Biyografi Gül Esin Hanım (1901-1990) - Türkiye'nin İlk Kadın Muhtarı

Gül Esin (Gülkız Übbül) (1901-1990) , 1933 yılında Türkiye'nin ilk kadın muhtarıdır.

gul-esin5e4177b97dcb9df4.jpgKurtuluş Savaşı başlamadan altı ay kadar önce Muğlalı biriyle evlendi, savaş başlayınca eşi savaşa gidip dönmeyince fırıncı olan ağabeyinin yanına Aydın'ın Çine ilçesinin Demircidere bucağına (sonra Karpuzlu ilçesi) gitti ve daha sonra evlenerek Çine'ye yerleşti. Erkek kardeşinin 1933 doğumlu 'Cumhuriye Şeref' adlı kızını evlat edindi.

1933 yılında 32 yaşında iken, Demircidere muhtarlığına dört erkek rakibine fark atarak yaklaşık 500 oy alarak seçildi. 11 Aralık 1933’te Halkevi Gazetesinde, 'Büyük inkılabın ilk kadın muhtarı, vazifen kutlu ve mutlu olsun’ manşetiyle haber oldu. İki yıl süreyle muhtarlık yapan Gül Esin:
  • Kahvehanelerde kumar oynamayı yasaklamış,
  • Çocukların okula yazdırılması,
  • Kadınların sosyal hayata hazırlanması,
  • Kız kaçırma olaylarının önlenmesi,
  • Nikâh işlerinin düzene sokulması.
gibi konularda çalışmıştır.

Gül Esin o günleri şöyle anlatır:

Muhtarlık için aday olduğumda, bana kimse karşı çıkmadı. Muhtarlığa, o zamanki nahiye müdürümüzün isteği ile girmiştim. İlk kadın muhtar seçildiğimde de herkes bana yardımcı oldu. Muhtarlığım sırasında da köydeki kız kaçırma olaylarının önlenmesinde büyük çaba harcadım. Köye yol, köprü ve köy konağı yaptırdım.,,

Gül Esin, Aydın'ın Çine İlçesi, Karpuzlu Bucağı'nın muhtarlığını yaptığı dönemde Atatürk tarafından ödüllendirilmiştir.

1970 yılında taşındığı Nazilli'nin Yıldıztepe mahallesinde 20 yıl yaşadıktan sonra 1990 senesinde 89 yaşındayken hayata gözlerini yummuştur. Beldesinde bir de büstü bulunan Esin'in kabri Nazilli ilçesinin Eğriboyun Mezarlığı'ndadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Abdi Algül (1939-2019)
  • Ugur
  • Ugur,
  • Biyografiler
  • 0    219
Gül Yağı
  • :Eylül:
  • :Eylül:,
  • Ansiklopedi
  • 0    675
Abdullah Gül (1950- )