Sağlık Bebeklerin Uykusu Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin Uykusu Nasıl Olmadır? Hayatta insan sağlığı ve yaşamı açısından en önemli ihtiyaçlardan biri olan uyku sadece bebekler ya da küçük çocuklar için değil aynı zamanda yetişkin insanlar için de vazgeçilmezliğini koruyor. Özellikle bebekler açısından ele aldığımızda vazgeçilmez ihtiyaç diye nitelediğimiz uyku, bebekler için sağlıklı büyüme ve gelişme açısından oldukça üzerinde durulması gereken bir öneme sahiptir. Peki biz uyku için bu derece önemli şeyler söylerken diğer taraftan olması gereken manada bebekler ne kadar uyumalıdır, çok uyumaları veya az uymaları normal mi değil mi gelin hep birlikte bakalım..

Bebeğin Uykusu​

Bebeklerin beslenmenin akabinde ve özellikle de yenidoğan bebeklerin gün boyunca uyumaları normal bir durumdur. Bebekler gün içerisinde 6-8 kere beslenildiğinde ve bu her beslenme için en az yarım saat geçtiğini varsayarsak bu durum toplam itibariyle yaklaşık 4-5 saat boyunca bebeklerin uyanık halde olması anlamına geliyor. Bu şekliye ufak bir matematiksel hesaplamayla gün içerisinde aslında özellikle yenidoğan bebeklerin günde yaklaşık 18 saat civarı uyuduğu sonucuna varabiliriz. Yani kısaca şunu diyebiliriz ki bebeklerin çok uyumaları çok normal bir durumdur. Ancak değinilmeden es geçemeyeceğimiz bir durum daha var. Eğer ki bebek hiç uyanmadan gün içinde 8 saatten fazla uyursa bebeğin kontrol edilmesi unutulmamalıdır. Bebeklerin uykusu hafiftir ve uyanırken yüzünde ve vücudunda sık olarak kendiliğinden olan hareketler rahatlıkla gözlenebilir. Bebekler büyüdükçe uyanık olarak kaldığı süre uzamaya başlar. Tabiki her bebekte uyku aynı şekilde kendini göstermeyebilir. Çünkü her bebeğin yapısı farklıdır sonuç itibariyle. O nedenle bazı bebekler fazla, bazıları ise daha az uyuyabiliyorlar.

Bir Bebeğin Aylara Göre Uyuma İhtiyaçları Nasıl Değişir?​

Bebeklerin Uykusu Nasıl Olmadır? Yine çok önemsenmesi, üzerinde durulması ve kesinlikle ebeveynler tarafından bilinmesi gereken bir durum da şudur: Bebeklerin ve özellikle de yeni doğanların gece uykusuna ihtiyaç duydukları kadar gündüz uykusuna da ihtiyaç duydukları gerçeğidir. Çünkü uzun zamandan beridir biliniyor ki yetişkin bir insanın bile gündüzleri en az yarım saat da olsa uyuması sağlık açısından çok faydalıdır.

Bir bebeğin hem gece uykusunda hem de gündüz uykusundaki sürelerde küçük de olsa bir takım oynamalar meydana gelebilir. Bu çok normal ve bir takım faktörlere göre seyreden bir durumdur. Bu faktörler neler olabilir bir bakalım;

1- Bebekte gaz sancıları varsa,
2- Bebek hasta ise,
3- Bebeğin bir yeri ağrıyorsa ya da aç ise daha az uyuyacaktır.
4- Bunun yanında eğer bebekler ilaç alıyorsa bazı ilaçların etkisinden dolayı olağandan daha fazla uyulabilirler.

Altta verilen sayısal verilerde bir bebeğin aylara göre olası uyku gereksinim süreleri saat olarak belirtilmiştir. Alttaki sayısal veriler sadece bir günlük değil genel olarak değerlendirilmelidir. Bir bebek genel manada kaç saat uyuyor buna dikkat edilmelidir. Çünkü bebek çok fazla mı uyuyor veya çok az mı uyuyor gibi olağandışı durumlarda bir doktora danışma unutulmamalıdır.

Bebek Ve Uyku​

1 haftalık – 18 saat
1 aylık – 17 saat
2 aylık – 16-16,5 saat
3 aylık – 15-16 saat
4 aylık – 15,5 saat
5 aylık – 15 saat
6 aylık – 14-15 saat
9 aylık – 13-14 saat
12 aylık – 12-14 saat
18 aylık – 12-13 saat

Bebeklerin Uyku Düzenleri İçin Ne Gibi Öneriler Yapılabilir?​

Bebeklerin uyku düzenine alışması uzun zaman alan bir durum değildir. Bebekler uyku düzenine çabuk alışırlar genelde. Bu konuda anne babaların sakin ve sabırlı olmasında yarar vardır. Bebekler büyüdükçe daha bir dış dünyayı tanımaya başlar ve daha bir güzel uyum sağlarlar dış ortamla. Böylelikle bebeklerin gece uykuları uzarken gündüz uykularında da azalmalar meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Sonuç itibariyle zaman geçtikçe güzel bir uyum çerçevesinde bebeklerin olumlu bir uyku düzenine geçişi normal bir seyir izleyecektir.

