Kıbrıs'ta Sabah Ezanının Hoparlörden Okunması Yasaklandı

Ugur

Administrator
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde "rahatsızlık verdiği" gerekçesiyle, sabah ezanlarının hoparlörden okunması, 3 camide mahkeme kararıyla yasaklandı.

Kıbrıs'ın Lefke kasabasında, Feza Güzeloğlu isimli avukat, hoparlörden okunan sabah ezanının rahatsızlık verdiği gerekçesiyle Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne başvurdu.
kibristasa.jpg

Mahkeme verdiği ara kararla, Lefke'de bulunan Şeyh Nazım Camisi (Orta Cami), Pir Paşa Camisi ve Aşağı Cami'de sabah ezanlarının ve Arapça duaların hoparlörle okunmasını yasakladı.

Davacı Feza Güzeloğlu söz konusu camilerde okunan ezan ve Arapça dualarda ses yükseltici cihaz kullanılmaması için Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne dava açtığını belirterek, "Mahkeme, dava sonuçlanana kadar, bu 3 camide sabah ezanı ve Arapça duaların hoparlörden veya ses yükseltici cihazlardan okunmaması ve yayınlanmaması için karar aldı" şeklinde konuştu.

"KKTC'de ezanın susturulması asla söz konusu değildir"​


KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay ise konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Mahkemede alınan kararın muhatabının Din İşleri Başkanlığı ve Din İşleri Başkanı değil, Vakıflar İdaresi olduğu görülmektedir. Dolayısıyla bu karar, Din İşleri Başkanlığını bağlayıcı herhangi bir sonuç doğurmamaktadır. Mahkeme kararı Din İşleri Başkanı ve Başkanlığıyla ilgili herhangi bir hüküm içermemektedir" değerlendirmesinde bulundu.

KKTC ve Türkiye basını ile sosyal medyada konuya ilişkin yapılan yazı, haber ve değerlendirmelerde mahkeme kararıyla Kıbrıs'ta "ezanın yasaklandığı", "ezanların susturulduğu" şeklinde ortaya çıkan algının doğru olmadığını dile getiren Talip Atalay, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bu algı gerçeği yansıtmamaktadır. Asırlardır olduğu gibi bugün de Kıbrısımızda ezanlar okunmaya devam etmektedir. Kıbrıs Türkü bu konuda duyarlıdır. Kıbrıs Türkü varlığını muhafaza ettirmek ve kimliğinin gereği olarak ezan sesinin susmaması için mücadele vermiştir, büyük bedel ödemiştir. Her toplumda bireysel olarak farklı inanç ve kanaat sahipleri olabilir, onların bu konudaki farklı yaklaşımları kendilerini bağlar, bu konuda olduğu gibi, KKTC halkına teşmil edilemez. KKTC'de ezanın susturulması asla söz konusu değildir ve olamaz. Camilerimizden ezanlarımız aynı şekilde okunmaya devam edecektir."

Kaynak: AA
 

MURATS44

topragizbiz.com
Daha önce de böyle bir girişimde bulunmuşlardı. Ezan sesinden rahatsız olan insanlar kilise çanlarını duymayı tercih ederiz demişlerdi. Geçmişlerinden uzak kültürlerinden uzak bir düşünce ile rumlara karşı esir olmaktan öte işe yaramazlar.
 

MURATS44

topragizbiz.com
KKTC'li avukattan ezana hakaret!

KKTC'de üç camide sabah ezanı okunmasını yasaklatan avukat Feza Güzeloğlu, sosyal medya hesaplarından aylar önce hem ezana hem da Türkiye'ye hakaretler yağdırmış!

1484773-h.jpg

KKTC'de yüksek sesle ezan okunmasından rahatsız olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvuran avukat Feza Güzeloğlu, açtığı davayı 15 yıl sonra kazandı. Sosyal medyada hakkındaki iddialara cevap veren Güzeloğlu, ezana hakaret etmeye devam ederken Türkiye'yi de işgalci ilan etti.

