Sağlık Pipet kullanımının en önemli 5 zararı

Plastik pipetler özellikle restoran ve kafelerde veya evlere gelen yemek servislerinde sıklıkla kullanılıyor. Öyle ki, bazen özellikle istemediğinizi belirtseniz bile bir şekilde pipetler masanıza ulaşıyor.

Son zamanlarda ise uluslararası çapta plastik pipetlere karşı bir hareket başlamış durumda. Starbucks pipet kullanımının önüne geçecek bir bardak hazırlıyor, otel zincirleri ve havayolları plastik pipetleri artık kullanmayacağını açıkladı.

pipet-1.jpg


Yesilist'te yer alan habere göre, eğer ciddi bir sağlık sorununuz yoksa aslında plastik pipetlerin kullanımı gerçekten gereksiz. Gerçekten önemi olmayan plastik pipetlerin kullanımına son vermek ise tek kullanımlık plastikleri azaltmaya başlamak gerekiyor.

Plastik pipetler, küresel plastik kirliliğinin yaklaşık %8’ini oluşturmakta ve sahillerde kirliliğe yol açan plastik pipetlerin sayısının 8 milyardan fazla olduğu düşünülmekte. Bu rakamlar hiç öyle küçük rakamlar değil.

Plastik pipetler aynı zamanda su canlıları içinde tehlike yaratmakta. Pipetlerin yemek olarak görülmesinin yanısıra bazı durumlarda, bu plastik pipetler hayvanların vücutlarına saplanabiliyor. Bu yüzden plastik pipetlerin kullanımının giderek azalması oldukça önemli. İşte pipetlerin en önemli beş zararı...

1. Gaz ve şişkinlik:
Kimsenin bu durumda gününü geçirmek isteyeceğini sanmıyorum. Hem fiziksel hem de sosyal anlamda rahatsız edici bu durum; pipetlerin direkt olarak sindirim organlarına hava doldurmasından dolayı oluyor.

pipet-2.jpg


2. Diş sağlığı:
Plastik pipetler ile şekerli ve asitli içecekleri içtiğinizde, pipet ağzınızın içinde bir hortum gibi çalışıyor ve ağzınızın belirli bir kısmına şeker ve asit akışına yol açıyor. Bu durum da aşınmaya ve çürümeye yol açabiliyor.

pipet-3.jpg


3. Kimyasallar:
Plastik pipetlerin ana maddesi olan polipropilen belirli seviyelere kadar gıda için sağlıklı olarak kabul edilmiş. Ama bazı araştırmalar pipetlerdeki polipropilenin, sıcaklık, UV ışıkları ve asidik ortamlarda sıvılara karışabildiğini ve bu sıvıya karışan kimyasalların bireylerdeki östrojen seviyesini etkileyebileceğini belirtiyor.

pipet-4.jpg


Plastik pipetler aynı zamanda denizlere ve su kaynaklarına karıştığında burada mikro plastiklere dönüşmekte ve bu mikroplastik parçalar ise bize deniz canlıları ve deniz tuzu üzerinden geri gelmekte. Bu yüzden denizde ne kadar az plastik pipet varsa bizim için o kadar iyi diyebiliriz.


4. Fazla şeker ve alkol tüketimi:
Bazı uzmanlar alkol ve şekerli içeceklerin pipetle içilmesi durumunda daha fazla tüketildiğini kabul ediyor. Bu uzmanlar bardaktan direkt içmektense pipet kullanıldığında aha fazla içeceğin daha kısa sürede içildiğini belirtiyor. Bu durumda da yeni bir içecek alma ihtiyacı doğduğundan, daha fazla şeker ve alkol tüketmiş oluyorsunuz.

pipet-1.jpg


5. Kırışıklıklar:
Uzmanlar, nasıl sigara içenlerin ağız kenarlarında kırışıkların artıyorsa, plastik pipet kullanların da aynı şekilde ağız kenarlarında kırışıklıkların artabileceğini belirtiyor. Eğer bir sağlık sorununuz yoksa plastik pipetleri gerçekten kullanmak zorunda değilsiniz. Araştırmalar pipetlerin ek olarak bir hijyen sağlamadığını göstermekte, bununla beraber pipetlerin doğaya, doğal hayata ve kendinize verdiği zararlar düşününce, pipetin masanıza gelmemesi için bir çok neden ortada.
 
Geri