Ve bir kaç öneri:​

1- Bebekler gündüz sık sık kucağa alınarak dış dünyanın farklılıklarını algılaması sağlanabilir.
2- Bebek gün içinde olabildiğince uyanık tutmaya çalışılabilir.
3- Bebek uyumadan önce beslenilebilir.
4- Bebeğe uyku öncesi ılık bir banyo yaptırılabilir.
5- Bebeğin uyuduğu esnada bebeğin bulunduğu ortamda ani değişimlerden kaçınılabilir. Aniden yüksek bir sesle televizyon veya benzeri açılmamalı veya o ortamda gürültü oluşturabilecek durumlarından kaçınılmalıdır.
6- Bebeğin elbisesini giydirmek, bebeğe ninni veya o tonda tekerlemeler söylemek veya yine bebek için hafif bir müzik bebeğin güzel bir uykuya dalmasında kolaylaştırıcı etki yapabilir.
7- Bebek uyuması için zorlanmamalıdır.
8- Bebekler mümkünse hep belirli vakitlerde uyutulmaya çalışılmalıdır. Bebek vücudunun alıştığı uyku saatleri belirlenebilir ama bebek bu konuda zorlanmamalıdır.

Bebeklerde Uykusuzluğun Nedeni Alerji Olabilir Mi?​


Pekala çocuklarda ve özellikle bebeklerde uykusuzluğun nedeni alerji olabilir. Her yaşta ki bireyde olduğu gibi çocuk ve bebeklerde de düzenli bir uyku o bireyin sağlıklı olmasıyla doğru orantılıdır. Bu uykusuzluk yaratabilecek alerji çocuğun veya annenin tükettiği besinden kaynaklanabiliyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Alerji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, “uyku problemlerinin besin alerjisinden kaynaklandığını, özellikle inek sütü alerjisinin çocuklarda uyku problemi yarattığını” söyledi. Doç. Dr. Antony; "Besin alerjisi olan çocukta uykusuzluk problemi yaşanırken, bunun besin alerjisinden kaynaklandığı anlaşılabiliyor. Fakat hiçbir besin alerjisinin klinik bulgusuna rastlanmayan çocuklarda, elle tutulur gözle görülür teşhis, uykusuzluk ve uyku problemiyle yapılabiliyor, dedi.

Çocuklardaki Uykusuzluk Problemleri Hangileridir?​

Çocuklarda uykusuzluk yaratabilecek pek çok problem görülebilir. Bunların en önemlilerinden bir kaçını şöyle sıralanabilir;

1- Uyku apnesi,
2- Yatağa gitmeyi reddetme,
3- Uykuya dalmada zorlanma,
4- Bebeğin uykuda çok hareket etmesi ve yatağın içinde çok yer değiştirmesi,
5- Çok fazla kâbus ve kötü rüya görmesi,
6- Uykudan çok sayıda uyanma,
7- Bebeğin anne kucağında veya araba koltuğunda uyuduğunda ama sonrasında düz bir zemine veya yatağa yatırıldığında uyanma,
8- Horlama,
9- Uykunun bütün gece boyunca sürmemesi ve
10- Gün içinde uyanık kalamama.

Uyku Bölünmeleri​

Bebekler daha önce nereye alışmışsa gece boyunca aynı beşikte veya aynı yatakta uyutulmalıdır. Bebeklerin uyuma saatleri sürekli aynı zaman dilimine denk getirilmeye çalışılmalı ve bebeğin uyuyabileceği saatlere ayarlanmalıdır. Örneğin, bebeğin uykuya dalma olayı normalde bir saat gibi bir süre alıyorsa bebeğin yatırılma zamanı 1 saat ileriye alınmalıdır.

Bebeklerin ilk aylarda uykuları çok daha hafiftir ve aynı zamanda uykuları çok daha kolay bölünebilir bir seyir izler. Ve bu evrelerde bebekler ancak belirli zaman dilimlerinde uyuyabilirler. Dolayısıyla bebekler geceleri yatağında veya beşiğinde uyuyabileceğinden daha uzun süre kalıyorsa veya bebeğin uykusu gelmemişse bu durum o durumdaki bebeklerde uykusuzluk problemini ortaya çıkarma olasılığını artırır. Aynı zamanda hastalık, gereksiz besleme ve tedirginlik gibi faktörler de bebeklerde kolaylıkla uykuyu bölebilme potansiyeline sahip faktörlerin başında gelir.

Bebekler İçin Güvenli Uyku Nasıl Olmalıdır?​

Bebekler İçin Güvenli Uyku Nasıl Olmalıdır? Bebekler uyudukları vakit onlar için dinlendirici bir rahatlık ve o rahatlığın güvenli bir şekilde sağlanması çok önemli bir durumdur. Bebeklerin uyku esnasında rahatlığını ve güvenliğini sağlamak için aşağıdaki gibi bir takım faktörlere dikkat edilmelidir:

1- Ani bebek ölümü sendromu riskini azaltmak için bebek sırt üstü ya da yan yatırılmalıdır.
2- Beşiğin çıtalarının aralarının 6cm’den fazla olmamasına dikkat edilmelidir.
3- Yatak ile beşiğin yanlarının arasına iki parmak birden sokulabiliyorsa daha geniş bir yatak veya daha küçük bir beşik alınmalıdır.
4- Bebekler hiç bir zaman su yatağına, armut yastıklara veya yastıklara yatırılmamalı ve sürekli sert yataklar seçilmelidir.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri