Sağlık Elektronik Sigara Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Elektronik sigara (kısaca e-sigara), tütün mamüllerine duyulan bağımlılıktan kurtulmak veya zararlarını azaltmak için kullanılan elektronik cihazdır. Bazen elektronik puro da aynı anlamda kullanılır. En basit tanımıyla cihaz duman yerine buhar oluşturur ve kullanıcı içinde çeşitli maddeler bulunan bu buharı içine çeker. Buharda nikotin de bulunabilir.

Farklı modellerde birkaç elektronik sigara E-sigara, sigarayı bırakmak isteyenlerin el, dudak alışkanlığını ortadan kaldırmadan, koku ve duman gibi özelliklerini de kullanarak üretilmiş bir tür sigara simülatörüdür. Dışarıya su buharı verdiği için pasif içiçilik düzeyi azalmakta, sadece nikotin alındığı için ise sigaranın bazı olumsuz etkilerinden uzak tutmaktadır.

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?​

E-sigara, dumansız, buharlaştırıcı bir cihazdır. Hava sensörü, sigaranın bir ucundan hava çekildiğinde bunu algılar ve entegre devreye bildirir. Devre derhal gücü açar ve cihazın "atomizer" adı verilen bölümündeki yüksek frekanslı titreştirici kısmı devreye sokar. Bu kısımda bulunan tugsten - wolfram teli derhal ısınır ve temas halindeki alkaloit sıvısını buharlaştırır. Oluşan soğuk buhar, çekilmekte olan hava ile birleşir.

Kartuşun içindeki alkoloit sıvısı Propilen Glikol, Etanol, Su, tütün çiçeği, esans, nikotin'den oluşmaktadır. Cihaz tütün mamüllerinde bulunan kanserojen maddeleri ihtiva etmez. Verdiği etki olarak normal sigaralardan farklı olmamakla birlikte, sigara markası değiştirmiş izlenimi uyandırabilir.

İçerisindeki kartuşlar, nikotin seviyesine göre sınıflandırılmıştır. Sigara kullanım oranına göre belirlenen seviyeden başlanıp, sıfır nikotine doğru azaltarak kullanılan kartuşlar sayesinde vucut sigara bağımlılığından kurtulur. Ve istenirse sıfır nikotinle sigara içme alışkanlığına sıfır zararla devam edilebilir.

Elektronik Sigaranın Avantajları​

 Gerçek sigaraya benzetilmiş bir elektronik sigara

  • Normal sigarada bulunan insan vücudu için zararlı kanserojen maddeleri içermez.
  • Duman üretmediği için karbon monoksit gibi 4000 e yakın kimyasal içerikli ve zararlı maddeleri etrafa vermez.
  • Etraftakiler ve çevre için kısmen zararsızdır.
  • Yangın çıkarma tehlikesi azdır.

Elektronik Sigaranın Dezavantajları ve dikkat edilmesi gereken hususlar​


  • Cihaz düzgün tasarlanmadığında problem çıkabilmektedir. Propilen glikol, sadece ve sadece buharlaştırıldığında zararsız bir kimyasaldır. Rezistans, olması gerekenden fazla ısı ürettiğinde değişime uğrayacak olan propilen glikol, kanserojen etki gösterebilir.
  • Pasif içiciler için kısmen bir tehlike yaratmaz. Dışarı verilen buhar içerisinde bir miktar nikotin bulunmaktadır. Nikotin ve buhar, havada asılı kalmayacağından, gerçek sigara dumanının aksine bir süre sonra yok olur, eser miktarda çözünmüş nikotin kalır.
  • Sigara içilmesi yasak yerlerin çoğunda kullanılabilir. Bu cihazlar zaman zaman sensör arızası yapabilmekte, kısa süreli bu arızalarda atomizer sürekli aktif olmakta ve cihaz aşırı ısınabilmektedir.
  • E-sigaraların gerek kullanım gerekse şarj esnasında patlamaları sonucu, zaman zaman, çeşitli yangın ve yaralanma ile sonuçlanan olaylar meydana gelmektedir.
  • E-sigara karşıtı bazı gruplar, e-sigaranın toplumda sigaraya karşı oluşmuş negatif bakış açısını olumlu yönde değiştireceği, sigarayı yeniden "normalleştireceği" endişesini dile getirmektedir. Ayrıca aromalı e-sigaraların çocukları sigaraya alıştıracağından endişe edilmektedir.
 
Canlısının yerini tutmuyor. Onuda denedim. Hazır lafı edilmişken. ,

Üstad Necip fazıla sormuşlar.

- Hocam sigaraya şeytan diyorlar.. doğru mu?

Üstadın cevabı :

- Doğrudur. Getirin o kafiri yakalım :D :sigarakomik::sigarakomik::sigarakomik::sigarakomik::sigarakomik:
 
Ben de almayı düşünüyorum ama tereddütteyim.
 
Daha dün doktorla konuştum. Aromalı olanlar değil su buharı verenleri aşırıya kaçmamak üzere kullanabilirsiniz dedi. Yinede en güzeli iradeyle bırakmak. O da zor değil.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri