Ölümcül Dev Kene Belçika'ya Yaklaşıyor

Ugur

Administrator
Hayatı tehdit edici hastalıkların taşıyıcısı olan dev kene Belçika'ya yaklaşıyor. Normalden üç kat daha büyük bir kene türü olan Hyalomma marginatum, Fransa, Lüksemburg ve Hollanda'dan sonra Belçika sınırlarında da görüldü.

Saldırgan olan dev kene, potansiyel avını onlarca metreden algılayabilir ve uzun mesafelerde on dakika boyunca onu takip edebilir. Genellikle atlara veya sığırlara saldırmayı tercih eder, ancak insanlara da saldırmaktan çekinmez.

Bu böcek, Avrupa'daki yayılmanın ana vektörü olan Lyme hastalığı veya Kırım-Kongo kanamalı ateşi gibi ciddi hastalıkları taşıyabilir. Dünya Sağlık Örgütü WHO'ya göre, bu ateş vakaların % 40'ında ölümcül olan ciddi kanamalara neden olabilir. Dahası, şu anda buna karşı savaşacak bilinen bir aşı mevcut değil. Neyse ki, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nin bildirdiğine göre 2012'den bu yana Avrupa'da 50 dev kenenin üzerinde henüz tespit edilmedi.

Yayılma


Güney Avrupa, Afrika ve Asya’ya özgü olan hyalomma marginatum, böcek taşıyan göçmen kuşların yardımıyla yayıldı. Dev kene, genellikle açık ve kuru alanları tercih eder. Bununla birlikte, doğal yaşam alanlarının insanlar tarafından bozulması ve küresel ısınma diğer olağandışı bölgelerdeki yayılmasını güçlendirebilir.

Korunma


Muhtemel dev kene saldırılarına karşı korunmak için, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi CEPCM, mümkünse elastik uçlu veya sivrisinek kovucu sıkılmış uzun kıyafet giymeyi tavsiye eder. Her şeye rağmen dev kene bu tür ürünlere daha dayanıklı olacaktır.

Kaynak: Attention, la tique géante, porteuse de maladies potentiellement mortelles, s'approche de la Belgique
 
  • Beğen
Tepkiler: Kaptan43
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst