Kızılcıklı Mahmut Pehlivan (1880-1931)

Ugur

Administrator
Kızılcıklı Mahmut Pehlivan, 1880 yılında bugün Bulgaristan sınırları içerisinde yer alan Silistre’nin Kızılcık Köyü’nde doğmuştur. Aslen Konyalıdır. Ataları 17'inci yüzyılda Konya'dan göç ederek Silistre’nin Kızılcık Köyüne yerleşmiştir.

Sultan Abdulhamid döneminin son başpehlivanlarından olan Kızılcıklı Mahmut Pehlivan, 1929 yılında ailesiyle birlikte Eskişehir’e göç eder. Efsanevi gücü ve güreşleri ile tanınan Kızılcıklı Mahmut Pehlivan, Nakkaşlı Eyüp, Kara Emin, Sebeblili Hüseyin, Madaralı Ahmet gibi döneminin pehlivanlarıyla güreşmiştir. 1908, 1909, 1919, 1922 yıllarında Amerika'da yaptığı bütün güreşleri, ayrıca Paris'te yaptığı 27 güreşi galibiyetle bitirmiş, ünü dünyaya yayılmıştır. Cumhuriyet öncesi dönemde Kırkpınar'da başpehlivanlık almıştır.

Soğuk bir kış gününde tuttuğu güreş sonrası zatürreye yakalanan Kızılcıklı Mahmut Pehlivan, uzunca bir süre bu hastalığı çektikten sonra 3 Şubat 1931 tarihinde vefat etmiştir. Mezarı Eskişehir Tepebaşı İlçesi’ndeki Zincirlikuyu Mezarlığı’ndadır.

Doğduğu coğrafyada, Dobruca’da halen zihinlerde şanını koruyan Kızılcıklı Mahmut Pehlivan’ın ismi, hayata gözlerini yumduğu Eskişehir’de de unutulmamış ve Eskişehir’in büyük caddelerinden birine “Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi” ismi verilmiştir. Gücün simgesi olarak pehlivanlık namını yaşayan Kızılcıklı Mahmut Pehlivan, Eskişehirspor’un en ateşli taraftar grubuna Kızılcıklı adının verilmesine de kaynaklık etmiştir.
 
Üst