Üst
Ugur

Lavanta Hasadı Ve Damıtma İşlemleri - Lavanta Yağı

Ugur

Administrator

Plato de Valensole, Fransa'nın en ünlü doğa rezervlerinden biridir ve Alpes-de-Haute-Provence bölgesinde yer almaktadır ve bölge lavanta tarlalarıyla ünlüdür.

Lavanta hasadı ve damıtma işlemleri

Hasat, lavanta tamamen açıldığında veya genellikle haziran sonunda ve temmuz ayı boyunca ve hava durumuna bağlı olarak gerçekleştirilir.

Lavanta çiçekleri ve gövdeleri kesilmiş ve amaca yönelik yapılmış römorklar içindeki damıtım tesislerine getirilmiştir. Tesisde, römork üzerine bir kapak indirilir ve römork kapatılır. Su ısıtılır ve buhar haline getirilir, zemindeki borulardan treylere beslenir.

Lavanta, az yağ ihtiva etmesine rağmen, buharın dolaşımını sağlamak için römork içinde gözenekli bir yapı oluşturur. Bu, tüm römork yükünü (yaklaşık beş tonluk malzemeyi) 100 derece C'ye kadar ısıtır.

Bu sıcaklıkta buhar, yağ rakorlarının patlamasına neden olur ve yağ buharlaşır. İçinde yağ bulunan bu buhar, römork içerisinden yükselir ve huni şeklindeki kapakta toplanır.

Yağ ve buhar karışımı daha sonra bir yoğunlaştırıcıya bağlanır. Kondansatörün içinde bir bal peteği düzeninde bir dizi çelik boru bulunur. Buhar / yağ karışımı tüplerden aşağı geçer. Soğuk yağmur suyu, buharı tekrar yağa ve suya yoğunlaştıran borular arasında pompalanır.

Yağ ve su karışımı ayırıcı tankın içine gönderilir. Burada iki sıvının çökelmesine izin verilir ve yağ, suyun üstünde bir katman oluşturur.

Değerli lavanta yağı daha sonra ayırıcıdan toplanır.

 
Geri