Sağlık Elektronik Sigara Kalp Hastalıkları Riskini Üç Katına Çıkarıyor

İsveçli bilim insanları, düzenli olarak nikotinli elektronik sigara kullananların veya başkalarının dumanına maruz kalanların kan dolaşımında problemler olabileceğine dair uyarıda bulundular.

elektrzdz.jpg


Elektronik sigaraların kan basıncını ve kalp atış hızını arttırdığı keşfedilmişti. Yapılan çalışmada nikotin içeren elektronik sigara kullanıcılarının, nikotinsiz elektronik sigara kullananlara göre üç kat daha fazla damar sertleşmesi yaşadığı ortaya çıktı. Uzmanlar elektronik sigaraların, tütünlere göre çok daha sağlıklı olduklarını söyleseler de araştırmalar yine de riskli olduklarını gösteriyor.

Sertleşen atar damarlar, kan pompalanmasını zorlaştırıyor. Bu durum da kalp kasılmalarının artmasına neden olarak, kalp kaslarına daha çok zarar veriyor. Aynı zamanda yüksek tansiyon, koroner kalp hastalığı, felç, kalp yetmezliği ve atrium kasılması gibi ciddi rahatsızlıkları beraberinde getiriyor.

Araştırmanın başındaki isim Dr. Magnur Lundback elektronik sigara kullanıcılarının son yıllarca giderek arttığını ve cihazların da 'neredeyse zararsız' olduğu söylenerek satıldığını ifade etti.

Yine de elektronik sigaraların güvenilirliğinin de tartışıldığını, sürekli artan kanıtların sağlık konusunda birçok olumsuz etki gösterdiğini de ekledi.

'Bu çalışmada nikotin içeren elektronik sigaralara maruz kalan gönüllülerin kalp atış hızında ve kan basıncında ciddi bir artış gözlemledik.'

Takım, ortalama 26 yaşında olan 15 genç gönüllüden oluşuyor. Bu bireylerin her biri de daha öncesinde elektronik sigara kullanmamış, ayda en fazla 10 sigara içen kullanıcılardı.

Bir gün, içerisinde nikotin bulunan sigarayı 30 dakika kullanıyorlardı; diğer gün de nikotinsiz olanı.

Araştırmacılar kan basıncını, kalp atışını ve atardamar sertleşmesini sigara içiminin hemen ardından ölçtüler. Ardından 2 ve 4 saat sonra bir daha ölçtüler. Son olarak atardamar sertleşmesinde ciddi bir artış olduğunu gördüler.

'Artış geçiciydi ama atardamar sertleşmesindeki aynı geçici etkiler, sonraki tütün kullanımlarında da görülüyor. Hem aktif hem de pasif olarak sigaraya düzenli olarak maruz kalmak, atardamardaki sertleşmenin artmasına sebep olur. Bu yüzden nikotinli elektronik sigaraya düzenli olarak maruz kaldığımızda atardamar sertleşmesindeki etkilerin uzun süreli ve kalıcı olabileceğinden şüphe ediyoruz. Elde ettiğimiz sonuçlar elektronik sigaralara karşı ciddi ve tedbirli bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini önemle vurguluyor. Elektronik sigara kullanıcıları, bu ürünün potansiyel tehlikelerini göz önünde bulundurmalılar. Böylece devam etmeye veya bilimsel verilere dayanarak bırakmaya karar verebilirler.'

Kaynak: Kan Basıncını Yükselten Elektronik Sigara Kalp Hastalıkları Riskini Üç Katına Çıkarıyor!
 
Son düzenleme:
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Elektronik Sigara Neden Patlar?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 0    3K
Elektronik Sigara Akciğer Kanseri Riskini Artırıyor
 • Ugur
 • Ugur,
 • Sağlık
 • 0    3K
Bulgaristan Elektronik Vinyet (E-TOLL) Nasıl Alınır?
 • K
 • KUZEYLi,
 • Sıla Yolu
 • 1    2K
Geri