Üst
Yüksek Kan Şekerinin Etkileri Nelerdir?

Yüksek Kan Şekerinin Etkileri Nelerdir?

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan BULUT
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
- Sağlıklı bir şekilde yaşamımızı sürdürebilmek için kan şekeri seviyemizin kontrol altında olması zorunludur. Vücudumuz enerji için şekere ihtiyaç duyar ancak kan şekerinin sürekli olarak yüksek kalması sağlığımızı tehdit etmektedir.

Yüksek kan şekerinin etkileri hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Biliyor Muydunuz?


Egzersiz haricinde düzenli olarak yeşil bir sebze olan kuşkonmaz yemek kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak için anahtardır. Kuşkonmaz pankreası insülin hormonu salgılaması için uyarmaktadır.

İnsülin hormonu diyabet hastalığı gibi bazı durumların kontrol edilmesinde önemli olan kan şekerini kontrol eden bir hormondur.

-

Yüksek Kan Şekerinin Kısa Dönem Yan Etkileri:​


Vücuttaki kan şekeri seviyesi kısa bir süre için yükseldiğinde, vücutta bulunan herhangi bir organa zarar vermez. Ancak tedavi edilmediğinde bu durum başka komplikasyonlara neden olabilir. Yüksek kan şekerinin ani etkilerinden biri de yorgunluktur. Kişi günlük faaliyetlerini gerçekleştirirken aşırı yorgunluk, güçsüzlük ve uykulu hisseder. Kan şekeri seviyesi yüksek olduğu zaman sık idrara çıkmaya da neden olabilir. Artan idrara çıkma kişiyi susuz bırakır ve aşırı susama hissi yaratır. Kişi yeterince sıvı almasına rağmen, gün boyunca susuz hissedebilir. Konsantrasyon güçlüğü ve baş ağrısı genellikle yüksek kan şekerinden muzdarip hastalarda görülmektedir. Kan şekeri yüksekliği kilo kaybına da neden olabilmektedir. Kısa vadeli yüksek kan şekeri ağız kurumasına ve kuru, kaşıntılı deriye neden olabilmektedir.

Yüksek Kan Şekerinin Uzun Dönem Yan Etkileri:


-Diyabet:


İnsülin hormonu kandaki şeker seviyelerini korumaktan sorumludur. Vücut insüline cevap vermediğinde ya da pankreas düzgün insülin salgılamadığında kronik olarak yüksek kan şekerine sebep olur. Bu duruma tıpta diyabet hastalığı denilmektedir.

-

-Görüş Problemleri:​


Kan şekeri seviyesi normal sınırlarda değilse ve yıllar boyunca tedavisiz kalırsa, bu problem görüş problemlerine neden olur. Kontrolsüz veya kötü kontrollü diyabet retinaya zarar verebilir. Koyu lekeler, ışık çakmaları ve odaklanmada zorluk gibi görüş problemleri olabilmektedir. Bulanık görme diyabet hastalığının bir komplikasyonu olan körlüğe ilerleyebilir.

-Zayıflamış Bağışıklık Sistemi:


Kalıcı yüksek kan şekeri düzeyleri bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Kişinin enfeksiyonlarla mücadele etme kabiliyetini önemli ölçüde azaltır. Sonuç olarak grip ve diğer benzeri hastalıklara karşı kişiyi yatkın hale getirir.

-Sinir Hasarı:


Kontrolsüz kan şekeri seviyeleri sinirlere de hasar vermektedir. Periferik nöropati gibi sağlık komplikasyonları kontrolsüz diyabet ile bağlantılı olmuştur. Periferik nöropatide eller ve ayaklarda bulunan sinirler hasarlanır. Sinir hasarı nedeniyle hasta el ve ayaklarında karıncalanma veya yanma hissi yaşar. Yukarıda değindiğimiz gibi, yüksek kan şekeri gözler için zararlı olabilir. Diyabet hastalarında zayıflamış görüş, retina ve beyin arasındaki görsel veri iletişimini sağlayan optik sinirin hasarlanması anlamına gelir.

-Arterioskleroz:


Arterioskleroz, yüksek kan şekeri düzeylerine bağlı arterlerin sertleşmesi olarak bilinmektedir. Arterler kalp ve beyin olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerine kan tedarik eden kan damarlarıdır. Yüksek miktarda şeker içeren kanı taşımak arterlere zarar verebilir. Arterler esnekliğini kaybeder, sertleşir ve darlaşır. Arterlerin duvarları aşırı şeker birikmesi nedeniyle kalınlaşır. Arter hasarını kalp problemleri takip etmektedir. Bunun nedeni hasar gören arterlerin kalbe yeterli miktarda kan taşıyamamasıdır. Yani yüksek kan şekeri hem kalbe hem de beyne zarar vermektedir. Bu nedenle felç ve kalp krizi kontrolsüz yüksek kan şekerinin sonuçlarıdır.

-

-Böbrek Yetmezliği:​


Sürekli yüksek kan şekeri düzeyleri böbreklerin düzgün çalışmamasına yol açabilir. Uzun süre boyunca kanda çok fazla şeker bulunması, böbrek bozukluklarının başlamasının arkasındaki en yaygın faktörlerden biridir. Hepimizin bildiği gibi, böbreklerin en önemli görevlerinden biri kandan toksinleri ve diğer yabancı maddeleri süzmektir.

Bu nedenle, aşırı kan şekeri böbrekler için büyük bir yüktür. Böbrekler, kan şekeri anormal yüksek olduğunda kanı filtrelemek için daha çok çalışmak zorundadır. Zamanla böbrekler üzerindeki bu aşırı yük böbreklerin etkin bir şekilde çalışmalarını bozmaktadır. Basit bir deyişle, çok fazla kan şekeri böbrekler tarafından tolere edilemez.

Ayrıca “hiperglisemi” olarak bilinen tedavi edilmeyen yüksek kan şekeri, aynı zamanda erektil disfonksiyon, gebelik komplikasyonları ve inme gibi sağlık sorunları ile de bağlantılıdır. Yeni yapılan bir çalışmada yüksek kan şekerinin tedavi edilmediğinde, büyüme hormonu üretimi üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Vücut yeterli büyüme hormonu üretmede başarısız olabilir bu da cildin yaşlanma sürecini hızlandırabilir.

Bu konuda uzman doktorlar kan şekeri seviyesini kontrol altına alabilmek için neler yapacağınızı söyleyecektir. Doktorlar yüksek kan şekeri düzeyleri için bazı ilaçlar reçete edecektir. Bazen kan şekerini kontrol altına alabilmek için insülin enjeksiyonları gerekli olabilir. Egzersiz yüksek kan şekeri düzeylerini düşürmek için yardımcı olabilen başka bir faktördür. Kişinin aktif olması ve kan şekerini kontrol altında tutmak için gerekli egzersizleri yerine getirmesi son derece önemlidir. Doğru yiyecekleri tüketmek ve sağlıklı bir diyet uygulamak da kan şekeri düzeyleri üzerinde pozitif bir etki yaratır.
 
Cok pis bir rahatsizlik mucadelede en onemli olay hamurdan kacinmak su tuketimi ve spor en etkili mucadele yontemi diyerlerinin cogunu denedim onemsiz derece faydasindan baska hic bir etkisi yok.
 
Geri