Kırılması Zor Şifre Oluşturma

" W£L!K£ "

Aktif Üye
Katılım
1 Kasım 2014
Sosyal medyayı köküne kadar kullandığımız günlerde hackerler tarafından kullanıcı hesaplarına yapılan saldırılar her geçen gün artıyor. Genellikle oluşturulan kolay şifreleri tercih eden hackerlardan kurtulmanın yolu aslında sandığınız kadar zor değil.

Oluşturulan şifrelerin kırılması imkansız olmasa da yine de bu durumu zorlaştıracak birkaç yöntemin var olduğu biliniyor. Eğer bu konuda daha önceden mağdur olduysanız ya da ilerleyen zamanlarda böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız size anlatacağımız birkaç adımı uygulamanızda fayda var.

kirilmasi-zor-sifre.jpg


Tekerlemeler

Aklınıza ilk gelen şifrenin uzun bir tekerlemeden oluşacağı olabilir ancak bu sistem biraz farklı işliyor. Öncelikle çocukluğunuzdaki en yaygın olan tekerlemeyi düşünün ve bu tekerlemenin her kelimesinin sadece ilk harfini kullanın. Cümle başlarındaki ilk harfi büyük, bazı harfleri ise sayı ile ifade edin. Ortaya çıkan şifrenin sonuna bir özel karakter ekleyerek oluşturma işlemini tamamlayın. Mesela ‘’Portakalı soydum. Başucuma koydum. Ben bir yalan uydurdum. Duma duma dum. Kırmızı mum.’’ tekerlemesi ile oluşturacağınız şifre böyle olacak: 65BkBbyuDddKm! (S’yi 5 ile, P’yi 6 ile yazın).

Şarkı sözü veya özdeyiş

Yukarıdaki tekerleme tekniğine benzer bir şekilde bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Örnek olarak ‘Drama köprüsü bre Hasan, dardır geçilmez. Soğuktur suları bre Hasan. Bir tas içilmez.’ türküsünü ele aldığımızda ve S yerine 9, D yerine 3 kullandığımızda şifre böyle olacak: 3kbh3g99bhBti& (sonuna ‘’ve’’ işareti ekliyoruz.)

Sektörel cümleler

Aynı tekniği bu defa çalıştığınız iş yeri veya mesleğiniz üzerinden yapabilirsiniz. Örnek olarak ‘’Logoyu bir tık büyütelim. Renkleri kurumsala uygun revize edelim.’’ cümlesini ele aldığımızda ve R harfini 2 ile, b harfini 8 ile yazdığımızda şifre böyle olacak: L8t82ku2e% (sonuna yüzde işareti ekliyoruz.)

Klavye çizgileri

klavyeyikrt.jpg


Genellikle şifre oluşturulurken klavye dizgileri kullanılır. Ancak bu yöntem tek yönlü QWERTY1234 gibi şifreleri oluşturmak yerine biraz farklı bir yöntem izlemenizi tavsiye ediyor. Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi örnek olarak 3’ten başlayıp takip eden bir yol oluşturduk ve en sonunda şifreyi tırnak içine aldık. Bu adımlardan sonra oluşturulan şifre ise böyle olacak: “3waxcvgy7890-=”

Alıntı : Web T...
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Kureyş’in zor günleri
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Dini Konular
  • 0    1K
Zor oldu; ama ögrendim!
  • Ercep
  • Ercep,
  • Şiirler
  • 0    3K
Geri