Sağlık Karanfil nedir? Karanfilin faydaları ve kullanım şekli

40f3534a5e0177a8e732219ae3e86921.jpg

Karanfil, yemeklerde çay olarak tüketilmesinin yanında farklı bir tat katması için sigaralarda da kullanılmaktadır. Bunun yanında bir antiseptik olarak tıp alanında da kullanılmaktadır. Karanfil, çok güçlü bir aromaya sahiptir.


Karanfil nedir?​

Karanfil Baharat olarak birçok yemekte kullanılmasının yanı sıra, çaylara hoş koku vermesi amacıyla da kullanılan karanfil insan vücuduna oldukça faydalı bitkilerden biridir. Özellikle diş ağrısına iyi gelmesi ile bilinmesi karanfilin ve yağının pek çok kişi tarafından tercih edilmesine neden olmaktadır.

Eski çağlardaki insanların da sağlığa olan faydaları ile keşfettiği karanfil, asırlardır kullanılan ve yararları tıp alanında da kabul görmüş bir bitkidir.

B6 vitamini başta olmak üzere A, K ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Diğer yandan Omega3 ve Omega 6 vitaminlerinin karanfilde yoğun miktarda bulunduklarını söylemek mümkündür. Bu denli faydalı olan bitkinin çeşitli kullanım türü bulunmaktadır. Karanfilin kendisinden tozundan ve yağından faydalanmak güçlü bir bağışıklık sistemine ve hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Ancak her baharat ve bitkide olduğu gibi doğru tüketim şekli oldukça önemlidir.

Karanfilin Sağlığa Faydaları​

Karanfil Karanfilin bilinen en önemli faydası diş ağrıları karşısında çok keskin olması ve çok kısa zamanda diş ağrısını geçirmesidir. Belki de bu yüzden diş macunlarında kullanılmaktadır. Bunun dışında çok etkili bir antioksidan özelliğinin olması kanserden solunum yolları hastalıklarına, saçlardan tırnaklara kadar çok geniş bir alanda sağlığımızı korumak için hizmet etmektedir.

Karanfil Diş Ağrılarını Giderir: Karanfil, diş macunu sektöründe çok yaygın olarak kullanılan bir bitki türüdür. Karanfilin diş ağrılarına iyi geldiği çok eskilerden bilinir. Eğer çok acı verici diş ağrısı çekiyorsanız bir karanfili ağrıyan kısma koyabilirsiniz. Veyahut da karanfil yağından çok az bir miktar pamuğa dökerek ağrıyan dişin üzerine koyabilirsiniz. Çok kısa bir sürede ağrıyı geçireceğini göreceksiniz.

Karanfil Bulantı ve Kusmalara Karşı İyi Gelir: Karanfil yağının ağızdan alındığında bulantı ve kusmalara karşı çok etkili olduğu söylenmektedir. Özellikle sabah kusmaları için iyi bir çözüm olabilir.
ilerleyen kısımlarında daha detaylı olarak açıklanacağı gibi ağızdan karanfil yağı alınmasını kesinlikle önerilmemektedir. Ağızdan karanfil yağı almak yerine karanfil tozunun hurma veya bal ile karıştırılarak alınmasını daha uygundur. Veya karanfillerden bir çay yaparak içilmesi önerilmektedir. Mümkün olduğu kadar ağızdan karanfil yağı alınmamalıdır.,,

Öksürük ve Kötü Nefes Kokusunu Giderir:
Karanfil öksürük ve kötü nefes kokusuna karşı da etkilidir. Yemeklere eklenerek tüketilmesi keskin kokusunu bir nebze azaltabilir. Rahatsız edici ve özgüvene zarar veren nefes kokusu veya diş çürüklerinden dolayı oluşan ağız kokularına karşı etkilidir. Bunun için günlük olarak ara ara ağzınıza 1 tane karanfil koymanız yeterli olacaktır.

Karanfil Sinüzite İyi Gelir: Sinüzit sorunu olanlar için özellikle kış aylarında sinüzitin verdiği baş ağrılarından dolayı hayat zehir olur. Birçok uzman sinüzitleri temizleyici özelliğinin olduğunu söylemektedir. Bunun için karanfil tozunun burundan çekilmesini önermektedirler. Fakat bunu yaparken dikkat edilmesi gerekir çünkü karanfil tozu da en az karanfil kadar etkilidir.

Karanfil Şişkinliği Giderir:
Karanfil, su ile karıştırılarak veya çay olarak hazırlanıp içilebilir. Bu şekilde bağırsaklarda karın bölgesinde meydana gelen şişkinlik şikayetlerine önemli ölçüde çözüm üretir ve rahatsızlığı giderir.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir: Soğuk algınlığına karşı karanfil yağını incelterek bal ile karıştırıp içmenin faydalı olduğu söylenir. Bunun için ılık suya bir miktar karanfil yağı karıştırılır ve bu karışıma da bir miktar bal eklenir ve bu şekilde tüketilir. Günde 2 veya 3 kere içmek öksürüğün etkisini azaltır veya tamamen geçirir.

