Biyografi Haydutlar Kraliçesi - Phoolan Devi

Phoolan Devi Phoolan Devi
Phoolan Devi 10 Ağustos 1963'te Hindistan'ın kırsal bir kesiminde Uttar Pradesh eyaletinin Jalaun bölgesinde, Mallaah kastından (en alt kastlardan biri) çok fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Fakir bir anne ve babanın 4 çocuğundan biridir.

Efsanevi ve gerçek dışı bir yaşama sahipmiş gibi görünen Phoolan Devi, Hindistan'da "Haydutlar Kraliçesi" olarak adlandırılmaktadır. Eşkiyalığından uğradığı toplu tecavüz saldırısına, zenginlere karşı yoksulların yanında oluşuyla, aldığı intikamdan teslim oluşuna, cezaevi günlerinden parlomentoya girişine ve son olarak bir suikast sonucu öldürülüşüne kadar yaşamının her aşamasında inanılması güç bir hayat hikâyesi olan Devi, filmlere ve romanlara konu olmuş tarihi bir karakterdir.

11 yaşında zorla evlendirildi. 14 yaşında dağa çıktı, bir köyün tecavüzüne uğradı, bütün köyden intikamını şiddetle aldı, sevgilisi öldürüldükten sonra kendi çetesini kurdu, Robin Hoodvari bir şekilde zenginlerden alıp yoksullara dağıttı, Hint yoksul alt tabakalarında efsane oldu, teslim olduktan sonra mahkemeye çıkarılmadan 11 yıl cezaya çaptırıldı, cezasını çetesinde yer alan erkeklerle birlikte aynı koğuşta kalarak tamamladı, cezaevindeyken kist sebebiyle hastaneye kaldırıldı ve rahmi alındı, cezavinden sonra parlementoya girdi ve yasakoyucu oldu, başbakan olmayı düşünüyordu, ancak 25 Temmuz 2001'de evinin önünde uğradığı bir saldırı sonucu yaşamını kaybetti. Öfkeli kitlelerin hükümeti onu korumamakla suçlayan sert protestolarıyla gömüldü ve Haydutlar Kraliçesi'nin serüveni sona ermiş oldu.


Haydutlar Kraliçesi Kitabı Haydutlar Kraliçesi Kitabı
Phoolan'ın hayatı Haydut Kraliçesi adı altında kitap ve film haline getirilmiştir. Phoolan'ın okuma yazması olmamasına rağmen, bazı yazarlardan aldığı destekle otobiyografisini hazırlamıştır.

Haydutlar Kraliçesi Kitabının Tanıtım Yazısı (Orjinal isim: Moi, Phoolan Devi, Reine des Bandits)

Phoolan Devi, henüz hayattayken efsane haline gelen ender kişilerden birisi... Hindistan'ın bir köyünde, aşağı kastlardan bir ailenin üyesi olduğu için zenginliklere kölelik yapmak zorunda kalan Phoolan, on bir yaşındayken kendinden üç kat yaşlı bir adamla evlenebilir. Dayak, dehşet ve vahşetle karşılaşır, terk edilir, haydutlar tarafından kaçırılmadan önce defalarca tecvüze uğrar, ardından kendisine aşık olan çete başkanıyla evlenir. İkinci kocası öldürüldükten sonra, tek başına çete kurup "Haydutlar kraliçesi" olur ve zenginlerden çaldıklarını yoksullara dağıtılarak, zalim erkeklerden alınacak intikam uğruna çetin bir savaş verir. Bugün o, dünya çapında ünlü ve ezilen kadınlar için başkaldırının simgesi...

On bir yılını cezaevinde geçiren Phoolan Devi artık özgür bir insan ve bu yıl Hindistan'da milletvekili seçildi. Okuma yazması olmamasına karşın, yaşadıklarının tümünü kendi sözcükleriyle dile getiren bu kitap, iki yazarın on sekiz ay boyunca Hindistan'a yaptığı sekiz yolculuk ve bant kayıtlarının çözümü sonucu ortaya çıktı. "Doğduğumda bir köpekten daha değersizdim, şimdi bir kraliçeyim. Çoktan ölmüş olmalıydım, ama hala canlıyım. Tanıklığım, benimki gibi bir yaşamın bir daha asla yinelenmemesi için yeryüzündeki tüm yoksullara ve ezilmişlere uzanan bir el olsun..."
 
Son düzenleme:
Bunlar da ilginizi çekebilir...
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth Hayatını Kaybetti
  • Ugur
  • Ugur,
  • Güncel
  • 1    603
Kepçelerin Kraliçesi
  • Ugur
  • Ugur,
  • Komikler
  • 0    2K
Geri
Üst