KKTC'de Atalay kasabasındaki 3 cami için alınan ezan yasağı büyük yankı uyardırdı. Alınan karara tepki gösteren KKTC Diyanet İşleri Başkanı Talip Atalay, yasağın yok hükmünde olduğunu söylerken, camilerden ezanın hoparlörle okunmasına devam edildiğini açıkladı.

YASAKLATAN AVUKAT İTİRAZ ETTİ


Talip Atalay'ın açıklamalarına sosyal medya hesabından cevap veren avukat Feza Güzeloğlu, kararın Din İşleri Dairesi'ni de bağladığını ve sabah ezanı ile okunan Arapça duaların hoparlörden okunmasının kesinlikle yasaklandığını iddia etti.

KARAR NE DİYOR?


Güzelyurt Kaza Mahkemesi'nde Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu'nun aldığı kararda yasakla ilgili şu ifade yer alıyor;

"Tarafların beyanları ve vermiş oldukları anlaşma çerçevesinde, işbu davanın neticelenmesine değin Davalı imamların, görevlilerin, müstahdemlerinin, çalışanlarının, işçilerinin, hizmetkarlarının, ajanlarının, temsilcilerinin ve/veya talimatları doğrultusunda hareket eden diğer kişilerin Lefke'de Orta Cami, Pir Paşa Cami ve Aşağı Cami olarak anılan camilerde okunan sabah ezanlarının ve/veya sabah ezanı okunan Arapça duaların hoparlörlerden yayınlanmaması ve/veya sabah ezanı okunurken ses yükseltici cihaz kullanılmaması yayınlamaktan men edilmesine;...

İşte o mahkeme kararı;

58jpg.jpg


TÜRKİYE'YE VE EZANA HAKARET


Sadece ezanın yüksek sesle okunmasına değil aynı zamanda ezana da karşı çıkan avukat Feza Güzeloğlu, sosyal medya hesabından aylar önce hem ezana hem de Türkiye'ye hakaretler yağdırmış. İşte Güzeloğlu'nun paylaştığı o mesajlar;

- "Ezanın, Allahın ezanı olduğu" yönündeki saçma-sapan iddia ve inancın temelsiz olduğunu iddia ile ben öldüğüm zaman tabutumun başına üfürükçülerin, din tüccarlarının getirilmemesini, ne tabutumun, ne de gömüleceğim kabrimin başında hiç bir surette Arapça kallakulli okunmamasını vasiyet ettiğimi, böyle saçmalıklara inanmadığımı, ayrıca Allah'ın, Arabın ve/veya müslümanın tekelinde olmadığını, Arapça bağırtıların Allah'la hiç 1 ilgi ve alakası bulunmadığını, bilakis Allahın Müslümanın başına ve Ortadoğu'ya sürekli verdiği belalardan anlaşılacağı üzre, böyle akıl noksanlarına Allah tarafından ceza verildiğine dikkat çekerim!"

58jpg.jpg


- Son olarak Kıbrıs Kıbrıs'lıların olduğuna göre, Türkiye'den bana mesajlar göndermeyi bırakınız artık! Ve de buradaki yerleşikler de yerlileri rahatsız etmekten ve inançlarımızı bizlere zorla kabul ettirme uğraşınızdan vazgeçin artık. Kıbrıs, Kıbrıslılar'ın yurdudur! Siz burada yerli insanlara dayatmalarınızı kabul ettiremessiniz. Bizler kararımızı verdik artık! Kıbrıs'ta camilerin dışında ses yayan hoparlörle hergün suç işlenmesine müsaade etmeyeceğiz!
 

MURATS44

topragizbiz.com
Camiden kaldırmayın ölürsem. Üfürükççüler başıma toplanmasın demiş.
Elinde bi tane mum , sakalı göbeğinde bi papaz lazım. Nede olsa Rum artığı insancık.
 
Üst