Birde Olimpiyat İstiyordunuz

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
76 bin taraftarın orada olacağını duyduğum andan itibaren orada olmanın planlarını yapmıştım. Beşiktaş ve Galatasaray arasında Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanacak maç Türk spor tarihine geçebilme potansiyeliyle meşin yuvarlağa biraz olsun ilgi duyan kim varsa heyecanlandırıyordu. Daha önce defalarca İnönü’de hayran kalarak izlediğim Beşiktaş taraftarını da düşününce Olimpiyat’ta muhteşem bir şov yaşayacağımı düşünerek erkenden basın tribünündeki yerimi almakta bir an olsun tereddüt etmedim.

Sosyalist Bilic İmparator Terim’e karşı!
Beşiktaş’ın bu sene gösterdiği başarılı performans, krize sürüklenen Galatasaray, sosyalist/gitarist farklı bir futbol anlayışının temsilcisi ve Beşiktaş’ın avukatı Slaven Bilic ile zor bir dönem geçiren ve Bilic’e rövanşı vermek istemeyen ‘İmparator’ Fatih Terim arasındaki mücadele de neden orada olduğum sorusuna verilebilecek en net yanıttı aslında!

Mutluluk ve huzur vardı yüzlerde
Maçtan bir saat önce orada olmuştum ve metro ile sahaya giderek bu tarihi maç öncesinde tarihi bir yolculuğa da an be an şahit olmak istemiştim. Siyah beyazlı taraftarlar taşkınlıktan uzak bir şekilde metroda şampiyonluk şarkıları söyleyip ara sırada ezeli rakiplerine o hepimizin bildiği tezahüratları yaparak yol alıyorlardı. Siyah beyazlı taraftarların yüzünde mutluluk ve umudunu karışımından meydana gelen göz alıcı bir ifade vardı.

Basın tribününün yerini bilmeyen görevli!
Atatürk Olimpiyat Stadı’nda gerektiği gibi bir önlem alınmadığı ve olayların akışına bırakıldığını anlamak için stada girmeye teşebbüs etmek yeterdi. Basın tribününün yerini sorduğum özel güvenlik görevlilerinden bazıları “Ağabey ben bir tek orayı bilmiyorum. Sen de geldin orayı” sordun tadından yanıt veriyordu. Stada girmek için heyecanlanan taraftarlar gerektiği gibi yönlendirilmediği için kargaşa daha maça girmeden başlıyordu. Medya mensuplarının stada alınışında gösterilen mükemmel intizamın onda biri taraftar için gösterilse bu tür bir kargaşa yaşanmazdı.

Gezi sloganına karşıt slogan
Rekor kırmak için tribünleri dolduran Beşiktaşlılar, stadı klişe olacak bu sefer tam yeri ve zamanı gelin gibi süslemişti. Bir dakika olsun susmuyorlardı. “Her yer Taksim her yer Direniş” e karşı üretilen “Her yer İnönü her yer Beşiktaş” tribündeki gerginliğin anlaşılması için yeter de artardı. Her Taksim sloganına tribünün çeşitli bölümlerinden bu yanıt veriliyordu. “Sık Bakalım” sloganı atıldığında ise can sıkıcı bir reklam ve müzik devreye giriyordu.

1453 Kartalları’nın pankartı uzaktaydı
34. dakikada da aynı tablo tekrarlandı. Sahadaki oyunun sonucu ile birlikte bu gerilimin farklı bir noktaya geleceğini tahmin etmemek imkansızdı. 60 ya da 60 ile 65. dakika arasında bir ara gözüm karşı tribünde birbirine giren taraftarlara odaklandı. Başka maçlarda bu tür bir kavgaya çevik kuvvetin müdahalesi gecikmezdi. O kavga dakikalarca sürdü, taraftarlar birbirlerine saldırırken hiçbir müdahale gelmedi. Yalnız olaylarda ismi geçen 1453 Kartalları adlı grubun pankartı kavganın yaşandığı tribünde değildi. O pankart ve altında toplananlar kavganın çıktığı yerden çok ama çok uzaktı.

İlk anda kaçmaları faciayı önledi belki de
İşte o dakikalarca süren kavga, Fırat Aydınus’un kötü yönetimi ve aldığı kararların ardından sahaya taştı. O kavgada canını kurtarmak isteyenler, Felipe Melo’nun kırmızılık hareketine sinirlenenler, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın deyimiyle “3-5 bin kişilik provokatörler”, ilk defa maça gelenler, kim olduğunu kimsenin bilmedikleri, Beşiktaş’ın yıllardır hakkının yendiğine inanan ve artık sabırları taşanlar, Galatasaray’a ayrıcalık tanındığına inananlar sahaya inince ortalık karıştı.

