olarak daha fazla gün ışığına maruz kalan kişiler ile geç başlayanların renk ayrımı farklılık gösterebiliyor.

Söz konusu teoriyi sosyal medyayı ikiye bölen kareyi açıklamak için kullanan Dr Wallisch, erken yatıp, erken kalkan kişilerin daha fazla güneş ışığına maruz kaldığının altını çiziyor.
 
Renk körlüğü olan tabiki farklı gorecek...
Kafa karıştırma pesindeler...
 
Prof. Dr. Vuslat hanimin renk körlügü ile bilgiler aldik. Tesekkürler efenim. Degisik görenler ya renk körü yada sarhostur.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri