Üst
Kakapo - Uçamayan ve Nesli Tükenmekte Olan Papağan

Kakapo - Uçamayan ve Nesli Tükenmekte Olan Papağan

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Ugur
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Kakapo veya bilimsel adıyla Strigops habroptilus, genellikle gece papağanı olarak anılır. Uçma yeteneğini kaybetmiştir ve gececil bir papağan türüdür. Yeni Zelanda'ya özgüdür. Soyları büyük tehlike altındadır. Aralık 2017 itibarıyla, bilinen toplam erişkin 154 kakapo kaldığı bilgisine ulaşılmıştır.

kakapo.webp
kakapo.webp


Vücudu yeşil ve sarı renkli tüylerle kaplıdır. Gaga çevresi bıyık benzeri sert tüylerle kaplanmıştır. Büyük, gri renkli bir gagaya sahiptir. Kısa ve geniş ayakları vardır. Kanat ve kuyruğu kısa boyludur. Bir özelliği onu diğer tüm papağanlardan ayırır, kakapo uçamayan tek papağan türüdür. Dünyanın en ağır papağanıdır. Doğal ortamında en uzun yaşayan papağanlardan biridir. Diğer Yeni Zelanda papağanları gibi Yeni Zelanda'ya gelen halk tarafından avlanmışlardır veya evcilleştirilmiştirler. Kamuflaj yeteneği gelişmiş olan bu kuş, tüylerin renkleri sayesinde ormanlık alanlarda saklanmaya adapte olmuştur.

Avrupalıların Avustralya'nın keşfinden sonra kıtaya getirdikleri kedi ve fare gibi hayvanlar tarafından öldürülmüş, aynı zamanda kıtaya gelen insanlar tarafından da tüyleri ve eti için avlanmışlardır.

kakapo_yavrulari.webp
kakapo_yavrulari.webp

Yavru Kakapolar


1980'li yıllarda soylarındaki tükenme fark edilmiş ve hayvanseverler tarafıdan Kakapo Recovery Programme adlı bir kuruluş kurulmuştur. 2012 yılı itibarıyla canlı kakapolar yırtıcılardan uzak olan adalara taşınmış ve yakından izlenmişlerdir. Bu adalar Codfish, Anchor ve Little Barrier adalarıdır. Aynı zamanda Resolution ve Secretary adalarındaki kakapolar da Yeni Zelanda hükümeti tarafından korunma altındadır. Bölgedeki hayvanseverler tarafından pek çoğuna isim verilmiştir.

Sınıflandırma​

Kakapo ve insan boyu karşılaştırması
Kakapo ve insan boyu karşılaştırması
Kakapo ilk olarak İngiliz ornitolog George Robert Grey tarafından 1845 yılında keşfedilmiştir. Kakapo ismi Maori dilinde kākā ("papağan") + pō ("gece") kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşmuştur. Cins adı Antik Yunancada strigos "baykuş", ve ops "yüz" kelimelerinden, epiteti ise yine Antik Yunancadan habros "yumuşak", ve ptilon "tüy" kelimelerinden türetilmiştir.

Strigops cinsinin bilinen tek türüdür. Yine Yeni Zelanda papağanları ailesinden olan nestor cinsiyle son derece yakın akrabadırlar. Yeni Zelanda yaklaşık 82 milyon yıl önce Gondvana'dan kopmuş ve yaklaşık 70 milyon yıl öncesinde kakapo türü nestor cinsinden uzaklaşmıştır.

Görünüş​

Kakapolar diğer papağanlara oranla daha geniş vücutlara sahiptirler. Yetişkin bir kakaponun vücut uzunluğu 58 ile 64 cm arasında değişmektedir. Vücut ağırlıkları ise 4 kilogramı bulabilmektedir. Erkek kakapolar dişilerden daha büyüktür. Aynı zamanda kakapolar 1.5 kga ulaşmadan çiftleşmezler. Kakapoların kanat ve kuyruk uzuvları zamanla kısaldığı için uçma yetilerini kaybetmişlerdir. Uçmak için çok kısa olan kanatlarını denge, destek ve ağaçlardan aşağı atlarken kendisini korumak için kullanır. Diğer kara kuşlarının aksine kakapolar son derece az enerji harcarlar ve bu nedenle vücutlarında fazlasıyla yağ birikir, bu da onu dünyanın en ağır papağanı yapar.

Diğer pek çok papağan gibi kakapoların da çeşitli ötüşleri vardır. Genellikle diğer kuşlara yerini belli etmek veya çiftleşme çağrısında bulunmak için öterler. Kakapoların ötüşleri gibi ayırt edici bir kokuları da vardır. Bu koku yırtıcıları da kendine çekebilmektedir.

Kaynak:
en.wikipedia.org
tr.wikipedia.org
 
Geri