Evliliğin Gidişatını Tahmin Edebilen Bilgisayar Yazılımı

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
Evliliğin iyi gidip gitmediği konusunda insanlar bazen tereddüte düşebiliyor ve bir sorun olup olmadığı konusunda birilerine danışma ihtiyacı hissediyor. Geliştirilen bir bilgisayar yazılımı ise kişinin konuşmalarına göre evliliğin iyi gidip gitmediğini tespit edilebiliyor.

ABD’li araştırmacıların geliştirdiği yazılım, evliliğin gelecekte nasıl bir yöne gideceğini söyleyebiliyor. Bunu yapabilmek için kişinin konuştuğu sıradaki ses seviyesini ve sesin titreyip titremediğini gözlemliyor.
evlilikyaz.jpg

Ayrıca kişisinin sinirli olması ve vücut dili de yazılımın karar vermesinde önemli bir rol oynuyor. Tüm bu verileri bir araya getiren yazılım, ilişkinin iyiye mi yoksa kötü mi gideceğini tahmin ediyor. Ayrıca ilişkinin olduğu gibi devam edeceğini de söyleyebiliyor.

Kriterler kısıtlı olduğundan ve ilişkiyi etkileyen birçok faktör bulunabildiğinden ötürü bilgisayarın tüm tahminlerinin doğru olması elbette mümkün değil.

Ancak sistemin geliştirilmesinin gelecekte daha sağlıklı evliliklerin yapılabilmesi adına önemli olabileceği düşünülüyor.

Kaynak: onedio.com
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri