Pasaportundaki Soyadı İle Oturum Kartındaki Soyadı Farklı Olanlar Belçika’ya Giremeyecek

Belçika’da oturum kartı ile ikamet eden ve Türk pasaportundaki soyadı ile oturum kartındaki soyadı farklı olan kadın vatandaşlarımıza önemle duyurulur:

1. Belçika oturum kartıyla Belçika’ya dönüş yapılabilmesi için, oturum kartında kayıtlı soyadı ile pasaportta kayıtlı soyadının tamamen aynı olması gerektiği Belçika Makamları tarafından bildirilmiş olup, bu konuda önceki duyurularımızla vatandaşlarımız bilgilendirilmişti.

2. Belçika oturum kartı ile Türk pasaportunda kayıtlı soyadı tamamen aynı olmayan vatandaşlarımızın, Belçika oturum kartlarını göstererek Belçika havalimanlarından Belçika’ya giriş yapmaları 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren mümkün olamayacaktır.

3. Bu durumda olan kadın vatandaşlarımızın, Schengen sınırları dışına çıkmadan önce, bağlı bulundukları Belediye’nin Yabancılar Birimine acilen başvurmaları ve oturum kartlarında kayıtlı soyadlarını Türk pasaportlarında kayıtlı soyadına göre düzelttirmesi gerekmektedir.

4. Belçika Belediyelerine bu amaçla yapılacak başvuru için gerekli olabilecek belgelerin (Formül A-uluslararası doğum /Formül B-uluslararası evlilik belgesi / isim denklik belgesi) Başkonsolosluğumuzdan temin edilmesi mümkündür.

5. Belçika vatandaşlığı da bulunan kadın vatandaşlarımızın bu işlemi yaptırmasına gerek yoktur. Önümüzdeki aylarda Türkiye’ye yapılacak ziyaretlerdeki artış da göz önünde tutularak, vatandaşlarımıza önemle duyurulur.

T.C. Brüksel Başkonsolosluğu
 

Ugur

Administrator
Üst