Ansiklopedi Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heykeli)

Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heykeli) Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heykeli), Brüksel'in ünlü bir simgesidir. Grand Place'a yakın bir mesafede (yaklaşık 250 metre) bulunan rue de l'Étuve ile rue du Chêne sokaklarının kesiştiği köşededir. Bronzdan yapılmış ve 61 cm boyundaki heykelde bir çeşmenin havzasına işeyen çıplak bir çocuk tasvir edilir. Hiëronymus Duquesnoy the Elder tarafından dizayn edilmiş ve yerine 1618 veya 1619 yılında yerleştirilmiştir. Bu heykel Brüksel bağımsız ruhunun sembolüdür.

Heykel, yapıldığı 1619 yılından günümüze kadar 7 kez çalınmıştır. Tekrar çalınma riskine karşılık heykelin orjinali saklanmaktadır. Orjinalinin yerinde bulunan heykel ise 1965 yılında yapılmış birebir kopyasıdır.

Heykelin özel gün ve etkinliklerde giydiği kıyafetlerinin saklandığı özel bir gardrobu vardır. Dünyanın çeşitli yerlerinden 900'den fazla kıyafeti vardır. Koleksiyon Brüksel Müzesinde görülebilir. Heykele her hafta farklı kıyafetler giydirilir. Özel organizasyonların olduğu günlerde değişik Belçika biraları Manneken Pis’ten akıtılmakta ve halka dağıtılmaktadır.

Heykelin 770. kıyafeti 2006 yılında Türk Günü etkinlikleri çercevesinde giydirilen Çankırı yöresel Yaren Ağası kıyafetidir.

Heykelin 930. kıyafeti 2014 Türklerin Belçikaya göçünün 50. yılı anısına giydirilen, Türk işçilerini sembolize eden kasketli, ceketli, pantolonlu ve bavullu kıyafettir.

mankenpisi.jpg

Manneken Pis - Türk işçisi


mankenpisy.jpg

Manneken Pis - Yaren Ağası


mankenznz.jpg

Manneken Pis


Manneken Pis'in Brüksel'deki konumu:

[HARITA]Manneken Pis[/HARITA]
 
Son düzenleme:
Bu da ayrı bi fantazi heralde. Başka bişey bulamamışlar mu?
 
Bir ara çikolata işiyormuş diye rivayet edilir :D
 
millette içiyor heee. :D Ne beklenir onlardan.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri