Ansiklopedi Çizgi Roman ve Animasyon Nedir?

Çizgi roman veya resimli roman, edebiyat ve resmin birleşiminden daha öteye giderek kendi kurgu, anlatım ve görsel biçimini yaratan, çizgi ile hikâye anlatmak için birbirini takip eden panellerin (çerçevelenmiş resim) kullanıldığı bir sanat türüdür. Anime çizim sanatı ile çizilmiş olan çizgiromana manga denir.
cizgiroman.jpg

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çizgi romanın bir alt türü olan çizgi film ortaya çıkmıştır. Çizgi roman ve çizgi filmin en başarılı örneklerini Walt Disney kurduğu ve kendi adını verdiği şirket tarafından vermiştir. Walt Disney, doğu ve batı klasiklerini çizgi film ve çizgi roman haline getirmiştir.

1920'lerden sonra günlük gazetelerde çizgi romanlara yer verilmeye başlanmıştır. Türkiye’de de çizgi romanların ilk örneklerine 1920'lerde rastlanır. İlk ciddi çalışma 1940'dan itibaren Çocuk Dünyası dergisinin ali olan Kara Maske’dir. Daha sonra Mandrake ve Tarzan gibi tanınmış çizgi romanlar yayınlanmıştır. İlk başlarda taklit ve adaptasyon olarak başlayan çizgi romancılık 1959'dan itibaren yerli konulara yönelmiştir. Kara Murat, Malkoçoğlu, Tarkan gibi yerli ve milli çizgi romanlar yazılmıştır. Günümüzde çizgi romanlar ticari amaçlar doğrultusunda hazırlanmaktadır. Televizyonun yaygın olmadığı dönemlerde çocuklar, kitaplar şeklinde yayınlanan çizgi romanları okumuştur. Televizyonun yaygınlaşmasıyla birlikte çizgi romanlar yerini çizgi filmlere bırakmıştır.

Tarihçe​


Çizgi romanın ilk örneği olarak genellikle Richard Fenton Outcalt'in "The Yellow Kid (Sarı Çocuk)" (1896) gazete bandı gösterilir. Daha önce yazılı basında yer alan bazı denemelerden Yellow Kid'i ayıran özelliği, devamlı bir karakter olarak bantta görülen küçük çocuk etrafında gelişen anlatıda ilk defa çizim içine yerleştirilmiş yazıların yer almasıydı, ki bunlar yazı balonlarının atasıydı.

Yirminci yüzyıl başlarında Amerika gazetelerine üretilen ve bu gazete rekabetinin önemli bir ögesi haline gelen çizgi-bantlar daha sonra dergi formatında toplanarak yeniden basılmaya ve dağıtılmaya başlandı. Bu çizgi roman dergiciliğinin başlangıcıydı. Zamanla gazete için üretilen stokların talebi karşılamaması sebebiyle dergiler için özgün üretim ve çizgi roman yayımcısı firmaların oluşumu tetiklenmiş oldu.

"Pulp" ile birlikte 1930-1940'larda olağanüstü satış rakamlarına ulaşan çizgi roman Süperman ile popüler kültüre önemli bir katkı da yapıyordu. Alex Raymond, Hal Foster gibi olağanüstü sanatçılar, bu sanatın ilk başyapıtlarını oluşturdu. Aynı dönemde "The Spirit (Ruh)" gazete bandıyla ünlenen Will Eisner, uzun ve verimli yaşamında bu sanata ait kuramsal çalışmalar da yaptı. Bugün sanatçının adını taşıyan yüksek prestijli bir ödül bulunmaktadır.

EC Comics Dönemi​


II. Dünya Savaşı sonrası A.B.D.'de sektördeki en büyük paya sahip süper kahraman fantezi çizgi romanları popülerliklerini yitirdi. Onların yerine pulp edebiyatın kullandığı yetişkin temalar (suç, gerilim, korku, bilim kurgu) etrafında EC Comics önderliğinde yeni bir akım başladı. Fakat bu akım da kaçınılmaz olarak tutucu çevrelerden şiddetli bir tepkiyle karşılaştı. Çocuklar için yapıldığı varsayılan bir yayın türünün suç ve korku ögeleri içermesi, dönemin paranoyak cadı avı psikolojisinin ekmeğine yağ sürmüştü. Senato soruşturmalarına dek varan bu süreç sonunda çizgi roman içeriklerine sert yasaklamalar getiren bir tür oto sansür mekanizması oluşturuldu. Bunun sonucunda bu tür çizgi romanlar ve türün önderi EC piyasadan silindi.