Yorgunluğu Giderir: Karanfilin yorgunluğu giderici özelliği vardır. Özellikle kokusu sinir sisteminde etkileyici rol oynamaktadır. Yorgunluktan kaynaklanan olumsuz düşüncelerden sizi uzaklaştırır ve dolaylı olarak ruh sağlığımıza da olumlu yönde etki eder.

Karanfil Strese Karşı İyi Gelir: Karanfilden meydana gelen gevşeme ve rahatlamalar stresi de aynı zamanda azaltır. Bir aromalı çaya nane ve karanfil katarak tüketmeniz stresle mücadele açısından bünyenize inanılmaz bir katkı sağlar.

Deri İçin Karanfil Çok Faydalıdır: Karanfil tozunun deriye birçok faydası vardır ama genelde karanfil yağı kullanılmaktadır. Fakat deriye çok fazla miktarda karanfil yağı uygulamak zararlı olabilir. Karanfil yağı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır ama kullanılmadan önce mutlaka dozajı düşürülmelidir.

Karanfil Akneleri Giderir:
Özellikle karanfil yağının akne tedavisi için çok etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Karanfil yağı, etkilenen bölgeye topikal olarak uygulanır. Genelde el ve yüz kısmına uygulandığında kremlerle inceltilir. Cilde uygulandığında ise karıncalanma hissi verir. Karanfil yağının antibiyotik özelliği ile aknelerin oluşma nedenleri ortadan kalkmış olur.

Akne dışında siyah lekeleri çıkarma noktasında da gayet başarılıdır. Yara, sivilce ve benzeri deri hastalıklarına çok iyi gelir. Ayrıca karanfilin içerdiği uçucu yağlar çok önemli bir arındırma görevi üstlenir. İltihaplı ve yaralı bölgeleri iyileştirir ve mikropları kırar. Anestezik özelliğinden dolayı uyuşturucu madde görevi görür.

Karanfil yağı direkt deriye veya cilde uygulanmamalıdır. Mutlaka seyreltilmelidir. Karanfil yağının deriye direkt uygulanması durumunda cilde zarar verebilir, tahriş edebilir.

Yara İzlerini ve Lekeleri Tedavi Eder: Karanfil, yara izleri ve cilt lekeleri için kullanışlı bir kaynaktır. Profesyonel gözetim altında uygulandığında karanfil yağı hafif soyulmalara neden olabilir. Bu lekeli ve ölü deriyi soyar ve sağlıklı derinin ortaya çıkmasını sağlar.

Temizleyici Özelliği Vardır: Karanfilin içerdiği kadar uçucu yağ hiçbir bitkide bulunmamıştır. Bu yüzden mükemmel bir antioksidandır. Çok zengin içerdiği potasyum, sodyum, fosfor, demir , A ve C vitamini ve diğer önemli mineraller sayesinde genel anlamda vücudu serbest radikallerden ve zararlı mikroplardan temizler.

Karanfil Kaygıyı Giderir: Deride meydana gelen kaşıntılardan dolayı meydana gelen sinir bozukluklarını giderir. Antioksidan özelliği sayesinde sinir sistemi üzerinde de olumlu yönde etkisi vardır. Stresle mücadele eder ve stres kaynaklı hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Karanfil Saç Sağlığı İçin Faydalıdır: Saç sağlığına önemli katkı sağlar. Saç köklerini besler ve dökülmeye engel olur. Bunun yanında saçların koyulaşmasını sağlar, doğal ve sağlıklı görünüm kazandırır.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Giderir:
Grip ve nezle hastalığına, soğuk algınlıklarına iyi gelir. Bunun yanında balgam söktürücü özelliği vardır. Boğaz ağrılarını giderir. Ağızda karanfil çayı ile gargara yapıldığında ağız içinde oluşan yara ve mikropları öldürür.

Karanfil Yağının Faydaları:​

Karanfil yağı Karanfil yağı özellikle diş ağrıları için çok eski çağlardan itibaren kullanılan bir tedavi aracıdır. Çok konsantre içeriği, keskin kokusu, inanılmaz etkili içeriğinden dolayı karanfil yağının tüketilmesine çok dikkat edilmelidir. Özellikle zayıflamak isteyenlerin çok tercih ettiği ve ağızdan aldığı bilinir.

Karanfil yağını inceltmeden ve bilinçsiz bir şekilde yağından almak, sağlık açısından çok ciddi sorunlara neden olabilir. Karanfil yağı, yemek borusunun tahrip edilmesinden, bağırsak ve mide de geri dönülemez sorunlara neden olduğu için kesinlikle inceltilmeden ağızdan direk alınmasını önermiyoruz. Özellikle çocuklara ağızdan verilmesine de karşıyız. Bu konuyla taradığımız onlarca Amerikan, Rus, İngiliz menşeli kaynağın hiçbirinde ağızdan karanfil yağının tüketimi önerilmiyor.


