Beçin Antik Kenti - Muğla

becin-1.jpgBeçin, Muğla'nın Milas ilçesine bağlı bir mahalle. İlçe merkezinin 5 km güneyinde yer almaktadır. 2012'de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne eklendi.

Beçin, tarih boyunca aralarında Romalılar, Menteşeoğulları ve Osmanlıların da bulunduğu pek çok uygarlığa ev sahipliği yaptı. 13. yüzyılın ikinci yarısında, Menteşeoğulları Beyliği'nin başkenti olduğu dönemde, daha önce olmadığı kadar önem kazandı. Bizans İmparatorluğu zamanında inşa edilen Beçin Kalesi, Menteşeoğulları tarafından geliştirildi. 16 Kasım 1992 tarihinde belediye statüsü alarak beldeye dönüştü. 12 Kasım 2012'de TBMM'de kabul edilen 6360 sayılı kanun ile mahalle oldu.

Beçin Antik Kenti, Muğla’nın Milas İlçesi’nin 5 km kadar güneyinde yer alan Beçin Beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kent, başta Geometrik, Arkaik, Klasik dönemler olmak üzere Roma, Bizans, Menteşeoğulları ve Osmanlı dönemlerinde kullanım görmüş biryerleşim alanıdır. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Beçin, 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yerini almıştır.

Eski metinlerde Barçın ya da Berçin olarak geçen kentin Türkler tarafından fetih tarihi kesin olarak bilinmemektedir. İbn-i Batuta, Orhan Bey’i şehrin kurucusu olarak tanıtır. Ahmet Gazi’nin hükümdarlığı süresince beylik en parlak devrini yaşamış, 1391’de ölümünden sonramerkez Balat’a taşınmıştır. Ankara Savaşı’ndan (1402) sonra beyliği geri alan İlyas Bey Balat’da ve Beçin’de bir süre daha saltanatını sürdürmüş; vefat edince oğulları Leys ve Ahmed beyliklerini sürdürmek istemişlerse de başarılı olamamışlardır.

becin.jpgBeçin 1424 tarihinde kesin olarak Osmanlı hakimiyetine girmiş ve ardından çok hızlı bir şekilde gerilemiştir. XVII. yüzyıl başında, Celali isyanları esnasında kent sakinleri tamamıyla İç Kale’ye çekilmiş; 1950’li yıllarda kale içinde oturan son aileler de Beçin’i terk etmiştir.

Beçin şehri, kale ve bunun güneyindeki bir surun çevrelediği asıl yerleşim kısmından oluşur. Kale girişinin hizasındaki iki çeşme kalıntısıyla bir türbe yıkıntısından sonra iki aslan kabartmasının süslediği çeşmenin önünden geçerek Ahmet Gazi Medresesi’nin kuzeyindeki düzlüğe varılır. Bu düzlükte yer alan yapılar şöyledir: batıda, bir kayalığa yaslanan kubbeli çeşme; güneyde- medresenin tam karşısında Orhan Beyin yaptırmış olduğu caminin kalıntıları; güneydoğuda Kızıl Han ve batıda kalan bir haziredeki iki türbedir.

Tepenin güneybatısında Kara Paşa Hanı; az ilerisinde dik bir yamaca yaslanmış olan küçük bir hamam ve tepenin en üst noktasına doğru gidildiğinde “Emir Avlusu” olarak adlandırılan yapı vardır. Bu alanda “Orman Tekkesi” denilen bir yapının daha kalıntısı vardır. Yine bu civarda 19. yüzyılda Rumlar tarafından inşa edilen ve” Yeni Kilise” olarak adlandırılan bazilikal bir yapı bulunur. Beçin’in doğusunda Kepez tepesinde, Yelli Camii, medrese ve hamamı vardır. Surlar içinde kalan kısımda, bu yapıların dışında fonksiyonları ve yapıldıkları devirleri belirlenemeyen eski yapı kalıntıları çoktur.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Gordion Antik Kenti - Ankara
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    443
Sagalassos Antik Kenti - Burdur
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    367
Perge Antik Kenti - Antalya
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    277
Geri