Marvel Dönemi​


60'ların başında küçük bir çizgi roman firması olan Marvel Comics bir tür mucizenin beşiği oldu. Bu mucize, çoktan ölmüş ve bir daha dirilmeyeceği düşünülen süper kahraman çizgi romanlarının yeniden doğuşu ve küçük bir firmanın sektörün ana motoru haline gelişiydi. Marvel'in yayın yönetmeni Stan Lee (Stanley Lieber) bir çizgiroman dehası olan Jack Kirby'nin firmasına gelişiyle daha öncekinden bambaşka bir süper kahraman evreni kurmaya girişti. Daha sonra Steve Ditko, Billy Everett gibi sanatçıların da kendi yaratıcılıklarını da katmalarıyla bu çıkış bir çığa dönüştü. Stan Lee, aksiyon bazlı maceralara dramatik "pembe dizi" ögeleri yerleştirerek, daha önce yarı tanrı edasında dolaşan süper kahramanları halkın arasına indirdi. Artık kozmik maceraların yanı sıra kira, trafik ya da aşk acısı gibi dertlerle de uğraşıyorlardı.

Modern Zamanlar​


1980'li yıllarda Alan Moore, Frank Miller, daha sonra 90'ların başında Neil Gaiman gibi yaratıcılar Amerika cephesinde çizgi romanı yetişkinlere yakınlaştırdı. Son dönemin bu yetişkinlere yönelik, çoğunlukla pembe dizi formatında değil de kendi başlarına birer hikâye, hatta romana benzeyen eserleri İngilizce konuşulan ülkelerde 'graphic novel' adıyla anılmış, yine bu dönemde Türkiye'ye de Ergün Gündüz tarafından Joker ve Resimli Roman dergileri vasıtasıyla getirilme amacı güdülmüşse de ne bu türün ne de 'graphic novelın karşılığı olarak teklif edilen resimli roman teriminin Türkiye'de pek tutunduğu söylenemez. Avrupa’da ise başlangıcından beri daha saygın bir gözle bakılıyordu çizgi romana.

Diğer önemli bir çizgi roman okulu olarak yirminci yüzyılın son döneminde bütün dünyayı saran Japon çizgi romanı Manga ise, animelerinde (Japon animasyonlarının) desteğiyle piyasaları hareketlendirdi.

Günümüz​


Yirmi birinci yüzyılda manga dışında ciddi bir pazar kaybı yaşayan çizgi roman, Hollywood’un çizgi roman ürünlerine gösterdiği ilgi ile bir yandan yeniden ilgi çekmeye başlarken, bir yandan da film için öneri oluşturmak için üretilmek gibi bir çelişki yaşamaya başladı.

Terimler​


Panel: Hikayenin gelişimini göstermek amacıyla sayfanın belli parçalara ayrılmasıyla oluşan, çerçevelenmiş bir kompozisyon birimi.

Balon: Konuşma, düşünme metinlerini panel üzerinde yerleştirmek için kullanılan görsel araç.

Ses efekti: Sayfa yapısı içine hikâyedeki sesleri ifade etmek için yerleştirilen görsel araç.

Kaynak: wikipedia, bilgiustam.com
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Japon Çizgi Filminde Muhteşem Döner Sahnesi
 • Ugur
 • Ugur,
 • İlginçler
 • 0    2K
Hz Muhammed  Son Peygamber - Türkçe Dini Çizgi Film
 • Ugur
 • Ugur,
 • Video Galerisi
 • 0    6K
Ölüm ve Yaşam Arasındaki İnce Çizgi
 • Ugur
 • Ugur,
 • İlginçler
 • 2    7K
Rafet El Roman - En Güzel Şey Yaşamak
 • Ugur
 • Ugur,
 • Müzik
 • 0    2K
Geri