Ansiklopedi Menzil Cemaati

menzil.jpgMenzil Cemaati, Nakşibendiye'ye bağlı olup Türkiye'deki cemaatler arasında en fazla mensubu olanlardan biridir. Muhammed Raşit Erol (1930-1993) tarafından kurulmuştur. 12 Temmuz 2023'e kadar önderleri Abdülbaki Erol'du. Erol'un vefatı üzerine yerine oğlunun geçeceği düşünülmüştür ancak 24 Temmuz tarihinde cemaat içinde bir uzlaşmaya varılamadığından, üç oğlu arasında ayrılmıştır. Adıyaman ilçelerinden Kâhta ilçesinde olup cemaat Ankara ve İstanbul'da da mevcuttur. Türk siyasetçilerden ve Türkiye Cumhuriyeti eski devlet bakanlarından da Menzil Cemaati'ne mensup kişiler vardır. Menzil mensuplarının kurduğu Semerkand vakfı, turizm şirketleri, medya organları, vakıflar ve eğitim kurumları gibi farklı şirket ve yapılanmalar; cemaatin birincil ekonomik kaynağını oluşturmaktadır. Cemaatin merkezi Adıyaman ilidir. Menzil ismini de ortaya çıktığı Adıyaman'ın Kâhta ilçesindeki Menzil köyünden almaktadır.

Cemaat, Nakşibendiliğin Halidiyye kolundandır.

Menzil'in çok ziyaretçi çekmesi üzerine Muhammed Raşid Erol, 12 Eylül askerî yönetimi tarafından Gökçeada'da zorunlu ikamete gönderilmiş fakat sağlık problemleri yüzünden Konsey kararı ile Ankara'ya yerleşmiş, sonra Menzil'e dönmüştür.

Özellikle Menzil Şeyhi Erol'un Alparslan Türkeş'e karşı bayrak açan Büyük Birlik Partisi lideri, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve eski Maraş Ülkü Ocakları Başkanı Ökkeş Kenger Şendiler gibi önemli siyasi isimler, onun müritleriydiler. Eskiden bakanlık görevi icra eden Recep Akdağ ve Taner Yıldız'ın da Menzil mensubu olduğu dile getirilmektedir.

Cemaate ait olan Semerkand Vakfı 16 Mart 2023 tarihinde yaptığı basın açıklaması ile 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan genel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP ve MHP'nin içinde bulunduğu Cumhur İttifakını destekleyeceklerini bildirmiştir.

Cemaatinin lideri Seyyid Abdulhakim el-Hüseyni'dir. Ölümünden sonra oğlu Muhammed Raşid Erol cemaat lideri olmuştur. Onun 22 Ekim 1993 tarihinde ölümü ile cemaat lideri Seyyid Abdülbaki El-Hüseyni ismini de kullanan Abdülbaki Erol olmuştur. Abdülbaki Erol, sağlık sorunları nedeniyle 12 Temmuz 2023 tarihinde tedavi gördüğü Emsey Hastanesi'nde vefat etmiştir.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri