Ansiklopedi Etna Yanardağı

etna-yanardaği.jpgEtna Yanardağı, İtalya'nın Sicilya adsının doğu kıyısında, Messina ve Katanya'ya yakın aktif yanardağ. Avrupa kıtasındaki en yüksek yanardağdır. Şu anki yüksekliği (Temmuz 2021) 3.357 m olmakla beraber zirvedeki püskürmelerle bu yükseklik zaman zaman değişmektedir. 2021'deki altı aylık bir süre boyunca Etna o kadar çok volkanik malzeme püskürttü ki yüksekliği yaklaşık 30 m arttı ve güneydoğu krateri şu anda yanardağın en yüksek kısmı haline geldi.

Etna Yanardağı, 1190 km² alan kaplamakta, taban çevresi 140 km'ye varmaktadır. İtalya'nın en büyük üç aktif yanardağından biridir, yüksekliği en yakın rakibi Vezüv'ün üç katı, Stromboli'nin 3,5 katı kadardır.

Etna Yanardağı dünyanın en aktif yanardağlarından biridir ve neredeyse sürekli bir aktivite halindedir. Bu faaliyetten elde edilen verimli volkanik topraklar, dağın alçak yamaçlarına ve güneydeki geniş Katanya Ovası'na yayılan üzüm bağları ve meyve bahçeleri ile kapsamlı tarımı desteklemektedir. Son zamanlardaki faaliyet geçmişi ve yakınındaki nüfus nedeniyle Etna Yanardağı, Birleşmiş Milletler tarafından On Yıllık Volkan olarak belirlenmiştir. Haziran 2013'te UNESCO Dünya Mirası Alanları listesine eklenmiştir.
 
Geri