Üst
Fanicolar - Fildişi Sahili'nin Çamaşırcıları

Fanicolar - Fildişi Sahili'nin Çamaşırcıları

Fildişi Sahili'nin Abidjan kentinde bulunan Banco Ulusal Parkı içerisindeki Banco Nehri, geçimlerini çamaşır yıkayarak sağlayan "Fanico"lara ev sahipliği yapıyor. Mali ve Nijer gibi ülkelerden eş ve çocuklarını geride bırakarak Abidjan kentine gelen ve yaptıkları işten dolayı kendilerine bez anlamındaki "Fanico" denilen çamaşır yıkayıcıları, haftanın altı günü Adjeme bölgesinden topladıkları çamaşırları Banco Nehri'nde yıkıyor.

fanico-1.webp


Abidjan'ı diğer şehirlere bağlayan Autoroute d N çevre yolunun kenarında trafik gürültüsüne aldırmadan çamaşırlarını yıkayan Fanicoların sayısı kimi zaman yüze kadar çıkıyor.

Geleneksel kostikli kil sabunlarını çamaşır yıkamada kullanan Fanicoların her birinin ayrı yıkama bölgesi bulunuyor.

fanico-2.webp


Bölgede çamaşır yıkanmasına kısıtlama getirildi​

Kamyon lastiğinin üzerine düz beton parçaları koyarak kendilerine yıkama zemini oluşturan çamaşırcılar, önce Banco Nehri'ne batırarak ıslattıkları kuru elbiseleri daha sonra kil sabunlarıyla köpürtüyorlar. Çamaşırların iyice yıkandığından emin olan Fanicolar daha sonra durulayıp yıkama işlemini tamamlıyorlar.

fanico-3.webp


Yıkanan elbiseleri bohçalayarak kafalarının üzerinde kurutma alanlarına götüren çamaşırcılar, elbiseleri açık alanlara sererek kurumalarını bekliyorlar.

Fanicolar, Fildişi Sahili hükümetinin, uluslararası bazı basın yayın organlarında ülke insanını kötü tanıtan haberlerin yayımlanmasının ardından bölgede çamaşır yıkanmasına kısıtlama getirdiğini söylüyor.

fanico-4.webp


Kısıtlama nedeniyle çamaşır yıkayanların sayısında azalma görülse de bazı günler Banco Nehri'nde insan yoğunluğu yaşanıyor.

Kaynak: Fildişi Sahili'nin çamaşırcıları 'Fanico'lar
 
Çamurlu su da çamaşır yıkanıyor. Kurutmak için de çimlere seriyorlar. Onlarda insan biz de.... Son model makinalarda yıkayıp üzerine bitane toz gelse bir daha yıkarız.
 
Geri