Üst
Malakit Nedir? Özellikleri nelerdir?

Malakit Nedir? Özellikleri nelerdir?

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan BULUT
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Malakit,bakır karbonattan oluşmuş genellikle parlak yeşil renkte olan bir mineraldir.Doğada fazla bulunan bir bakır cevheridir. Malakit,bakır sülfürleriyle, özellikle kalkopiritle birlikte ve bunların yataklarının üst kısımlarında oksitlenme sonunda bulunur. Bu oksitlenme sonucunda kalsiyum karbonatın bulunduğu yerlerde su, hava ve karbondioksidin bakır sülfidi etkilemesiyle meydana gelir.
malakitjpg.webp
malakitjpg.webp

Malakit, yeşil üzerinde daha koyu yeşillerden oluşan çizgileriyle bulunur genelde. Malakit fazla sert olmadığı için, traşlanıp parlatılarak mücevhercilik ve sedefçilikte kullanılmaktadır.Malakit nadir de olsa kristal şeklindede bulunabilmektedirler.

İğne ve kıl gibi oluşan kristalleri, bir arada, demete benzer şekildedir. Çoğunlukla üst yüzeyi yumrulu, yuvarlak, salkımsı olarak bulunur. Kristalleri, siyahımsı yeşil ve cam parıltılıdır.

Malakit
Malakit
Sertlik Derecesi : 3,5 – 4
Burçlar : Terazi, Yay, Oğlak
Çakralar : Güneş sinirağı, Kalp
Temizleme : Güneş (30 dakika)

Gerçek Malakit,kolay kırılır, kırılma yüzeyi midye kabuğu şekillidir. Isıtılırsa su çıkarır ve kararır. Amonyakta çözünebilir ve asitlerde de köpürerek çözünür. Sibirya, Macaristan, Cornwall, Almanya, Kuzey ve Güney Amerika, Güney Avusturalya, Güney Batı Afrika’da ve Anadolu’da çeşitli yerlerde bulunur.

Malakit neşe taşıdır.Kullanan kişiyi sakinleştirir ve uykusuzluk çekenlere de iyi geldiği bilinmektedir. Acı ve kederin azalmasında yardımcı olmaktadır. Dolaşım sistemi ve kalbi kuvvetlendirmektedir.

Malakit taşının bilinen başlıca faydaları;​


- Ağrıları gidermek amacıyla, ağrıyan bölgenin üzerine koyularak kullanılır. Ancak, taşın büyüklüğü ağrıyan bölgenin büyüklügü kadar olmalıdır.
- Sakinleştirici özelliği dolayısıyla, uyumaya yardım eder.
- Karın ağrısı, adele kasılmaları ve romatizmaya karşı faydalıdır.
- İçe gömülen acıları ortaya çıkarır ve onların çözümlenmesine yardım eder. Böylece kişi, taşıdığı keder ağırlığını üzerinden atarak eski neşesine kavuşur.
- Kişiyi; korku, suçluluk, kendini kabullenmeme gibi olumsuz duyguların getirdiği sınırlamalardan kurtarır.
- Mide bulanması, araba ya da deniz tutması gibi durumlarda iyi gelir.
- Korku ve heyecanı gidererek, cesaret ve istekliliği artırır.
- Kalbi kuvvetlendirir.
 
Geri