Ansiklopedi Loch Ness Gölü ve Loch Ness Canavarı

Loch Ness Gölü​


Loch Ness, İskoçya'nın Highlands bölgesinde yer alan bir vadi set gölüdür. Oldukça derin ve geniş olan Loch Ness, deniz seviyesinden 15.8 metre yukarıdadır. 5 adet beslendiği nehir bulunan gölün yüzeyi 56.4 kilometrekaredir. Gölün en uzun aralığı 40 kilometre, en derin noktası ise 230 metredir.

Loch_Ness_golu_topragizbizcom_zpsf7e4e953.jpg


Kahverengi suları ve güzel manzaralarının yanında gölü bu kadar ünlü yapan şey Loch Ness Canavarı efsanesidir. Kısaca Nessie olarak da bilinen canavarın varlığına bilimsel bir kanıt, yapılan birçok aramaya rağmen bulunamamıştır. İnananları, aramalar sırasında canavarın gölün derinliklerindeki mağaralara saklandığını ve çamurlu sular yüzünden görülemediğini iddia ederler.

Loch Ness, Loch Lomond'dan sonra en geniş, Loch Morar'dan sonra da en derin ikinci İskoç gölüdür. Üzerinde Cherry Adası denilen bir de ada bulunur.

Loch Ness Canavarı​


Loch Ness Canavarı, İskoçya'daki Loch Ness gölünde yaşadığı ileri sürülen efsane deniz canlısıdır.

İlk kez 6. yüzyılda görüldüğü rapor edilmiş olsa da, "Loch Ness Canavarı" dünyanın gündemine 1934 yılında Londralı bir jinekolog olan Dr.Robert Kenneth Wilson'ın çektiği fotoğraflarla girmiş ve bundan sonra da popülerliği her geçen gün artmıştır. Bu fotoğraflar 21 Nisan 1934'te "Daily Mail" gazetesinde yayımlanırken Dr. Wilson adının zikredilmesini istememişti. Bu yüzden fotoğraflar o zamandan beri Cerrahın Fotoğrafları olarak anılmaktadır.

Fotoğraflardaki görüntülerden ve görgü şahitlerinin tariflerinden, bu yaratığın mezozoik zamanda (yani günümüzden 250 ilâ 65 milyon yıl önceki çağda) yaşamış olan "plesiosaurs" adlı sürüngenlerin soyundan geldiği ve bir şekilde hayatta kalmayı başardıkları ileri sürülmüştür. Bilim çevreleri bir modern çağ efsanesi olduğunu ileri sürdükleri bu canlının varlığını kabul etmemektedir. Buna rağmen meraklı birçok araştırmacı aralarında sismik çalışmalar, derin su altı dalışlarının da olduğu birçok olanağı kullanarak halâ bu canlının varlığını ispatlamaya çalışmaktadırlar.

Popüler kültürde de kendine geniş yer bulan ve sevimlileştirmek adına kendisine "Nessie" adı da verilmiş olan "Loch Ness Canavarı" hakkında sayısız kitap yazılmış, belgesel ve dramatik filmler çevrilmiş, şarkılarda yer verilmiş hattâ bilgisayar oyunları tasarlanmıştır.

Loch Ness canavarının ünlenmesinden sonra dünya yüzünde birçok gölde daha benzer yaratıkların görüldüğü ileri sürülmüştür. Bu efsanevi göl canavarlarından sonuncusu da Van Gölü'nde görüldüğü iddia edilen Van Gölü Canavarı'dır.

Loch_Ness_canavari_topragizbizcom_zps9dd15118.jpg


Nessie de denen "Loch Ness Canavarı"nın bir plesiosaur olarak yeniden oluşturulmuş modeli. "Nessie Müzesi"nin dışında görülüyor.
 
Sanki fotoştopla yapılmış gibi. Sudan çıkmış ama kuru canavvaro :D
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri