Hayvanlar Alemi Kürklü Düğün Böceği

Elazığ'da 2 bin 340 rakımlı Haroğlu Dağı'nın zirvesinde tesadüfen Türkiye'ye has endemik bir tür böcek türü keşfedildi. Elazığ'da yaşayan aynı zamanda müzisyenlik yapan Yukarı Fırat Kültür, Sanat ve Arkeoloji Derneği Başkanı Aygün Çam, beste yapmak için çıktığı dağın zirvesinde düğün çiçeklerinin üzerinde renkleriyle göz kamaştıran böcek türünü fark etti.

kurklu-dugun-bocegi189a1ac81cc61193e.jpg


Aygün Çam, böceklerin fotoğraflarını çekerek, Fırat Üniversitesi Biyomühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Entomolog Prof. Dr. İnanç Özgen ile paylaştı. Özgen, yaptığı incelemede, Türkiye'de çok nadir görülen endemik türün uluslararası literatürde "Pygopleurus koniae" olarak isimlendirilen "Glaphyridae" familyasından bir böcek olduğunu tespit etti.

Elazığ'da ilk defa polenleriyle beslendiği düğün çiçeği üzerinde görülen bu türe Özgen, "Kürklü düğün böceği" adını verdi.

kurklu-dugun-bocegi2cc90d439f6e1e83b.jpg


Bazı akademik çalışmalarda böceğin Türkiye'de birkaç bölgede nadir olarak kayıt altına alındığını ifade eden Özgen, bu tür ile ilgili bugüne kadar net bir yaşam alanının olduğuna dair veri bulamadıklarını belirtti.

Kaynak: AA
 
Düğün çiçekleri de endemikmiş, şans eseri bulunmuş. Böceği de düğün çiçeği için Allah tarafından yaratılmış sanki.
 
:) güzel yorum. Allah tarafından yaratılmış sanki :)

Başka bir güç tarafından yaratılmış olması ihtimali mi vardı ? :)
 
Bu Pandemide kapanma biraz işe yaradı. Bazı neslinin tükendiğini duyduğumuz veya okuduğumuz hayvanları gördük ki daha, yaşıyorlarmış. Bu böcek başka bir şey ilk kez duydum ve gördüm.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri