Üst
Eskişehir Hayvanat Bahçesi'nin Nüfusu Arttı

Eskişehir Hayvanat Bahçesi'nin Nüfusu Arttı

Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde bulunan ve Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması Birliğinin (IUCN) her yıl hayvanların dünya üzerindeki sayıları belirlenerek açıklanan Kırmızı Listesine göre ‘Hassas’ kategorisinde gösterilen Mahmuzlu Akdeniz Kaplumbağalarının bıraktığı yumurtalardan 30 yavru dünyaya geldi.

hayvanat-bahcesinin-nufusu-artti.webp
hayvanat-bahcesinin-nufusu-artti.webp


Hayvanat Bahçesinde 8 adet olan ve Türkiye’de Doğu Karadeniz dışında, habitatın uygun olduğu kuru, taşlı ve kumlu arazilerde yaşayan Mahmuzlu Akdeniz Kaplumbağalarının dişileri bu yılın Mayıs ayı sonunda arka ayaklarıyla açtıkları çukurlara çok sayıda yumurta bıraktılar. Ağustos sonunda yumurtalarından çıkan 30 yavru veteriner hekimler tarafından kontrolleri yapılarak Hayvanat Bahçesinin Tropik Merkezine aktarıldılar.

Tropik Merkez'de büyüyecekler​

Yavru kaplumbağaların anne ve babalarının toprak içine gömülerek 4-6 ay kış uykusuna yattıklarını belirten Hayvanat Bahçesi veteriner ve biyologları, “Yavruları daha güvenlikli bir alan olan Tropik Merkezde sağlıklı büyümelerine yardımcı olacağız. Yavruları brokoli, marul gibi yeşilliklerle besliyor ve belirli aralıklarla vücut ölçülerini ve ağırlıklarını takip altında tutuyoruz. Büyüdükten sonra belirlenecek yerlere salınmalarını gerçekleştirileceğiz” dedi.

Kaynak: www.sakaryagazetesi.com.tr
 
Geri