Oniks Taşından 'Boğa Heykeli'

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
Kırşehir ile özdeşleşen oniks taşı işlemeciliğini yaşatmaya çalışan iki kardeşin, 200 kilogramlık kalıp taştan yaptığı boğa heykeli görenleri hayran bırakıyor.

Kırşehir'in Bağbaşı Mahallesi'ndeki evlerinin bir bölümünü atölyeye çevirerek oniks taşı işlemeciliği yapan Erdem ve Dinçer Ertek kardeşlerin, yaklaşık bir ayda yaptıkları boğa heykeli Kent Park alanındaki sergide görenlerin ilgisini çekiyor.
oniksbogah.jpg

Erdem Ertek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırşehir'de önceki yıllarda sayıları 50'yi geçen oniks taşı işletmesinin çoğunun kapandığını, kardeşiyle baba mesleğini sürdürmeye gayret ettiklerini söyledi.

Oniks taşı işlemeciliğinin Kırşehir'e has bir meslek olduğunu ve Türkiye geneline yayıldığını belirten Ertek, başka taşların daha çok ön plana çıkmasıyla son zamanlarda kentte oniks işlemeciliğine olan ilginin azaldığını dile getirdi.

Bir arkadaşının talebiyle kışkırtıcı ve vahşi olan boğanın heykelini oniks taşından yapmaya karar verdiklerini ifade eden Ertek, şöyle konuştu:

"Uygun bir Kırşehir oniks taşı seçtik. İşe başladık. Bitirmek uzun zamanımızı aldı. Oniks taşını ilk getirdiğimizde yaklaşık 200 kilogram civarındaydı. Günlerce yontarak şekil aldı. Boğa heykeli son aşamaya gelinceye kadar yüzde 70'e yakını fire oldu. Yüzde 30'luk kısmıyla boğa heykeli bir ayda tamamlandı. Uzun soluklu bir çalışma oldu. Oniks taşı işlemeciliği yontularak yapılan bir sanattır."

Hedefleri oniks taşından Neşet Ertaş heykeli​

Daha önce oniks taşından hediyelik eşyalar, Ahi Fermanı ve değişik eserler yaptıklarını anlatan Ertek, daha büyük sanat eserleri yapmayı planladıklarını, en büyük hedeflerinin oniks taşından bozlak ustası Neşet Etaş'ın heykelini yapmak olduğunu dile getirdi.

Dinçer Ertek de yaptıkları boğa heykelini şehrin en prestijli yeri olan Kent Park alanındaki yerlerinde sergilediklerini belirterek, "Kent Park'taki yerimize koyduğumuzda insanların çok ilgisini çekti. İlgi gösterenlerden resim çektirenler oldu. Duyduktan sonra gelip soranlar oluyor. Açıkçası şu anda satmayı da düşünmüyorum. Çünkü, paha biçemiyorum." dedi.

Kaynak: AA
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri