Google Street View (Sokak Görünümü) Görüntüleri Nasıl Elde Edilir?

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
Google Street View (Google Sokak Görünümü), Google Maps ve Google Earth teknolojileri ile bütünleşik olarak dünyadaki birçok kamuya açık alanlardan caddeler boyunca panoramik görüntülerin izlenebilmesini sağlayan teknoloji servisine verilen isimdir. 2007 yılında ABD'nin çeşitli şehirlerinde başlamış ve o tarihten bu yana kırsal alanları da kapsayacak şekilde dünya genelinde sürekli olarak büyümüştür. Google Haritalar üzerinde Street View ile görüntülenmiş olan alanlar mavi çizgiler ile belirtilmektedir.

google-street-view.jpg


Street View Arabası​

google-street-view-1.jpg

Google, 2007'de Birleşik Devletler'deki ilk lansmanından bu yana uzun bir yol katetti. Bugün, 360° fotoğraflarının kapsamını, yedi kıta üzerindeki yerleri içerecek şekilde genişletmiş bulunmakta.

Street View Gezgin Kamerası​

google-street-view-2.jpg

Gezgin Kamera, dünyada araba, üç tekerlekli araç, troley veya karmobille erişilemeyen daha fazla yerin Street View'da gösterilmesini sağlıyor. Sırt çantası şeklindeki platform, üst kısmına takılı bir kamera sistemine sahip ve platformun taşınabilirliği, yalnızca yaya olarak erişebilen sıkışık ve dar alanlar veya mekanlarda gezinirken resimler toplanmasına olanak tanıyor. Bu kamera teknolojisini kullanarak oluşturulan ilk koleksiyon, Arizona'daki Büyük Kanyon'un engebeli ve sarp arazisini içeriyor.

Street View Troleyi​

google-street-view-3.jpg

Bir grup sanatsever Google çalışanı Street View teknolojisini dünyanın dört bir yanındaki müzelere taşımak isteyince, müze kapılarından kolaylıkla geçip heykellerin arasında dolaşabilecek bir sistem geliştirme ihtiyacı doğdu. İç mekanlara yönelik bu ilk çalışmada, tüm gerekli ekipmanlar daha küçük bir şasi üzerine yerleştirildi. Bir kamera sistemiyle donatılan ve itmeyle yol alan bu el arabasına Troley adı verildi. Troley, yalnızca müzelerin içinin değil, aynı zamanda Beyaz Saray gibi iç mekanların ve spor stadyumlarının da görünümlerini topluyor.

Street View Karmobili​

google-street-view-4.jpg

Street View kameralarını karla kaplı yamaçlara da götürmenin eğlenceli olacağını düşünen Google ekibi, birkaç hafta sonunu bu işe ayırarak 2x4'lük birkaç kalas, koli bandı ve dondurucu soğuklara dayanması için kayakçı montlarına sarılmış sabit sürücüler yardımıyla, Street View ekipmanlarını bir karmobil üzerine başarıyla yerleştirdi. Kayakçılar, snowboardcular ve kar yürüyüşçüleri artık Whistler Blackcomb Dağı'nı ve çevresindeki birçok kayak merkezinin engebeli ve karlarla kaplı arazisini keşfedebiliyor.

Street View Üç Tekerlekli Aracı​

google-street-view-5.jpg

Street View arabasıyla dünyadaki birçok güzel yer ziyaret edilebilmesine rağmen, en ilginç ve eğlenceli yerlerin bazılarına arabayla erişmek mümkün olmuyor. Avrupa'nın Barselona ve Paris gibi şehirlerindeki dar sokaklardan bazılarına erişmek için, Google mühendis ekibi üç tekerlekli araç üzerine kurulu bir kamera sistemi geliştirdi. Üzerinde kamera sistemi bulunan ve pedalla hareket ettirilen bu üç tekerlekli araç, operatör pedal çevirerek yol alırken otomatik olarak görüntüler topluyor. Bu araç sayesinde, dünya genelinde, aralarında temalı parklar, üniversite kampüsleri, hayvanat bahçeleri, Stonehenge ve UNESCO Dünya Mirası listesindeki yerlerin bulunduğu konumlara ait görüntüler paylaşıldı.

Google'ın sahip olduğu içerik "Street View"a veya "Google Haritalar"a atfedilir. Görüntülerdeki yüzler ve araç plakaları otomatik olarak bulanıklaştırılır.,,


Street View görüntüleri gerçek zamanlı değildir​

Görüntülere yalnızca Google araçlarının ilgili konumun yanından geçtiği gün yakalayabildiği öğeler gösterilir. Daha sonra bu görüntülerin işlenmesi aylar sürer. Bu, gördüğünüz içeriğin, herhangi bir yerin birkaç ay ila birkaç yıl önceki haline ait olabileceği anlamına gelir. Uzun yıllar içinde görüntüleri toplanan bazı konumlarda, Zaman Makinesi özelliğini kullanarak bu görüntülerdeki değişiklikleri görebilirsiniz.

Her şeyden önce, Street View'da gösterilecek yerlerin fiilen gezip fotoğraflanması gerekir. Mümkün olan en iyi görüntüleri ne zaman ve nerede çekilebilecegine karar vermek için, çeşitli bölgelerin hava şartları ve nüfus yoğunluğu gibi birçok faktör dikkate alınır.,,


Görüntüleri Hizalama​

Her bir resmi haritadaki coğrafi konumuyla eşleştirmek için, arabada bulunan GPS, hız ve yönü ölçen sensörlere ait sinyaller bir araya getiririlir. Bu, arabanın kesin rotasını yeniden belirlenmesini ve hatta resimleri gerektiği gibi yatırılmasını ve yeniden hizalanmasını sağlar.

Fotoğrafları 360° Fotoğraflara Dönüştürme​

360° fotoğraflarda kopuklukları önlemek için, bitişik konumlandırılmış kameralar, hafifçe birbiri üzerine binen resimler çeker ve ardından fotoğraflar "uç uca eklenerek" 360 derecelik tek bir resim oluşturulur. Ardından, "ek yerlerinin" azaltılması için özel resim işleme algoritmaları uygulanır ve pürüzsüz geçişler sağlanır.

Doğru Resmin Gösterilmesi​

Arabadaki üç lazerin yüzeylerden ne kadar hızlı bir şekilde yansıdığı, bir yapının veya nesnenin ne kadar uzakta olduğunu bildirir ve 3D modeller çıkarılmasına olanak tanır. Uzaktaki bir alana gittiğinizde, bu 3D model size ilgili konum için gösterilecek en iyi panoramayı belirler.

Kaynak: Google, vikipedia
 
Google böyle bir şeyi neden yapar merak ediyorum. Milyonlarca kilometre milyonlarca dolar masraf sadece insanlar sokakları gezsin diye yapılmıyordur heralde.
 
Üzümünü ye bağını sorma misali Google emmim yapıyorsa bir bildiği vardır. :D
 
her ne kadar üzerini karartsa da göstermesede bütün ülkelerin kritik yerlerinin resimleri ellerinde. Google bu kritik resimleri ne yapacak ?

üzümü yiyek bağını sormayak ama ülkemizin de en kritik yerlerinin bütün bilgileri var. Bu bilgiler kimbilir hangi düşmanın eline geçiyor. İsrailin eline bi şekilde ulaştığına eminim.
 
Aynı mantıkla onların bilgileri de bizim elimizde. :D
 
bizim elimizde olan ne var :) mesela israile ait askeri bir mekanın yerini görebiliyor muyuz? Ya da amerika da bir havaalanını göremek mümkün mü ?

Bence askeri bir proje bu !!
 
Geri