Ansiklopedi Naska (Nazca) Uygarlığı ve Naska Çizgileri

 Naska (Nazca) Uygarlığı Naska (Nazca) Uygarlığı
Naska, Peru'nun güneyindeki bir bölgenin, bir kentin ve burada yeşermiş İnka-öncesi bir uygarlığın adıdır. Yaklaşık 2800 yıl önce doğduğu sanılan bu uygarlık günümüzde Nazca Çizgileri adı verilen dev kaya çizimleriyle tanınır. Bu ad sözkonusu uygarlığa sonradan verilmiştir. Bu uygarlığın hüküm sürdüğü alan Pasifik Okyanusu ile bu okyanusa paralel olarak uzanıp giden And Dağları arasında kalır.

Mumyalama tekniğine sahip bu uygarlık, su kemerleri ve çok renkli seramikleriyle de tanınır.

Esas ilginç olan husus, 1910 yılında bölgeye Nazca uygarlığını araştırmaya gelen antropolog Ales Hrdlicka kazılarında ilginç kafatasları bulmasıdır. Bu kafatasları alın kısmından sonraki bölümü çok sıkı bir şekilde bağlanarak göreceli olarak daha ince-uzun bir kafatası şekli haline getirilmiştir.

Dünya'nın birçok farklı bölgesinde, değişik uygarlıklar tarafından uygulanagelmiş olan vücut kısımlarının şekillendirilmesi işlemlerinden farklı bir kategoriye konulmuştur. Bu farkın sebebi ise, kanıtlanmamış olsa da, bu kafatası şeklini bir yerden görmüş olmaları gerektiği veya birileri tarafından kendilerine öğretildiği yolundaki iddialardır. Sözkonusu iddiayı mantıklı kılan ise, bilindiği gibi daha güçlü mental aktivitelerin daha büyük kafataslarında gerçekleşeceği fikridir.

Naska (Nazca) çizgileri​

Güney Peru'daki Nazca Çölü'nde bazı canlı biçimlerini ya da çeşitli geometrik biçimleri betimler tarzda yere çizilmiş, bazıları kilometrelerce uzunlukta olan çizgilere verilen genel addır.

Çizgilerin çizildiği ya da kazındığı zemin, demiroksitin gri rengini kazandırdığı çakıllarla kaplıdır. Düz çizgi, üçgen, sarmal, kuş, maymun, köpek, örümcek, çiçek vb biçimler çok büyük olduğu için yerden bakıldığında anlaşılmaz, ancak çok yüksekten bakıldığında görülebilir. Bu yüzden bazılarının biçimleri uydu fotoğraflarında daha belirgin görünmektedir. İlk Nazca çizgisi 1926'da keşfedilmiştir. Bunları kimin, ne zaman çizdiği bilinmemekle birlikte, 12. yüzyıldaki İnka uygarlığından eski oldukları kesindir. M.Ö. 200 ile MS 700 arasında tarihlendirilmektedirler. Bazılarının takvim ya da gökbilimle ilişkili olduğu, bazılarının ise doğa ayinlerinin bir parçası olarak yapıldığı sanılmaktaysa da, ne amaçla yapıldıkları hakkında kesin bir veri elde edilememiştir. Bölgenin aşırı kurak iklimi, bu çizgilerin bugüne değin bozulmadan kalmasında yardımcı olmuştur. Nazca çizgilerinin yüksekten bakılmaksızın muntazam bir şekilde çizilmeleri, kimilerine göre, olanaksızdır.

Bazı Naska Çizgileri;

nascakus.jpg nascakus.jpg


naskaorumc.jpg naskaorumc.jpg


naskamaymu.jpg naskamaymu.jpg


naskaastro.jpg naskaastro.jpg


naskakopek.jpg naskakopek.jpg


naskasinek.jpg naskasinek.jpg
 
Boylesine uzun ve düzgün desenler yapabilmek için,yüksek bir yerden gözlemleyen birinin yönlendirme yapmasi lazim.
Gerçekten çok ilginç bir olay :hmmm:
 
Uzaylıların yaptığı söyleniyor . Ne derece doğru bilinmez? Bu kadar büyük şekillerin yerden rastgele yapılması imkansız.
 
Uzaylilar veya dünyalilar yapmis,orasini kesin olalarak kimse bilmiyor.Belkide insanoglunun gelistirmis oldugu basit bir teknikle yapilmistir.
Biraz kafa yorarsam belki bu teknigin ne olabilecegini bulurum :teleskop:
 
Uzaylilar veya dünyalilar yapmis,orasini kesin olalarak kimse bilmiyor.Belkide insanoglunun gelistirmis oldugu basit bir teknikle yapilmistir.
Biraz kafa yorarsam belki bu teknigin ne olabilecegini bulurum :teleskop:

Cizgilerin yapim teknigi cok basit. Yuzeyde ust kisimdaki tabakayi kaldirinca hemen alttaki beyaz tabaka ortaya cikiyor. O bolgede fazla yagmur ve ruzgar olmadigi icin yapilan sekiller binlerce yil degismeden kalabiliyor. Isin ilginc olan kismi o sekilleri yukardan gormeden nasil yaptilar? Bazi bilim adamlari balon kullandiklarini dusunuyorlar ama bunu ispatlayabilecek en ufak bir delil bulamiyorlar.
 
Merak ettim şimdi. bulsan buradaki dağlarada yapardık. Sende orda yapardın. Senden bir hatıra kalırdı. 3000 sene sonra çelik çizgileri diye herkes bilirdi. bu sefer onlarda derdi, çelik bu çizgileri nasıl yapmış hahaha
 
Yukardan görmeden o şekilleri nasıl yaptılar acaba?
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Miken uygarlığı (M.Ö- 1600-1100)
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Ansiklopedi
  • 5    1K
Geri
Üst