Miraç Kandili orucu ve Namazı

deniz feneri

Aktif Üye
Katılım
13 Ocak 2017
Yaş
43
Miraç Kandili

“Recep ayının 27. günü (Miraç Kandilinin ertesi günü) oruç tutan kimseye Allah Teala 60 ay veya 5 yıl oruç tutmuş sevabı verir.”
Hadis-i Şerif
Selman-ı Farisi (R.A) den rivayete göre Hz. Peygamber (S.A.V) Efendimiz:
“Recep ayında bir gün ve gece vardır ki Receb’in 27. gecesidir. Kim o gün oruç tutar ve geceyi ibadetle geçirirse yüz sene oruç tutmuş ve yüz sene ibadet yapmış gibi olur” buyurdu.
Beyhaki, Şuabu’l-Îman: Sıyam: No: 3811; 3/373

Enes b. Malik (R.A.)den rivayete göre Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz:
“Receb ayında bir gece vardır ki, Receb'in 27. Gecesidir. O gece ibadet, taat ve iyilik eden kimseye yüz senelik ibadet-taat sevabı verilir. Her kim o gece, herbir rekâtında fatiha ve bir sûre okumak, iki rekâtta bir selâm vermek ve selâmdan sonra da: Yüz kerre “Sübhanellahi ve'l-hamdülillâhi vela ilahe illALLAHü vellahü ekber”, yüz kerre “estağfirullah”, yüz kerre de Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimize salât ü selâm yani es-salâtü ve's-selâmü aleyke ya Resûlellah okumak üzere oniki rekât namaz kılarsa, sonra da dünyasına ve ahiretine ait kendi işleri için dua ederse, o gün de oruçlu olursa, ALLAH Teâlâ, bütün dualarını kabul buyurur. Ancak bir günahı isterse o müstesna, buyurmuştur.
Beyhaki, Şuabu’l-Îman: Sıyam: No:3812; 3/374

nmcwf3th.jpg


MİRAÇ GECESİNDE YAPILACAK İBADET

Receb-i Şerif’in 27. gecesi Miraç Gecesi’dir. Yatsı namazından sonra 12 Rekat Hacet namazı kılınır. Her rekatta Fatiha’dan sonra 10 İhlas-ı Şerif (Kulhü) okunur. Namaza niyet şu şekildedir: “Ya rabbi , rızayı şerifin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili habibin Resûl-ı Zîşan Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu aff-ı ilahine, feyz-i ilahine ve rızayı ilahine mazhar eyle.”

Namazdan sonra;

4 Fatiha-i Şerife

100 defa “ Sübhânallâhi ve’l-hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l- azîm.

100 İstiğfar-ı Şerif (Estağfirullâhi’l-azîm ve etûbü ileyk)

100 Salavat-ı Şerife (Allâhümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed)


okunup dua edilir.

Bu namazda ihlaslar 100 adet okunur veya bu namaz 100 rekat olarak kılınırsa ;- bu namazın feyz ve bereketiyle- huzûr-ı ilâhiye namaz borçlusu olarak çıkılmaz.

Miraç gecesinden sonraki gün mutlaka oruçlu olunmalıdır. O gün öğle ile ikindi arasında 4 rekat namaz kılınır. Her rekatte Fatiha’dan sonra 5 Âyetel kürsî, 5 Kulyâ eyyühel kâfirûn, 5 ihlâs-ı şerif, 5 Kul eûzü birabbi’l-felak, 5 Kul eûzü birabbi’n-nâs sureleri okunur. Dua edilir.

Kaynak: Dua ve İbadetler, Fazilet Neşriyat , İstanbul


rid585to.jpg
 

deniz feneri

Aktif Üye
Katılım
13 Ocak 2017
Yaş
43
73


Arkadaşlar
Miraç gecesinde süt içmek Sünnet.
Unutmayın...
RABBİM CC ilmimizi artırsın....
Gece 3 buçukta içilecek..
1 litre süte okuyup tüm ailenize içirebilirsiniz. okuma yapamayan direkt de içebilir.o gece Efendimize süt ikram edildiği için

--------------------------------------------------------
Mirac Gecesi. Saat 3 de Sut Icilecektir

Bir Kabin Veya Bardagin
?
Icine Sut Koyup
?
1 Yasin
?
3.Fatiha
?
3.Amenarrasülü
?
21 Tahiyyat Okunup
Şifa Niyetine keskin Zeka Ve Her Hastaligimiz icin Icilecektir...

Rabbim uygulamayi nasip etsin

?
Miraç hadisesinde vuku bulan olaylardan biri de Hz. Cebrail tarafından Peygamberimize (asm) biri süt, biri şarap olarak iki kap içecek sunulduğu ve Peygamberimiz (asm)'in bunlardan sütü tercih ettiği ve bunun üzerine Cebrail’in “Sen fıtratı tercih ettin / seçtin.” dediği belirtilmektedir.

(bk. Müslim, İman, 74/259; Beğavî, Hazin, İsra, 17/1. ayetin tefsiri)

?
Sütün tercih edilmesi ile fıtrat arasındaki ilişki, İslam dininin kolay, rahat huzur veren, insanın fıtratına uygun hükümler ihtiva ettiğine işarettir.
?
Şarap ise kötülüğün anası olduğu için, tercih edilmemiştir.

(bk. Nevevî, ilgili hadisin şerhi)
 
Son düzenleme:
Benzer konular
29 Nisan 2016 Cuma Hutbesi - Miraç Kandili
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Dini Konular
 • 0    4K
Miraç Kandili namazı nasıl kılınır kaç rekattır?
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Dini Konular
 • 2    8K
Miraç
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Dini Konular
 • 0    925
Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun
 • deniz feneri
 • deniz feneri,
 • Üç Aylar
 • 2    2K
Üst