Biyografi Walt Disney Kimdir?

Walt Disney, 1901-1966 Walter Ellas "Walt" Disney (d. 5 Aralık 1901, Illinois; ö. 15 Aralık 1966, Kaliforniya), ABD'li yapımcı, yönetmen, senarist, seslendirmen ve animatör.

Flora Disney ve Elias Disney'in oğludur. Üç erkek, bir kız kardeşi vardır. Kardeşi Roy O. Disney ile Walt Disney Productions'ı kurdu ve şirketi dünyanın en ünlü film yapımcılarından biri oldu. Kurduğu şirket Walt Disney Şirketi, şu an yıllık 30 milyar dolar geliri olan bir medya devi haline geldi.

Walt Disney genelde bir diyabetsiyen, ayrıca animasyon ve tema park (bir şeyle ilgili lunapark) tasarımlarıyla Oscar'a aday olamadı ama 59 adaylıktan 22 tanesini alarak en çok Oscar kazanan şahsiyet olarak tarihe geçti, 7 kez de Emmy Ödülleri'ne aday oldu. Halen de en fazla Oscar'a aday olan kişidir. Diane ve Sharon isimli iki kızı vardı. Walt Disney ve çalışanları; Dünya'nın en ünlü prodüksiyonlarını üretti. Disney'in iç kişiliği olarak görülen; farelerden korkmasına rağmen Mickey Mouse da başta olmak üzere Bugün Disney İsmiyle Özdeşleşen Pek Çok Karakter, Disneyland ve Walt Disney Resort gibi mekanlar da onun eseriydi.
Walt Disney mahlaslı Walter Elias, 5 Aralık 1901’de Chicago’nun Hermosa kentinde dünyaya geldi. Babası Elias Disney, İrlandalı bir Kanadalı,annesi Flora Call Disney Alman-Amerikandır. Disney,4 erkek ve kız kardeşe sahipti. Çocukluğunda Marceline’da yaşayan Disney, komşularına ve aile dostlarına resim çizmeye ve satamaya başladı. 1911 yılı Walt disney için Tren maceraları ile doludur. Trenle Kansas şehrine taşınan Walt, Tren mühendisi olan amcası Mike Martin yaz aylarında walt’ın çalışması için trende iş buldu. Walt’ın işi yolculara aperitifler ve gazeteler satmaktı.

Walt Chicago’da McKinley lisesine girdi ve orada çizim ve fotoğraf dersleri aldı ve küçük çaplı karikatürist oldu. Geceleri Chicago Sanat Enstitüsü’nden ders aldı. Walt 16 yaşında iken orduya katılmak için okuldan ayrıldı fakat yaşı tutmadığı için reddedildi. Kızılhaç’a katılan Walt ambulans sürmesi için Fransa’ya gönderildi.

Karikatür Maceraları​

1919 yılında Fransa’dan dönen Walt, kariyerine gazeteci olarak devam etmek için Kansas City’e geri döndü. Kardeşi Roy’un Pesmen-Rubin Sanat Stüdyosu’nda kendisine ait bir mesleği vardır, burada Ub Iwwerks ile tanıştı. Walt buradan, kesme animasyonuna dayalı reklam filmlerinin çekildiği Kansas City’de bir reklam şirketinde çalıştı. Daha sonra Walt, elle çizilmiş cel animasyon denemeye başladı ve kendi animasyon işini açmaya karar verdi. Reklam şirketinden ilk çalışan olarak Fred Harman’ı seçti.

Walt ve Harman, Laugh-O-Grams adlı karikatürlerini taramak için yerel Kansas Tiyatrosu ile anlaşma yaptılar. Kısa süre sonra Walt kendi stüdyosunu kurdu ve birçok çalışan kiraladı. Cartoonland’da Alice adını verdikleri 7 dakikalık peri masalı dizisi yaptılar. Bununla birlikte, 1923 yılına kadar stüdyo borçlanmış ve Disney iflas etmeye zorlanmıştır.
Walt ve Roy paralarını birleştirip Hollywood’a taşındı. Iwerks California’ya taşındı ve orada üç kişi Disney Brothers Studio’yu başlattı. İlk anlaşma, Alice karikatürlerini dağıtmak için New York’taki distribütör Margaret Winkler ile yapıldı. Daha sonraları, Lucky Tavşan Oswald aslı karakteri yaratıp her birini 1500 dolara sattılar.
1925 mürekkep ve boya sanatçısı olan Lilin Bounds ile evlendi.