 • Karanfil yağı, diş ağrılarını giderir, diş bakımında kullanılabilir ve kötü nefes kokuları için etkilidir.
 • Enfeksiyonlara karşı çok etkilidir. Böcek ısırıklarından dolayı meydana gelen enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
 • Yanıkları olan ve hassas ciltlere sahip insanlar karanfil yağı kullanmamalıdırlar.
 • Cilt hastalıklarına iyi gelir, akne ve mantar gibi sorunları ortadan kaldırma özelliğine sahiptir.
 • Yorgunluk ve halsizliği giderir, gerginliği azaltır ve dolayısı ile stresle mücadelede bünyeye yardımcı olur. Ruh sağlığını korur.
 • Baş ağrısını giderir. Kafaya masaj yapıldığında rahatlama sağlar.
 • Solunum yolları hastalıklarına iyi gelir, boğaz ağrılarını giderir, tıkalı burnu açar.
 • Sinüzit ve astım gibi alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılır, sinüsleri temizler.
 • Hazımsızlığı giderir.
 • Kulak ağrılarına ve iltihabına iyi gelir.

Karanfil Tozunun Faydaları:​

Karanfil tozu Karanfilin diğer yan ürünü ise karanfil tozudur. Karanfil tozu, karanfilin ezilmesiyle elde edilir. Karanfil yağı kadar konsantre ürün değildir. Kullanımı çok yaygın değildir. Karanfil tozu genellikle salata ile tüketilir. Sigara sektöründe kullanılmaktadır.


 • Gaz sorunlarını gidermede yardımcı olur.
 • Kansere karşı koruma sağladığını savunan sağlık uzmanları var.
 • Diş sağlığı için faydalıdır, iltihapları giderici özelliği vardır.
 • Bağırsak parazitlerinin temizlenmesine yardımcı olur.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Sigara sektöründe kullanılır, solunum yollarına faydalı olduğuna inanılmaktadır.


Karanfilin Zararları:​

Özellikle karanfil yağının kullanımına çok dikkat edilmeli. Doğru kullanıldığında sağlık açısından birçok faydası vardır fakat aşırı ve yanlış kullanım ciddi zararlara neden olabilir. Çocukların kesinlikle ağızdan karanfil yağı almalarını önermiyoruz. Bu konu hakkında uzmanlar anne babaları uyarmaktadır.


 • Karanfil yağının direkt ağızdan alındığında faydalı olduğuna dair herhangi bir bilimsel bulgu yok. Bu yüzden ağızdan alınmamasını tavsiye ediyoruz. Ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Karanfil yağı deriye uygulandığında sağlıklı gibi görünüyor ama aşırıya kaçılması durumunda deride tahrişe neden olabilir. Diş etlerine zarar verebilir. Mukoza zarlarını zedeleyebilir.
 • Sigaralarda kullanılan karanfil güven vermiyor. Çok fazla tüketildiğinde akciğer enfeksiyonuna neden olabilir.
 • Karanfil yağı damardan enjekte edilmemelidir. Ciddi solunum yolu problemlerine neden olabilir.
 • Çocukların ağızdan karanfil yağı almaları karaciğer hasarlarına, sıvı eksikliğine ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Hamile kadınların ağızdan karanfil yağı almalarını önermiyoruz. Doktora danışmadan kesinlikle karanfil yağının tüketilmemesini öneriyoruz.
 • Kanama bozukluğu olan kişilerde sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden ağızdan karanfil yağı almak için mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir.
 • Ameliyat esnasında kanamaya neden olabilir. Bu yüzden ameliyat olmadan en az 2 hafta önce tüketilmesi gerekiyor ve ameliyattan sonra 2 hafta tüketilmemesi gerekiyor.


Tavsiyeler​


Karanfil, doğru tüketildiği zaman sağlık açısından birçok faydaları olduğunu görüyoruz. Özellikle cilt ve deri hastalıklarına ve diş ağrılarına karşı tedavi edici özelliği ön plana çıkıyor. Doğru kullanılması durumunda birçok hastalığı kesin tedavi ettiği görülüyor. Bunun yanında aynı şekilde yanlış ve fazla kullanılması, özellikle karanfil yağının, geri dönülmez sorunlar yarattığını görüyoruz. Bu yüzden her ihtimale karşı doktor kontrolünde tüketilmesi gerekmektedir. Çocuklar için ise mümkünse hastalıkların tedavisinde karanfil yağı dışındaki alternatiflere öncelik verilmeli ve doktor kontrolü dışında bilinçsiz bir şekilde kullanılmamalıdır.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Karanfil Yağının Faydaları ve Zararları
 • :Eylül:
 • :Eylül:,
 • Ansiklopedi
 • 0    925
Karanfil Oylum Oylum Türküsünün Söz ve Notaları
 • Celik
 • Celik,
 • Türküler - Söz ve Notalar
 • 0    9K
Galvanizm Nedir?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    58
Mobbing (Yıldırma) nedir?
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Ansiklopedi
 • 3    2K
Cushing Sendromu Nedir?
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Sağlık
 • 0    119
Geri