Özel güvenlikçiler prova yapmış mıydı?
Böyle bir olayı yaşayacaklarını tahmin bile edemeyenler, “Nasıl güvenlik önlemi alacaklardı?” Taraftarların sahaya inip sandalyelerle üzerlerine geldiklerini gören özel güvenlik görevlilerinin kaçışı bir film sahnesini aratmıyordu. Sadece özel güvenlikçiler değil polisler de ne olduğunu anlayamadıkları için bir süre şaşkınlık yaşayıp geri kaçtılar. Belki de bu kaçış daha kötü olaylar olmasını engelledi. O grubu daha önce bunun hiçbir provasını yapmamış özel güvenlikçilerin durdurmaya çalışması faciaya neden olabilirdi.

Basına ölümcül öfke!
Taraftarların medyaya öfke duymasını anlayabilirim. Hatta kaçırılan şampiyonlukların, adaletin olmamasının, kitlenin yanlış yönlendirilmesinin tüm faturasını kabul etmesem de basına çıkaranları anlayabilir ve protestolarını saygıyla karşılarım. Ama üst tarafımızdan üzerimize atılan demir levhayı anlayamam. 5 metrelik demir levha birimizin kafasına gelseydi şu an aranızda olmayabilirdik. Bizi Allah korudu dün akşam. Eğer böyle bir durum meydana gelseydi gözümüzün içine bakarak o demir levhayı fırlatanlar ne hissedecekti acaba?

Olimpiyat Stadı’ndan başlasın yeni hikaye!
Bu yalnızca dün akşam alınan sportif başarısızlığın bir sonucu değildi kanımca. Beşiktaşlıların çok uzun zamandan bu yana savundukları “kendilerine haksızlık edildiği” tezi bu olayların aydınlatılmasında çok önemli bir el feneri aslında. Bunun yanı sıra maçın başından bu yana süren gerginliği yaratanlar, sahada maç sürerken tribünde Beşiktaş taraftarının birbirine girmesi için çaba gösterenler, böyle önemli bir maçta güvenlik önlemleri açısından sıkıntı yaşanmasına neden olanlar, sosyal medyada yalan söyleyip insanları kışkırtanlar, verdikleri demeçlerin birbiriyle tamamen zıt olduğu devlet erkanı ve kitlelere bilgi odaklı yayın yapmak yerine tiraj kaygısıyla magazine kaçan medya. Hepimiz suçluyuz. Bu memlekete Olimpiyat getirmek isteyenler işe ‘Olimpiyat Stadı’ndan başlasalar iyi bir başlangıç olur belki de!

Cem Kerpiççiler
 
Olimpiyat kimmm bu yaratıklar kim? Sahaya girdiler de boyları mı uzadı bu densiizzlerin.
 
Olimpiyat kimmm bu yaratıklar kim? Sahaya girdiler de boyları mı uzadı bu densiizzlerin.

Bunu alamadi kbundan sonrada hayatta alamayiz. Ülkesinde üc bes coluk cocukla bas edemeyen güvenlik acaba o kadar olimpiyat icin gelen sporcularin ve seyircierin güvenligini nasil saglayacak ki?
 
güvenlikle pek ilgisiyok. İçerdekiler hayvanlaştıkça pentagon gelse ne yazar.Adamlar bilinçli olarak provokasyon yapmak için ordalardı ve istediklerini de yaptılar.
 
güvenlikle pek ilgisiyok. İçerdekiler hayvanlaştıkça pentagon gelse ne yazar.Adamlar bilinçli olarak provokasyon yapmak için ordalardı ve istediklerini de yaptılar.

Yapanlarda belli yani daha ne yapalim. Adamlarin hedefi belli CArsi grubunun basini yakmak istiyorlar. Ama gs'in teknik direktörünün basini yaktilar.:)
 
sporun içine siyaset sokanlara ve siyasi amaçları için sporu kullanan temiz aile çocuklarına ne demek lazım ?
 
Onlari :titanic: vermek lazim.
 
onları polis haklamazz. Abduley ve cahit lazım :D
 
Bütün RTE'cileri Abdulhey'e verecegim görsümler hee birde Kara vardi unutmayalim. :D
 
Abdulheyde RTE ci ;) sonra sana dönmesin planın :D kara da RTE ci. Bende :)
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
OHAL'inizde bu haldeyiz,birde OHAL olmasa ne halde olurduk.
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Güncel
 • 1    2K
Şimdi Söyledim Diye Birde Kızarsın
 • kulmehmet
 • kulmehmet,
 • Şiirler
 • 0    4K
Türkiye'nin Olimpiyat Tarihi
 • Ugur
 • Ugur,
 • Tarih
 • 0    4K
Geri