Mickey Mouse​

Walt birkaç yıl sonra Iwerks hariç tüm animatörleriyle Oswald’ın tüm haklarının çalındığını farkettiler. Bunun üzerine Disney kardeşler ve eşleri, Walt’ın geliştirdiği yeni karakter olan Mickey Mouse üç karakter imal ettiler. Mickey ilk animasyonunun Plane Crazy ve The Gallopin karakterleri hem sessiz olması hem de dağıtım bulamadıkları için fazla ses çıkarmadı. Ses filmin içine girdiğinde, Disney Steamboat Willie adlı kısa filmi hazırladı. Ve film Disney için kısa süreli de olsa ses getirmeyi başardı.

Ticari Başarı​

Walt Disney ve Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler - 19371929 yılında Walt, Mickey’in Minnie Mpuse,Donald Duck,Goofy ve Pluto gibi yeni karakterler içeren Silly Symphonies’i yarattı. Çalışmalarından ötürü Oscar’a aday gösterilen Walt, “Kim Kurbağalardan Korkuyor” adlı çalışması ile ülke için tema haline geldi.

21 Aralık 1937’de tam uzunlukta olan “Kar Beyazlığı” ve ”Yedi Cüceler” filminin prömiyerlerini yaptılar. 1.499 milyon dolar kazanan Disney şirketi, Sekiz Oscar kazandı. Disney Studios önümüzdeki beş yıl boyunca, Pinokyo (1940), Fantasia (1940),Dumbo (1941) ve Bambi (1942) gibi uzun metrajlı animasyon filmleri yapmıştır.

1939 Aralık’ta Walt Disney için Burkbank’ta yeni bir kampüs açıldı. 1941 yılında şirkette grev meydana geldi ve birçok kişi istifa etti. Şirkette yenileşme hareketleri başladı ve Treasure Island (1950), Alice Harikalar Diyarında (1951), Peter Pan(1953), Lady and the Tramp (1955), Sleeping Beatuy (1959) ve 101 Dalmaçyalı (1961) gibi yüzden fazla özellik ile yeni animasyon çağına girildi.

Televizyonda eğlence ortamı olarak ilk kez kullanılan Disney, Zorro ve Davy Crockett serileri ile oldukça başarı elde etmeyi başardı. Walt Disney’in Wonderful Word of Color, Disney’in tema parkı için bir gösteri şovu olmuştur. Disney’in kendisinin ürettiği son büyük başarısı, canlı aksiyon ve animasyonu karıştıran 1964 yapımı Marry Poppins filmi olmuştur.

Disneyland​

17 milyon dolarlık Disneyland tema parkı, 17 Temmuz 1955’de aktör Ronald Reagan tarafından açılmıştır. Binlerce insan tarafından ilgi ile karşılanan park, kısa sürede park yatırımını on kat artırmış ve dünya çapında turistleri toplamayı başarmıştır. Yıllar boyu devam eden, inişli çıkışlı olan Disneyland bir çok firma ile adını bugünlere duyurmayı başarmıştır.

Ölüm​

1966 yılında Walt’a akciğer kanseri teşhisi konuldu. 15 Aralık 1966 yılında 65 yaşında öldü. Walt yakıldı ve külleri Los Angeles’ın California’da bulunan mezarlığında toplandı. Ölümünün ardından kardeşi Roy, 1971’de Walt Disney World aadıyla açılan Florida tema parkını bitirme planını sürdürmüştür.

Kaynak:
tr.wikipedia.org/wiki/Walt_Disney
bilgiustam.com/disneyland-seruveni-walt-disney/
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Azazil kimdir?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Biyografiler
 • 0    148
Sarı Çizmeli Mehmet Ağa Kimdir?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Biyografiler
 • 0    302
Pomaklar Kimdir?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    432
Geri