Karındaki "Baklava" Sayısına Genlerin Etkisi

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre, "baklava" diye tabir edilen karın kaslarında kaç "dilimin" görüneceğine genler karar veriyor.

Arnold Schwarzenegger'in de genetik özelliklerinden kaynaklı sadece dört kası görülebiliyorBirçok kişi sağlıklı hayata sahip olmak, fit görünüm elde etmek, yaptığı başka bir sporu desteklemek için karın kaslarını kuvvetlendirmeye yönelik egzersizler yapıyor. Verilen emeğin sonunda karın bölgesinde 6 kasın ortaya çıkması, sporu yapan kişi için de motivasyon kaynağı olabiliyor. Fakat bu görüntüye sahip olmak bazı kişiler için mümkün değil. Nedeni de sıkı bir egzersiz programı uygulamamalarından değil, fiziksel olarak uygun genlere sahip olmamalarından kaynaklanıyor. Buna bağlı olarak kişilerde 6 yerine, 4 ya da 8 karın kası ortaya çıkabiliyor.

Kesişme kas sayılarını belirliyor​

Herkesin karın duvarı, leğen kemiğinden kaburgalara kadar uzanan beş farklı kastan oluşuyor. Bu kaslar omurgayı korumaya, dengeyi desteklemeye ve hareketliliği artırmaya yardımcı oluyor.

Rektus abdominis olarak bilinen karın ön duvarındaki en uzun çift kas, dikey olarak uzanıyor. Yeterli egzersiz yapan ve yağ oranı düşük olan kişilerde de bu altılı karın kası olarak görünüyor.

Kuzey Karolina Wake Forest Üniversitesi'nden fizyolog Andrew Wells, "Sahip olduğunuz tendon kesişme sayısı, kaç karın kasınızın görüleceğini belirliyor" dedi.

Nedeni DNA'da yatıyor​

Kas, tendinöz kesme olarak bilinen fibröz bantlarla 3-4 yerde kesintiye uğrayarak 4-5 parçaya ayrılıyor Araştırmalara göre insanların yaklaşık yüzde 60'ı üç tendinöz kesintisiyle doğuyor. Bu da birçok kişinin doğru egzersiz ve diyet programıyla altılı karın kası görünümünü elde edebileceğini gösteriyor.

İnsanların yüzde 20'sinde de 4 kesişme noktası bulunuyor ve bu da 8 karın kası görünümüne yol açıyor. Çok daha nadir durumlarda da kişinin karın kaslarının daha az olabileceği biliniyor. Fakat Alabama'daki Huntingdon Spor Bilimleri ve Beden Eğitimi Bölümü'nden Prof. Michele Olson'a göre, sahip olduğunuz karın kasları sayısının, merkez (core) bölgenizin gücüyle herhangi bir ilgisi yok.

Öte yandan Olson, "Sekizli yapıyla doğmak, diğerlerinden daha güçlü karın yapısına sahip olduğunuz anlamına gelmiyor" dedi.

Düzenli egzersiz ve kalori açığı oluşturmak önemli​

Bilim insanları henüz iki farklı kas yapısına sahip olmanın herhangi bir faydası olup olmadığından emin değiller. Fakat Olson'a göre daha çok tendon kesişimine sahip bireylerin hareket kabiliyetleri, diğerlerinden fazla olabilir.

Wells'e göre güçlü ve belirgin karın kaslarına sahip olmanın yolu kalori açığı oluşturmak ve düzenli egzersizden geçiyor.

Günlük aldığınız kalori miktarınızı düşürmek karın kaslarının hemen üzerinde yer alan yağ dokusunun incelmesine yardımcı olabilir.

Uzmanlar, gereğinden fazla aç kalıp vücudunuzu aşırı yormanın sağlıklı bir davranış olmadığını belirterek uyarıyor.

Kaynak: https://www.indyturk.com/node/672581/sa%C4%9Flik/genlerin-kar%C4%B1ndaki-baklava-say%C4%B1s%C4%B1na-etkisi-ara%C5%9Ft%C4%B1r%C4%B1ld%C4%B1
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Baklava şerbeti nasıl yapılır?
  • BULUT
  • BULUT,
  • Genel Kültür
  • 0    2K
Baklava - Six Pack Yapma Teknikleri
  • Ugur
  • Ugur,
  • Komikler
  • 0    12K
Geri