Üst
Gizli Hastalıklar Tırnaklarda Gizli

Gizli Hastalıklar Tırnaklarda Gizli

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Ugur
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Okan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, tırnakların mat ya da çizgi çizgi başka renk olmasının gizli bir sağlık probleminin habercisi olabileceğini belirtti.
tirnaklard.webp
tirnaklard.webp
Şenbursa, yaptığı yazılı açıklamada, tırnaklardaki eğrilik, çukurluk, girinti ve çıkıntıların, bunun yanında kalınlığının, altındaki ve etrafındaki derinin kontrol edilmesinin önemine değinerek, değişikliklerin bir hastalıkla bağlantılı olabileceğine işaret etti.

"Tırnaklarınız ciddi hastalıklar ve sağlık problemleriniz hakkında önemli sinyaller veriyor. Tırnaklarınıza iyice bir bakın. Yukarı doğru burun seviyenize kadar kaldırın, yüzünüzden bir karış uzakta tutarak her birini dikkatlice inceleyin" uyarısında bulunan Şenbursa, sağlıklı bir tırnağın renginin dokunulduğunda pembe ya da pembemsi beyaz olması gerektiğini vurguladı.

Şenbursa, "Eğer tırnaklarınız mat ya da çizgi çizgi başka renk ise gizli bir sağlık probleminiz olabilir. Yeşil tırnaklar, bakteriyel enfeksiyonun göstergesidir. Kırmızı çizgiler, kalp kapağı enfeksiyonunun işareti olabilir. Mavimsi tırnaklar, kandaki oksijen seviyenizin düşük olduğunu gösterir. Mat tırnaklar, vitamin eksikliğinin işaretidir. Beyaz tırnaklar, hepatit gibi karaciğer hastalıklarının belirtisidir. Koyu renk şeritler, yaşlanma ve konjestif kalp yetmezliği ile bağlantılıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Pençe görünümündeki kalın tırnağa dikkat​


Şenbursa, kalın tırnakların doğal olmadığını, pençe görünümündeki kalın tırnağın akciğer hastalığının bir belirtisi olmasının yanı sıra sertliğin mantar enfeksiyonuna, ayrılmış olanın tiroid ya da sedefe ve dolaşım problemlerine işaret ettiğini aktararak, şöyle devam etti:

"Ayrıca, kalınlaşan tırnaklar gözden kaçırdığınız bazı problemlerin belirtisidir. Yeni bir ilaca başladığınızda alerjik reaksiyonlar hemen tırnaklarınızda kalınlaşmaya neden olur. Tırnaklar sadece kapılara veya etrafa takılmakla kırılmaz. Kırılma sebebi sadece ellerinizi çok fazla yıkamanız ya da ojeler değildir. Kırılmış tırnaklar folik asit, C vitamini ve protein eksikliğinin bir sonucudur. Eğer kırılmış tırnaklar, tırnak diplerinde oyuklarla beraber görülüyorsa bu sedef hastalığının bir belirtisidir. Sedef hastalığı yüzde 10 oranında tırnaklardan başlar. Kırılan tırnaklar aynı zamanda beslenme yetersizliğinin de bir göstergesi olabilir. Yediklerinize dikkat edin ve genel sağlığınız için tırnaklarınıza daha fazla özen gösterin."

"Çukur tırnak karaciğer, kalp gibi hastalıkların belirtisi olabilir"​


Şenbursa, çukur tırnakların içteki problemlerin bir belirtisi olduğunu ifade ederek, bütün halindeki çukurlaşmanın genellikle fazla su tutulumu, demir eksikliği, karaciğerin vücutta fazla demir tutmasıyla gerçekleşen hemakromatozis, kalp ve hipotiroidiz gibi hastalıklarla alakalı olabileceğini kaydetti.

Sağlık problemlerinden kurtulan kişilerin tırnaklarının normale döndüğünü anlatan Şenbursa, şunları kaydetti:

"Küçük oyuklar ve çukurlar ellerinizi ihmal etmekten dolayı olabilir ya da sağlığınızla daha yakından ilgilenmeniz için bir uyarı olabilir. Oyuk tırnaklar sedef hastalığı, konnektif doku bozuklukları, alopecia areata (saç kaybına neden olan bağışıklık sistemi hastalığı), çinko eksikliği gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Ellerinizi besin eksikliği belirtileri için sık sık kontrol edin. Tırnakların yüzeyi düz ve çok fazla hissedilmeyen ince çizgilerden oluşur. Belirgin çıkıntılar vücudunuzda bir şeylerin yanlış gittiğinin göstergesidir. Çıkıntılı tırnaklara sahip olanlarda görülen en sık problemler, demir eksikliği, artrit, lupustur. Losyonlara ya da tırnak bakım yağlarına ihtiyacınız yok. Eğer tırnaklarınız kuru ve inceyse hormon seviyenizi ölçtürmenizde fayda var. Tiroid hastalıkları tırnakların incelmesine neden olur. Kuru tırnaklar kolayca kırılır ve ayrılır. Mantar problemleri tırnaklarınızı ya kuru ya da nemli yapar. Hem tiroid hem de mantar problemleri tedavisi uzun sürer. Eğer tırnaklarınızda böyle bir değişiklik görürseniz hemen dikkate almalısınız."

Kaynak: trthaber
 
Geri