Üst
Eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal Hayatını Kaybetti

Eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal Hayatını Kaybetti

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan

Eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal hayatını kaybetti. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde çok sayıda öğrenci yetiştiren Soysal, bir dönemin efsanevi kitabı 'Anayasaya Giriş'in de yazarıydı. Alzheimer tedavisi gören Soysal 90 yaşındaydı.

xgK.webp
xgK.webp


Anayasa Hukuku'nun önde gelen isimlerinden olan Prof. Dr. Soysal, Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye'den seçilen ilk ve son genel sekreteri oldu. Soysal İstanbul'da tedavi görüyordu. Soysal’ın Çarşamba günü İstanbul’da toprağa verilmesi bekleniyor.

Soysal’ın ölümü üzerine ailesine baş sağlığı mesajları paylaşıldı. İşte o mesajlardan bazıları:

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: Hocaların hocası ünlü anayasa profesörü ve eski dışişleri bakanı #MümtazSoysal'ı kaybettik…
Hocamıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum…

Ekrem İmamoğlu: Ülkemizin akademi ve siyaset dünyasında önemli çalışmalar yapan eski Dışişleri Bakanımız Prof. Dr. Mümtaz Soysal’ın vefat haberini üzülerek öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınları ve sevenlerine başsağlığı dilerim.

Yılmaz Büyükerşen: Türkiye'de akademi ve siyaset dünyasında büyük bir iz bırakan eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal'ı kaybettik. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine sabır ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Engin Özkoç: Hocaların hocası ünlü anayasa profesörü ve eski dışişleri bakanı Mümtaz Soysal'ı kaybettik… Hocamıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum… Umut Oran: Mümtaz Soysal; aydın ahlakına sahip, tutkulu bir vatansever ve inançlı bir siyaset adamıydı. Memleketin en zor günlerinde dahi doğru bildiklerini Türk milletiyle paylaşmaktan geri durmadı. Mekanı cennet olsun. Türk milletinin başı sağolsun.

Mustafa Sarıgül: Eski Dışişleri bakanlarımızdan değerli devlet adamı, akademisyen Prof. Dr. Mümtaz Soysal'ın vefat haberini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayım. Kendisine Allah'tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Kaynak: Mümtaz Soysal kimdir? Mümtaz Soysal kaç yaşındaydı?
 
Allah rahmet eylesin, topragi bol mekani cennet olsun.
 
Allah rahmet eylesin.

27 Temmuz 1994 - 28 Kasım 1994 tarihleri arasında Dışişleri Bakanlığı yapmış.
 
Geri