Üst
Gurabahane-i Laklakan (Düşkün Leylek Evi) - Dünyanın İlk Hayvan Hastanesi

Gurabahane-i Laklakan (Düşkün Leylek Evi) - Dünyanın İlk Hayvan Hastanesi

Gurabahane-i Laklakan Düşkün leylek evi, 19. yüzyılda başta leylekler olmak üzere göçmen kuşların bakım ve tedavisinin yapılması amacıyla Osmanlı döneminde kurulmuştur.

Merkez, Osmangazi Belediyesi'nin desteğiyle tekrar açıldı. Dünyada bir benzeri daha olmadığı bildirilen ve Türk halkının hayvanlara verdiği önemin bir göstergesi olan Gurabahane-i Laklakan, dünyanın ilk hayvan hastanesidir. Osmanlıların leylekleri bile düşünerek onların yeme içme, barınma ve tedavi ihtiyaçlarını karşılamak üzere açtığı bir hayır kurumu olduğu belirtilmektedir. Hastane tarihi Irgandı Köprüsü'nün batı ayağındaki binada hizmet vermektedir. Veteriner hekimler haftanın belirli günlerinde hastalanan hayvanları burada tedavi etmektedirler.

Hastane, başta leylekler olmak üzere göç eden tüm kuşların bakımını üstlenmek üzere yapılmıştır. Hastanenin Bursa’da inşa edilmesinin sebebi ise kuşların göç yollarının tam bu şehrin üzerinden geçiyor olması.

Ahmet Haşim’in yazılarından birine de konu olan hastane, 2008 yılında Osmangazi Belediyesi tarafından restore edilmiştir. Tesis 3 katlı olmakla birlikte içerisinde BUFSAD üyesi fotoğraf sanatçılarının eserleri ve sosyal bir tesis de bulunuyor.

--
 

Ekli dosyalar

  • gurabahane-i-laklakan-2.webp
    gurabahane-i-laklakan-2.webp
    147.5 KB · Görüntüleme: 5
Her yıl 26 Şubat, leylek göçünün başlangıcı kabul ediliyor. ...

leylek.webp
 
Geri