Sağlık Kepek nedir ? Saçlardaki Kepeklenme neden olur ? Saç kepeği nasıl önlenir ?

sa_larda-kepek-neden-olur.jpgKepek Nedir?

Kepek, vücut derisinin ince ince ya da daha büyük tabakalar halinde dökülmesi durumudur. Doğumdan itibaren görülebildiği gibi ileri yaşlarda da olabilir. Yani 7’den 70’e herkesin sorunudur. Kepeklenme, genellikle saçlı deride rastlanılan bir durumdur. Kepekler omuzlarımıza dökülmeye başladığında çoğu zaman görsel olarak bizi rahatsız eder. Bunun yanı sıra bazı kepekli hastalıklar aynı zamanda kaşıntıya da yol açtığından kişinin günlük yaşantısını olumsuz manada etkileyebilir. Kepek her yaşta görülebilir.

Doğum sonrası “konak” adı altında bazı bebeklerde rastlanmaktadır. Bebekler birkaç aylık olduklarında özellikle alerjik bünyesi olan bebeklerde yüzde, saçlı deride kepeklenmeler olabilmektedir. Bunların yanı sıra seboreik egzama denilen bir dermatolojik hafif rahatsızlığın bir belirtisi olarak 1-2 yaşından itibaren kepeklenmeyle karşılaşılmaktadır. Bu durum ergenlik çağında artabilir. Genç erişkinlerde görülebilmektedir. Eğer, kepek probleminizin olduğunu düşünüyorsanız bunu bir uzmanla paylaşıp tedaviye ihtiyaç olup olmadığına birlikte karar vermek tavsiye edilmektedir. Kepeklenme sedef, egzama gibi bazı deri hastalıklarının belirtisi olabilir.

Saçlarda Kepek Neden Olur?

Saçlarda kepek çoğu zaman genetik yapımızın yol açtığı birtakım faktörlerin etkisiyle kendiliğinden ortaya çıkar. Bu durum erken yaşlardan itibaren başlayabildiği gibi kişinin yaşamı boyunca devam edebilir. Bu durumda yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur. Ancak kullanılan deri tipine uygun şampuanlarla kepeklenmeyi kontrol altında tutmak yapılabilecek en iyi çözümdür. Bunun dışında zaman zaman bazı mantar hastalıklarının da saçlı deriye yerleşmesi sebebiyle kepeklenme görülebilir. Bu tür durumlarda kısa ve yoğun tedaviyle kepek etkisinden kurtulmak mümkündür.

Saçta kepek oluşmasının nedenleri;

- Yaşanılan ortamın değişmesi,
- Saçların farklı suyla yıkanması,
- Şampuanın değişmesi,
- Mevsimlerin değişmesi,
- Jöle, sprey gibi kimyasal maddelerin kullanılması,
- Çok klorlu havuzda yüzülmesi
- Saçlarda kepek oluşumu genellikle kişilere hem sosyal ortamlarda görsel açıdan sıkıntıya sokarak stres yaratmakta hem de bu kepeklenme ileri derecede kaşıntıya yol açtığından fiziki olarak rahatsızlık hissi yaratmaktadır. Bu belirtilerden herhangi biri söz konusu olduğunda duruma el koyup, uygun şampuanlar ve bazen de başka dermatolojik tedavilerle kepek sorunundan kurtulmak mümkündür.

Kepek Ne Zaman Sorun Olarak Kabul Edilmeli?

