Güzel Ahlak

MURATS44

topragizbiz.com
Güzel Ahlak
Ebu Hureyre (R.A)'den rivayet edilen hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurmuştur: "Mü'minlerin iman bakımından en kamil olanı, güzel ahlak sahibi olandır." (Tirmizi, Ebu Davud)

Enes bin Malik (r.a)’den şöyle rivayet edilmiştir: “Rasulullah (S.A.V) ahlakça insanların en güzeli idi.”(Buhari, Müslim)

Hz. Aişe (R. Anha)'den rivayet edilen hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurmuştur: "Mü'min güzel ahlakı ile, geceleri nafile ibadet için kalkan, gündüzleri nafile oruç tutanların derecesine ulaşır." (Ebu Davud, Hakim, İbn-i Hıbban)

Hz. Peygamber (S.A.V) bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur: “Suyun buzları erittiği gibi, güzel ahlakta günahları eritir. Kötü ahlakta sirkenin balı bozduğu gibi amelleri bozar.” (Taberani, Beyhaki)

Bakın; güzel ahlak ne kadar kıymetlidir. Kendimizi az bir gayretle güzel ahlak sahibi yaptığımızda Allah-u Zülcelal bizlere kat kat mükafatlar veriyor ve insanı cehennem ateşinden muhafaza ediyor.

Ey Nefsim!

Amellerin mizan terazisine konduğunda sevaplarının ağır gelmesini, ferahlamayı ve kurtulmayı istersin öyle değil mi?

O zaman öncelikle ahlakını güzelleştirmek ve kötü huylarını terketmek zorundasın. Kötü ahlaklı olursan, hem çevren ve arkadaşların tarafından dışlandığın gibi, hemde Allah-u Zülcelal sana rahmet nazarı ile bakmayacaktır. Eğer amelde sebat eder, salih amel yapmaya çalışırsan ahlakında güzelleşecektir.

Kurtuluşu ve huzuru istiyorsan bunları iyi düşün!
 

mora55

Yeni Üye
ahlak bir topluluğun geneline ait doğru/yanlış veya kabul edilebilir/kabul edilemez kavramların bütünüdür bence...
dolayısıyla, şahsi fikrim, güzel ahlak diye bir şey yoktur.:))))
 
Üst