Üst
Mavi Akik nedir? Özellikleri nelerdir?

Mavi Akik nedir? Özellikleri nelerdir?

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan BULUT
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Mavi AkikMavi Akik, akik taşı türleri arasında en fazla ilgi gören ve tercih edilen bir yarı değerli taştır. Mavinin tonlarından gri tonlarına değişen bir renk skalasına sahiptir.

Mavi akik yarı saydam ya da opaktır. Bununla birlikte genellikle üzerinde gri çizgiler bulunur. Nazara karşı etkili olduğu düşünülen mavi akik, özgüven duygusunu da güçlendirir. Heyecanın yatıştırılmasında faydalıdır. Çoğunlukla Hindistan, Çin ve Birleşik Devletler’de çıkarılan mavi akik, kolay bulunur bir taştır.

Mavi akik aynı zamanda vücutta ağrı hissedilen bölgelere kullanıldığında ağrıyı geçirir ya da hafifletir. Damarları kuvvetlendirerek cilt hastalıklarına karşı faydası olan bir taştır. Hamilelik dönemlerinde kullanılması ile bebek ve anne sağlığı için faydalı olduğu bilinir. Diş ve Kemik yapısını güçlendirir. Özellikle mavi renge sahip olan akik taşı boğaz çakraları için kullanılmaktadır.

Mavi akik pozitif düşünmeyi, hayata olumlu bakmayı geliştirir. İyimserlik. özgüven, cesaret, güç taşıdır. Bu değerli taşın faydalarından yararlanmak için takı olarak üzerinizde kullanabilirsiniz. Bu şekilde kullanımı halinde taşın tene temas etmesi önemlidir. Yüzük, kolye,bileklik kullanımına uygundur.

Genellikle tesbih yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca doğal bir parça mavi akik taşını evinizde ya da iş yerinizde dekoratif olarak ta kullanabilirsiniz. Sertlik derecesi 6,5-7 olan mavi akik orta sertlikte olduğundan takı yapımına uygundur.

Mavi akik taşı uyumlu olduğu burçlar Boğa, Yengeç, Oğlak, Kova burçlarıdır. Ayrıca gırtlak, güneş sinirağı, kök, altkarın çakraları ile uyumludur.

Canlılık veren enerjisiyle, kendinizi sıkıntılı ve kötü hissettiğiniz anlarda olayların iyi yönünü de görmenizi sağlar. İnsanların olumsuzluklarından kolayca etkileniyorsaniz akik size iyi gelecektir.
Kendisini taşıyan kişiye güç, keyif ve iyimserlik hissi verir. Ceplerinde bu taşı taşıyan çocukları olumsuz duygulardan ve münakaşalardan uzak tutar.
Dünyevi başarıyı simgeleyen akik, negatif enerjiye karşı koruma sağlar ve tükenmiş olan cesareti canlandırır. İşadamlarının bu taşı, özellikle belin altında (cepte veya yüzük olarak olabilir) taşımaları faydalı olacaktır. Özellikle yüzük olarak kullanıldığında, kişinin kendisine güvenini artırır.
Kırmızımsı turuncu renkteki akikler fiziksel canlılığı artırarak tembelliği giderir. Yaşanılan ana yoğunlaşma isteğini güçlendirir.
Mavi renkli olan akikler nazara karşı etkilidir. Ayrıca; sadece rengiyle bile kişinin içini ferahlatan mavi akik, konuşma güçlüğü çekenler için faydalıdır.
Mavi dantelli akik taşı; sosyal ortamlarda gereksinim duyulan serinkanlılık ve özgüven duygularını güçlendirir. Konuya yoğunlaşmaya ve konuşmaya yardımcı olur. Sinir bozukluklarını yatıştırır ve topluluk önünde yapılacak konuşmalarda duyulan heyecanı giderir.
Yosun akik, insanın içini koşulsuz sevgi ile doldurur ve kişinin ruhsal gelişimine yardımcı olur.
İsmini Sicilya'da bulunan Achates Nehri'nden almıştır. En çok bulunan taşlardan birisi olmasına rağmen, renklerindeki ve halkalarının dağılımındaki çeşitliliğin sınırsızlığı nedeniyle herzaman en gözde taşlardan biri olmuştur.
Kemik ve diş yapısının korunmasında faydalıdır.
Cilt hastalıklarına karşı etkilidir. Damarları kuvvetlendirir.
Hamilelikte hem anne hem de bebeğin sağlığı için faydalıdır ve bu süreç içerisinde kullanılması özellikle önerilir.
Mavi renkli olan diğer taşlar gibi, mavi tonlarında olan akikler de akiğin diğer türlerinden farklı olarak boğaz çakrasında etkilidir ve boğaz ile ilgili sorunlarda kullanılabilir.
Kemik ve diş yapısının korunmasında faydalıdır.
 
Geri