Üst
Kaptan43

Bakan ve Bürokratlardan "Ekonomİ Çöküyor"

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan

Hürriyet'in ekonomi yazarı Erdal sağlam, Türk ekonomisinin duvara toslamak üzere olduğunu, üstelik bunu sadece IMF ve uluslararası derecelendirme kuruluşları değil, bakan ve bürokratların da dile getirdiğini yazdı.

Türkiye ekonomisindeki tıkanmanın her geçen gün arttığına dikkat çeken Erdal Sağlam, Ali Babacan yönetimindeki ekonomi yönetimin bunu saptadığını ama yeni açıklanan Ekonomi Paketi'nin de bu tıkanmaya çare olmadığını kaydetti.

Ekonomi bürokratları ise acı gerçeği şöyle açıklıyor: Türkiye bu şekilde bir iki yıl daha gidemez. Üstelik aynı tespitler IMF ve Uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından da yapılıyor.
Ekonominin bu duruma düşmesinde ekonomi yönetimde partizanlık yapılmasının etkisi olduğuna dikkat çeken Erdal Sağlam, nitelikli kadroların uzaklaştırıldığını, açıklanan ekonomik paketlerin derde deva olmamasında bunun da etkili olduğuna vurgu yapıyor. Bu tespit bazı Bakanlar tarafından da doğrulanıyor.


Ekonomide yaşanan tıkanma her geçen gün tescilleniyor.
Son olarak IMF ve uluslararası rating kuruluşlarının raporlarında da, bu tıkanmaya dikkat çekiliyor. Uluslararası likiditeye karşı aşırı duyarlılık, ekonomik ve siyasi risklerin arttığının vurgulanması, hep yaşanan tıkanmanın sonuçları.

TIKANMAYI ALİ BABACAN DA SAPTADI AMA...

Aslında Ali Babacan başkanlığındaki ekonomi yönetimi bir süredir bunu saptadı, çıkış yolları arıyordu. Ancak çıkış yolu olarak ortaya çıkan "öncelikli projeler" başlığı altındaki yapısal tedbirlerin ilk bölümü, hem içerik olarak umut vermedi hem de uygulama noktasında ciddi sıkıntılar olması bekleniyor.

RUSYA, BATI İLE KRİZİ ÇÖZERSE PETROL FİYATLARI YENİDEN YÜKSELİR

Son dönemde iyi haber dünya petrol fiyatlarından geliyor. Özellikle sıkıntının baş gösterdiği cari açık ve enflasyonda olumlu kazanımlar için dünya petrol fiyatlarının düşük seyrinde gitmesi büyük önem taşıyor. Bu fiyat seviyesi için çeşitli tahminler var ama şahsen, Rusya'nın Batı ile yaşadığı krizin çözülmesiyle birlikte petrol fiyatlarının yeniden yukarı gelmesini bekliyorum. Rusya'nın mevcut durumu uzun süre devam ettiremeyeceği ise ortada…

BÜROKRATLAR, EKONOMİ BU ŞEKİLDE 1 YIL DAHA GİTMEZ

Petrol fiyatlarında son aylardaki düşüş cari açık rakamlarını düzeltti ama unutmayalım ki; buna rağmen cari açığın milli gelire oranı ancak yüzde 5'e inebiliyor. Hem de yüzde 3 büyüme yaşanırken... Ekonomi bürokratları yüzde 3 büyüme yüzde 5 cari açık ile bir-iki yıl daha gidilemeyeceğinin farkındalar.

EKONOMİ PAKETİ PİYASALARA GÜVEN VERMEDİ

Ekonomi yönetimi uzun süredir bu tıkanmayı görüyor, yapısal tedbir istiyor ama hükümet buna izin vermiyordu. Şimdi "orta gelir tuzağından çıkamıyoruz" diyerek, sürdürülebilir büyüme oranlarını yükseltip, bu tıkanmayı aşmak için yapısal tedbirler nihayet gündeme getirdi. Ancak hazırlanan ilk öncelikli proje demeti, piyasalara güven vermedi.
Başbakan Davutoğlu G-20 dönüşü 2. Paketin açıklanacağını söylemişti ama belli ki paket gecikiyor. Bence gecikmesinin en önemli nedeni de ilk paketin kabul görmemesi ve bu nedenle 2. paketin daha içerikli hazırlanması için hazırlıkların uzamış olması… Paketlerin güven vermesi için ilk paket dahil, somut mikro önlemler ve daha kesin takvimlendirme şart. Aksi takdirde güven verebilmesi mümkün değil.

BÜROKRASİDEKİ NİTELİK EROZYONU

Bu noktada ekonomi bürokrasindeki nitelik erozyonunun iyice ortaya çıktığını da söylemek gerekiyor. Paketlerin niteliğinin düşük olması da, bence bu erozyonun
göstergesi.

EKONOMİ BÜROKRASİSİNDE PARTİZANLIK HAD SAFHADA

Hükümet, kendisinden önce yetiştirilmiş, kendisine yakın kişilerle şimdiye kadar işi götürdü ama arkası artık gelmiyor. Yani bakan ve müsteşar olan yetişmiş teknisyenlerin ardından, nitelikli teknisyenler gelmiyor. Bunun en önemli nedeni ekonomi bürokrasisinde de partizanlığın had safhaya ulaşması.

EKONOMİ UZMANLARININ PARTİLİ OLMADIĞI İÇİN ÖNÜ AÇILMIYOR

Bir başka deyişle yetişebilecek uzmanların, partili olmadıkları için önleri
açılmıyor. İyi uzmanların bir bölümü işlerin dışında tutuluyor. Bir kısmı ise
bir yolunu bulup özel sektöre kaçmayı tercih etti. Bu nedenle orta kademede bu
paketlerin içini yeterince doldurabilecek, vizyona sahip uzman sayısı çok az.
Yetişmiş orta ve üst düzey teknisyenlerin arasında partili olanların bir kısmı
da küstürüldü, çalışmalara kerhen katılıyorlar. Cumhurbaşkanının hükümetin istediği uzmanları uzun süre atamaması da artı bir sorun oldu.

BAKANLAR DA İTİRAF EDİYOR

Bu durumu tartıştığımız bazı bakanlar da, erozyonu itiraf ediyorlar. Çarenin
siyasi görüşüne bakmadan, nitelikli ve işi bilen insanların göreve getirilmesi
olduğunun farkındalar ama kimse partiden korktuğu için bunu yapamıyor.
 
Geri