Kepeğin sorun haline gelmesi genellikle iki sebebe dayanır. Birincisi görüntüsel olaraktır. Saçlarımızdan dökülen kepekler omuzlarımızda beyaz bir toz tabakası oluşturduğunda kendimizi rahatsız hisseder, sosyal ortamlarda strese gireriz. Bundan kurtulmak için ilk adım olarak genellikle şampuanlara başvururuz. İkinci sebep ise kepeğin yarattığı kaşıntıdır. Bu da yine kişiyi hem fiziksel olarak hem de sosyal ortamlarda sürekli kaşınmanın getirdiği baskı nedeniyle rahatsız eder. Genellikle şampuanların yeterli olmadığı durumlarda konunun uzmanı olan bir doktora başvurmak faydalıdır. Bunların yanı sıra ani başlayan çok yoğun kepeklenmeler, altta yatan başka hastalıkların habercisi olabilir. Bunlar genellikle bazı besin, vitamin eksikliklerine yol açtığı durumlar olabilmektedir. Bazı nörolojik hastalıkların seyrinde de saçlı deride kepeklenmeler kendini gösterebilmektedir. Önceden kepek problemi olmayan bir kişide, aniden yoğun bir kepeklenme kendini gösterirse o zaman hızlıca bir doktora başvurarak bunun sebebinin araştırılmasında fayda vardır.

Kepekten Kurtulmak İçin Ne Tür Şampuanlar Kullanılmalı?

Kepekten kurtulmak için günümüzde çok çeşitli yöntemler mevcuttur. Genellikle ilk adım olarak özel şampuanların kullanımı önerilmektedir. Kepekten kurtulmak için ilk olarak içerisinde çinko, sülfür, katran gibi doğal maddelerin bulunduğu şampuanlar kullanılmalıdır. Bu maddeler, bir yandan kepeklenmeye yol açan bazı bakterilerin oluşumunu engellemekte bir yandan da deriyi ince ince soyarak bu tabakaların hızla uzaklaşmasına yardımcı olmaktadır. Derimizin tipine göre bir kepek şampuanı tercih etmeye özen göstermeliyiz. Eğer derimizin kuruluğundan kaynaklanan bir kepeklenme söz konusu ise nemlendirici faktörü yoğun olan kepek şampuanlarını tercih etmeliyiz. Buna karşılık seboreik egzama denilen yağlı bir kepeklenme söz konusu ise deriye bir miktar kurutucu şampuanlar daha iyi sonuç verir.

Kepek Sorununda Şampuanlar İşe Yaramazsa Ne Yapabiliriz?

Kepek sorununda şampuanlar bazen yeterli olmayabilir. Bu durumda birtakım dermatolojik tedavileri devreye sokmak gerekir. Bunların içinde;

- Kortizon içerikli ilaçlar,
- Kaşıntı giderici ilaçlar,
- Saçlı deriyi soyucu solüsyonlar başta gelmektedir.
- Şampuanların ve dermatolojik tedavilerin yeterli olmadığı durumlarda invaziv işlemler denilen vitamin enjeksiyonları, PRP denilen bazı uygulamalar kepek sorununa radikal çözümler getirebilmektedir.

Erkeklerde Kepek Nasıl Önlenir?

Kepeklenme, genlikle kolaylıkla kontrol altına alınabilen bir tablodur. Biraz zaman ve emek gerektiren bakım süreci gerektirir. Başlangıç aşamasında yumuşak şampuanlarla her gün yıkamak kepeğin kontrol altına alınmasına sağlayabilir. Çok sıcak su, saçtaki kepeklerin artmasına neden olacağından 2 günde bir defa saçlar ılık suyla yıkanmalı. Eğer kontrol altına alınamazsa marketlerde bulunan kepek şampuanları denenebilir. Marketlerde ki şampuanlarda işe yaramazsa eczanelerdeki ketokonazol, salisilik asit, selenyum sülfit, katran ve çinko pirition içerikli şampuanların kullanımı gündeme gelir. Bu şampuanlar günlük ya da iki günde bir kullanılarak kepeklenmenin kontrol altına alınması sağlanır. Kontrol altına alındıktan sonra hafta da iki ya da 3 uygulamayla bunlara devam etmek gerekir. Bu şampuanları kullanırken saçlı deriye iyice masajla yedirilmesi gerekir. Yedirildikten sonra 5 dakika etki etmesi için bekletilmeli ve bol su ile durulanması gerekmektedir.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Karpit Lambası Nedir?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    75
Dünyanın Yaşayan En Büyük Canlı Organizması Nedir?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Genel Kültür
 • 1    54
Hayalet Elma Nedir?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    54
Galvanizm Nedir?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    119
Geri