Genel Kültür Dünyanın En Yaşlı Hayvanı Kaplumbağa Jonathan (190)

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
Bir kara kaplumbağası olan Jonathan, Şubat 1832'de Seyşeller'de doğdu. Şu anda Güney Atlantik Okyanusundaki Saint Helena adasında ada başkanının bahçesinde yaşıyor. 1882 yılında yaklaşık olarak 50 yaşındayken Hint Okyanusundaki bir başka adadan buraya getirilmiş. 1930 yılında yaşadığı adada ona Jonathan ismi verilmiş.

jonathan1.jpg


St. Helena Adası'nda yaşayan ve dünyanın bilinen en yaşlı kaplumbağası olarak Guinnnes Rekorlar Kitabı'nda yerini alan Jonathan 190 yaşına girdi.

jonathan2.jpg


2006 yılında Hindistan'da hayatını kaybeden Adwaita adlı bir dev kaplumbağanın da 255 yıl yaşadığı iddia edilmiş, ancak bu iddia doğrulanamamış.

jonathan3.jpg


St. Helena'da faaliyet gösteren 'Hayvanlara Karşı İşkenceyi Önleme Derneği'nden Teeny Lucy, yaşlı kaplumbağanın sağlık durumu hakkında bilgi verdi. Lucy, "Dev kaplumbağalar genellikle 150 yıla kadar yaşar. Bu yüzden çok iyi durumda" dedi.

Lucy, 40 ABD başkanını görecek kadar yaşayan Jonathan hakkında, “En az 50 yaşındayen St. Helena'ya geldi. Yani buraya geldiğinde tamamen büyümüştü. Bu nedenle yumurtadan çıkma yılı yaklaşık 1832. Bu da demek oluyor ki, Jonathan tam 53 İngiltere başbakanı gördü” ifadelerini kullandı.

Lucy, "Artık katarakt nedeniyle çoğunlukla görmekte zorlanıyor ve koku alma duyusunu kaybetti, yine de bölgeleri o kadar iyi biliyor ki büyük padokta rahatça hareket ediyor ve çimleri sorunsuz bir şekilde otluyor" dedi.

Ancak 190 yaşındaki kaplumbağanın sağlık durumunun yaşına rağmen iyi olduğunu belirten veterineri Joe, "Bu sağlık sorunlarına rağmen yavaş hareket eden havasını asla kaybetmedi ve adanın diğer kaplumbağaları David, Fred ve Emma ile oldukça iyi vakit geçiriyor. Jonathan'ın hâlâ iyi bir libidosu var ve sık sık Emma, bazen de Fred ile çiftleştiği görülüyor" diye belirtti.

 
Son düzenleme:
En hareketsiz ve tembel canlilar, ayni zamanda en uzun yaşayanlar arasinda görünüyor.

Bu durumda "İşleyen demir ışıldar", "sağlıklı yaşam için spor" sözü kocaman bir yalan :D
 
o yaşarken kimler geldi kimler geçti yanından. Bunca sene neler yaşadı acaba?
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri