Üst
Kendin Yap - DIY Nedir?

Kendin Yap - DIY Nedir?

DIY (Kendin yap) kelime olarak İngilizce "do it yourself" kelimesinin kısaltmasıdır. Bu terim Türkçede "kendin yap" olarak karşılık bulmasına rağmen son yıllardan artan ilgiyle beraber DIY daha evrensel bir hal aldı ve hemen hemen her dilde bu şekilde kullanılmaya başlandı. "DIY” anlam olarak bir konuda uzman olmayı gerektirmeden ya da herhangi bir uzmandan yardım almadan evde kendi başına bir şeyler üretmeyi, var olan bir ürünü değiştirmeyi ya da geri dönüştürmeyi içeriyor.

kendin-yap.webp
kendin-yap.webp


Son zamanlarda, DIY teriminin anlamı genişleyerek birçok farklı alanda beceriyi ifade eder olmuştur. DIY, uluslararası alternatif rock, punk rock ve indie rock müzik; bağımsız medya ağları, korsan radyo istasyonları ve fanzin toplulukları ile ilişkilendirilmektedir. Bu bağlamda, DIY Sanatlar ve El Sanatları anlamına gelen Arts and Crafts hareketi içerisinde konumlandırılmakta ve bu anlayış içerisinde ihtiyaçların giderilmesinde başkalarına ihtiyaç duyulan modern tüketim kültürüne bir alternatif teşkil etmektedir.

"Kendin yap" neticesinde meydana gelen materyal / sonuç, kişinin ya da toplulukların tecrübesine bağlı olarak tamamen değişebilir.
 
Geri