Üst
Bozuk Para Deyimi Nereden Geliyor?

Bozuk Para Deyimi Nereden Geliyor?

Madeni paralar, Lidyalıların parayı bulmasıyla birlikte hayatımıza girdi. Lidyalılardan daha eski medeniyetler olan Sümer ve Mısır’da da para kullanıldığına dair bilgiler mevcuttur. Ama kesin kaynaklara dayanarak söylenen ise paranın günümüzdekine benzer kullanımı ilk defa Lidyalılar zamanında olmuş.
bozukparak.webp
bozukparak.webp

Tarihçi Herodot gümüş ve altını para olarak ilk tercih eden uygarlığın Lidyalılar olduğunu söyler. O dönemde para kelimesi yerine “sikke” kelimesi kullanılmaktaydı. Sikkeler altın gümüş bakır, nikel, tunç, ve aliminyumdan olabilmektedir. Hatta bazıları birkaç elementin birleşiminden yapılmaktadır.

Peki, hiç düşündünüz mü madeni paralara neden bozuk para deriz?​

-
-
Lidyalılar parayı bulduktan sonra değişim aracı olarak para günlük hayatta kullanılmaya başlandı. Özellikle değerli madenlerden yapılan paralar kolay yoldan para kazanmak isteyen insanlar için hedef haline geldi. Değerli madenlerden yani bakır, gümüş, altın gibi madenlerden yapılan paraları bazı insanlar kenarlarından yontmaya başladı. Bu şekilde madeni paraların bir kısmını törpüleyerek paranın bir kısmını almış oldular. Törpüleyerek aldıkları paraları tekrardan eritip sattılar.

Bu törpüleyip kar etme durumu öyle bir hal aldı ki, (zaten o zamanın paraları tam olarak yuvarlak değildi) bu törpüleme işlemleri sonrasında paranın değeri azaldı ve görünümü oldukça değişti. Bu durumdan bu paraları alan halk veya esnaflar tekrar paralar ile bir şey satın almaya çalıştıklarında paraları elinde kaldı. Hatta bir dönem insanlar ellerinde minik terazilerle gezmeye ve alış-veriş yaptıkları paraları tartmaya başladılar. Törpülenmiş paralar gerçek paralara oranla daha hafif gelmekteydi. Tartıda hafif gelen paralar bozuk para olarak kabul ediliyor ve alış veriş aracı olarak kullanılmıyordu.

İşte bu halk arasında madeni paralar için bozuk para deyimi buradan gelmektedir. Tarihi süreç içerisinde törpüleyerek yontma işlemine karşı tartı dışında başka yöntemler geliştirildi. En basit ve kolay yöntem olarak ise madeni paraların kenarlarına bir dizi çentikler (günümüzdeki paralardaki gibi tırtıklar) yapıldı. Bu sayede bir kişi parayı törpülediğinde kolayca anlaşılmaktaydı. Günümüzde paralarda bu çentikler bir çok parada kullanılmaktadır. Hala devam eden bu teknik törpülemeye karşı bir önlem değil, gelenek haline geldiği içindir. Zira günümüzde kullanılan metal paralar değerli madenlerden yapılmamaktadır.

Kaynak: www.ayrintiblog.com
 
Geri